Antwort Kdo to byl Jaroslav Vrchlický? Weitere Antworten – Kdo byl Vrchlický
Jaroslav Vrchlický – první český básník a spisovatel, nominovaný na Nobelovu cenu za literaturu. Jaroslava Vrchlického, vlastním jménem Emila Jakuba Fridu (17. února 1853, Louny – 9. září 1912, Domažlice) známe jako básníka a spisovatele, ale proslavil se také jako překladatel.Okna v bouři – Jaroslav Vrchlický (p) | Databáze knih.Jaroslav Vrchlický : Za trochu lásky šel bych světa kraj.
Co přeložil Jaroslav Vrchlický : Jaroslav Vrchlický je znám i jako překladatel románské literatury – Hugo, Baudelaire, Dante Alighieri, Petrarca atd. Dále překládal zásadní díla Shakespeara, Goetha, Schillera, Whitmana a daších. Překlady provázel literárními studiemi a eseji.
Co psal Vrchlický
Jako dramatický básník psal Vrchlický pro soudobé české skladatele libreta. Nejvýznamnějším jeho počinem jsou tři celovečerní veršovaná dramata Námluvy Pelopovy, Smír Tantalův a Smrt Hippodamie pro Fibichovu melodramatickou trilogii Hippodamie.
Jak ten kdo zpiva u dveri a prosi : Jak ten, kdo zpívá u dveří a prosí. Větrům v plen hoď písně svoje, srdce lásce hodit spěš, oboje zas v konec boje s bezpečností nalezneš. Srdce, písně svadlé celé, samá rána, krve nach, pivoňky o Božím těle, kudy slavný průvod táh.
Představitelé
- Jaroslav Vrchlický
- Julius Zeyer.
- Bohdan Jelínek.
- Josef Thomayer.
- Otokar Mokrý
- František Herites.
Ruchovci (někdy ne zcela přesně označovaní jako škola národní – ta se vytvářela kolem časopisu Osvěta, kam mnozí z ruchovců také přispívali) byli čeští básníci a spisovatelé narozeni mezi lety 1845–1855. Pocházeli vesměs ze zámožnějších středních vrstev nebo inteligence.
Kdo založil časopis Lumír
Beletristický týdeník Lumír založil v roce 1851 Ferdinand Břetislav Mikovec.Ruchovci se orientovali na slovanskou literaturu, byli to především básníci, kteří usilovali o získání čtenářů pro ideály národního hnutí. Zpočátku k nim patřil Josef Václav Sládek, Svatopluk Čech a Eliška Krásnohorská, dále Rudolf Pokorný a Ladislav Quis.Lumírovci byli zaměřeni kosmopolitního, ve svém programu navázali na májovce v úsilí o světovost české literatury. Uskutečňovali rozsáhlou překladatelskou činnost, hlavně z oblasti anglosaské a románské. Čímž zatlačovali doposud převažující vliv literatury Německé.
Helga Weissová-Hošková je akademickou malířkou a žije v Praze. V ghettu řídil tento nadaný chlapec časopis Vedem. Časopis vycházel 2 roky a zachovalo se téměř 800 stran.
Kdo založil časopis živá : Živa – J. E. Purkyně – zakladatel časopisu ŽIVA (Jana Jakrlová)
Kdo založil almanach ruch : Redaktorem almanachu byl původně Josef Václav Sládek, který se ale později stal redaktorem „konkurenčního“ časopisu Lumír. Asi nejhodnotnější báseň, Husita na Baltu, vydal v Ruchu Svatopluk Čech.
Kdo to byli Majovci
Májovci byla výrazná literární skupina českých básníků a prozaiků druhé poloviny 19. století, která navazovala na odkaz Karla Hynka Máchy, Karla Havlíčka Borovského a Karla Jaromíra Erbena. Její název pocházel z názvu almanachu Máj, který vydali Jan Neruda a Vítězslav Hálek.
Kromě funkce pevnosti sloužil Terezín také jako vězení (Malá pevnost). Bylo zde mj. vězněno 500 vojáků rumburské posádky – účastníků největší vojenské vzpoury v českých zemích. V Terezíně zemřel roku 1918 Gavrilo Princip, hlavní aktér sarajevského atentátu, jehož čin byl záminkou k rozpoutání pekla první světové války.Z různých služeben gestapa sem byli posíláni čeští a moravští vlastenci, členové mnoha odbojových skupin a organizací. Kromě našich občanů (asi 90%) zde byli vězněni i občané bývalého Sovětského svazu, Poláci, Jihoslované, Francouzi, Italové, angličtí váleční zajatci a příslušníci dalších národů.
Kdo založil Čechy : První česká historicky doložená knížecí a královská dynastie je spojena se zaváděním křesťanství do našich zemí. Šlo o proces, který zahájil kníže Bořivoj a jeho žena Ludmila, babička svatého Václava a první česká světice.