Antwort Kdo patří mezi Lumirovce? Weitere Antworten – Kdo patří do Lumirovcu
Lumírovci. Kosmopolitní literární skupinou byly lumírovci, kteří vydávají časopis Lumír pod vedením Josefa Lumíra. Generaci lumírovců reprezentují hlavně dva básníci – Jaroslav Vrchlický a Julius Zeyer. Lumírovci navazují na májovce, prosazují svobodnou básnickou tvorbu a její světovost.Významní představitelé
- Eliška Krásnohorská
- Svatopluk Čech.
- Ladislav Quis.
- Josef Václav Sládek (z počátku)
LUMÍROVCI neboli KOSMOPOLITNÍ ŠKOLA. Lumírovci dostali název podle beletristického časopisu Lumír, ve kterém publikovali svá díla. Tento časopis vycházel v letech 1873 až 1940 a byl nejdéle vycházejícím literárním časopisem v Čechách.
Jaký je rozdíl mezi Ruchovci a lumírovci : Mezi lumírovce patřil mimo jiných Vrchlický a Zeyer. Na rozdíl od ruchovců prosazovali "parnasismus" – tzv. "umění pro umění". To znamená, že se nesoustředili na myšlenku, ale na uměleckou hodnotu díla.
Kdo to byl Jaroslav Vrchlický
Jaroslav Vrchlický, vlastním jménem Emil Jakub Frída (17.2.1853 Louny – 9.9.1912 Domažlice) byl český spisovatel, básník, dramatik a překladatel. Narodil se v rodině kupce. Jeho zájmy v mládí nejvíce ovlivnil jeho strýc, farář v Ovčárech u Kolína, kde chlapec trávil svá dětská léta.
Kdy vznikli lumírovci : Brzy po ruchovcích nastupuje druhá skupina, která se soustředila kolem časopisu Lumír /zal. 1873, později redigoval Sládek/, a proto nazývaná lumírovci.
Sdružili se kolem časopisu Lumír, který vedl Josef Václav Sládek. Kosmopolitní autoři. Toužili povznést českou literaturu na světovou úroveň. Hodně překládali, tíhli k západu a západním literaturám.
Ruchovci (takzvaná škola národní) byli čeští básníci a spisovatelé narozeni mezi lety 1845–1855. Pocházejí vesměs ze zámožnějších středních vrstev nebo inteligence. Almanach Ruch, který poprvé vyšel roku 1868 při příležitosti položení základního kamene Národního divadla, se nápadně odlišoval od almanachu Máj.
Kdo patří do Májovců
Jejími hlavními reprezentanty byli: Jan Neruda, Vítězslav Hálek, Karolína Světlá, ze starších autorů přispěli Sabina, Němcová a Erben, neboť v jeho díle spatřovali příslušníci nastupující básnické generace to, co sami prožívali, rozpor mezi vznešenými ideály a nemožnosti je uskutečnit.Sdružili se kolem časopisu Lumír, který vedl Josef Václav Sládek. Kosmopolitní autoři. Toužili povznést českou literaturu na světovou úroveň. Hodně překládali, tíhli k západu a západním literaturám.Jaroslav Vrchlický, vlastním jménem Emil Jakub Frída (17.2.1853 Louny – 9.9.1912 Domažlice) byl český spisovatel, básník, dramatik a překladatel.
Konec jeho života poznamenaly deprese a nakonec záchvat mrtvice v roce 1908, po němž již nebyl schopen psát ani číst. Pobýval v sanatoriích v jižních Čechách a v istrijské Opatiji. V roce 1911 se Vrchlický odstěhoval od rodiny do Domažlic, kde roku 1912 v pouhých 59 letech zemřel. Je pohřben na vyšehradském Slavíně.
Co obsahoval almanach ruch : Almanach Ruch obsahoval různorordé verše, lyriku i epiku hlásící se k vzorům lidové poezie, žánrové obrázky i verše, z nichž se ozýval Neruda, Hálek nebo Erben. Nejvýznamnější však byla časová lyrika vlastenecká a politická.
Kdo psal poezii : Poezie je vedle prózy druhou formou literatury. Autor tohoto druhu umění je označován za básníka, resp. básnířku.
Kdo přispěl do almanachu Máj
Básněmi nebo menšími prozaickými díly do almanachu vedle Nerudy, Hálka a Baráka dále přispěli Jakub Arbes, Karolina Světlá, Adolf Heyduk, Rudolf Mayer, Josef Václav Frič (pod pseudonymem M. Brodský) a jeho manželka píšící pod pseudonymem Anna Sázavská, Karel Jaromír Erben (uveden jako J.
Jaroslav Vrchlický – první český básník a spisovatel, nominovaný na Nobelovu cenu za literaturu. Jaroslava Vrchlického, vlastním jménem Emila Jakuba Fridu (17. února 1853, Louny – 9. září 1912, Domažlice) známe jako básníka a spisovatele, ale proslavil se také jako překladatel.Jako dramatický básník psal Vrchlický pro soudobé české skladatele libreta. Nejvýznamnějším jeho počinem jsou tři celovečerní veršovaná dramata Námluvy Pelopovy, Smír Tantalův a Smrt Hippodamie pro Fibichovu melodramatickou trilogii Hippodamie.
Kdo přispěl do almanachu maj : Básněmi nebo menšími prozaickými díly do almanachu vedle Nerudy, Hálka a Baráka dále přispěli Jakub Arbes, Karolina Světlá, Adolf Heyduk, Rudolf Mayer, Josef Václav Frič (pod pseudonymem M. Brodský) a jeho manželka píšící pod pseudonymem Anna Sázavská, Karel Jaromír Erben (uveden jako J.