Antwort Kdo to byl Torricelli? Weitere Antworten – Kdo je Torricelli
zemřel 25. října 1647 byl italský fyzik a matematik znám je především díky vynálezu barometru. Evangelista Torricelli se narodil ve Faenze. Ještě jako malý osiřel, ujal se ho jeho strýc, kamaldulský mnich.Torricelliho pokus je fyzikální pokus, který dokazuje existenci vakua a to, že atmosférický tlak působí na všechny předměty v atmosféře. Poprvé ho provedl a vymyslel italský vědec Evangelista Torricelli v roce 1643 v Pise.Roku 1643 provedl italský fyzik Torricelli pokus s uzavřenou trubicí naplněnou rtutí. Rtuť vytekla jen ze čtvrtiny trubice. Byl to důkaz o atmosférickém tlaku vzduchu okolo nás, jímž Torricelli zavrhl staletí zakořeněnou představu aristotelovského strachu z prázdnoty.
Kde žil Torricelli : Italský filozof, matematik, fyzik, astronom a nadšený experimentátor. Žil nejprve v Pise, poté v Padově a nakonec ve Florencii a jejím okolí. Životní partnerka Marina Gamba, tři děti.
Kdy žil Torricelli
Před 400 lety – 15. října 1608 – se narodil italský fyzik a matematik Jan Evangelista Torricelli. Blíží se i výročí jeho úmrtí, byť ne kulaté – zemřel 25. října 1647.
Jak vzniká atmosférický tlak : Tlak vzduchu (atmosférický tlak) je síla, která působí v daném místě atmosféry kolmo na libovolně orientovanou plochu jednotkové velikosti (1 m2). Je vyvolán tíhou vzduchového sloupce sahajícího od hladiny moře (nebo od libovolné jiné sledované výškové hladiny), až k horní hranici atmosféry.
K největšímu ohřívání vzduchu dochází na rovníku, zároveň tu vzniká nižší tlak. Ohřátý vzduch stoupá vzhůru a proudí ve vyšších vrstvách atmosféry na severní polokouli k severu (na jižní naopak). Na pólech je tlak vyšší a vzduch pokračuje ve směru poklasu tlaku v přízemní vrstvě zpět k rovníku.
Blaise Pascal je považován za předchůdce moderní počítačové techniky. Pro svého otce zkonstruoval první kalkulátor s názvem Pascalina. Po smrti otce (1651) žil nákladným životem s celým dvorem. Měl však chatrné zdraví, trápily ho různé bolesti, v roce 1647 na čas ochrnul.
Na jakém principu funguje barometr
Jak barometr funguje Mechanický barometr neboli deformační tlakoměr známý též pod pojmem aneroid funguje na tomto principu: když tlak vzduchu v okolí stoupá, je kovová aneroidová krabička uvnitř tlakoměru stlačena, pokud klesá, dojde k jejímu roztažení. Tato kolísání jsou přenášena pomocí soustavy pák na ručičku.Atmosféra chrání pozemský život před nebezpečnou sluneční a kosmickou radiací a svou tepelnou setrvačností snižuje teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Atmosféra nemá jednoznačnou vrchní hranici – místo toho plynule řídne a přechází do vesmíru.Na velikost atmosférického tlaku má vliv teplota vzduchu, obsah vodní páry v atmosféře, nadmořská výška a zeměpisná šířka. Pro vzájemné porovnávání se používá tlak redukovaný na hladinu moře (normální atmosférický tlak 1013,25 hPa).
Teplý vzduch stoupá vzhůru a tím snižuje atmosférický tlak (tedy to, jak moc vzduch tlačí na povrch Země). Na uvolněné místo po teplém vzduchu proudí těžší studený vzduch, který má tlak zase vyšší. A tím vzniká vítr. Čím je rozdíl tlaků větší, tím silnější vítr vzniká.
Co dělá vítr : Vlivem intenzity proudění dochází k přímým škodám např. opad plodů, lámání větví, vyvracení stromů, typické deformace růstu ve směru převládajícího proudění. Pozitivním efektem je výměna vzduchu, snížení a zvýšení teplot, vítr může zabránit chladovému a tepelnému poškození.
Jak zní pascalův zákon : Zákon zní: Jestliže na kapalinu v uzavřené nádobě působí vnější tlaková síla, pak tlak v každém místě kapaliny vzroste o stejnou hodnotu. (Totéž platí i pro plyny.) Pascalův zákon mluví o přenosu tlaku do libovolného místa v kapalině, přitom se tlak nikde neztrácí.
Co udelal Pascal
Pascal významně přispěl k rozvoji kombinatoriky: pro Evropu objevil tzv. Pascalův trojúhelník, důležitý také v algebře. V určitém období svého života byl sám vášnivým hráčem a v té souvislosti položil – spolu se svým starším přítelem Fermatem – základy teorie pravděpodobnosti a vytvořil pojem „matematické naděje“.
Barometr (tlakoměr) je přístroj k měření atmosférického tlaku (tlaku vzduchu), používaný k určování stavu a předpovědi počasí (při vyšším tlaku bývá obvykle jasno, při nízkém tlaku lze očekávat změnu jasného počasí na deštivé). Zjednodušené schéma rtuťového barometru. Bílé šipky symbolizují atmosférický tlak.Torricelli (1608-1647) – italský fyzik a matematik, žák G. Galileiho jako první prokázal existenci atmosferického tlaku a v roce 1643 sestavil rtuťový barometr.
Co ničí atmosféru : K nejzávažnějšímu znečištění ovzduší dochází po jaderném výbuchu, jehož radiační účinky pronikají do ovzduší. Na stav ovzduší a děje v atmosféře působí také meziplanetární vlivy a energie ze sluneční soustavy, zejména sluneční záření, které nelze lidskou vůlí ovládat a regulovat.