Antwort Kdo vlastní Arktidu? Weitere Antworten – Kdo vlastni Severni pól
Teritorium severního pólu
Podle mezinárodního práva žádná země v současné době nemá nárok na vlastnictví severního pólu nebo oblasti Severního ledového oceánu, který jej obklopuje.Za první skutečné objevitele Arktidy jsou považování Vikingové, kteří v 8. století objevili Faerské ostrovy a osídlili Island.Nejseverněji žijící živočichové jsou lední medvěd a polární liška. Z kožešinových živočichů zde nalezneme hranostaje, rosomáka, lumíky, sviště, polární vlky, polární zajíce či ovci sněžnou. V Severní Americe soby či pižmoně. V Arktidě žije mnoho ptáků, jen málo jich zde ale hnízdí.
Co se těží v Arktide : Podle současných odhadů je pod ledem na 90 miliard barelů ropy, což představuje 13 % zbývajících zásob tohoto černého zlata. Ve všech státech v okolí arktické oblasti se již pevninská ropa těží desítky let.
Kdo žije na jižním pólu
Symbolem Antarktidy jsou tučňáci, jen několik málo druhů však sídlí přímo na Antarktidě např. tučňák kroužkový, císařský, oslí, patagonský, královský atd. V antarktickém moři žije celkem 19 druhů savců, jsou to především lachtani, mroži, tuleni, rypouši, velryby, plejtváci, kosatky nebo vorvani.
Čím se liší Arktida od Antarktidy : Arktida a Antarktida jsou vlastně co do rozložení pevniny a moře negativem a pozitivem téhož. Jinými slovy, v Arktidě je centrální mořský bazén, který je obklopen pevninami, v Antarktidě je centrální pevnina obklopená mořem.
března 1912) byl britský polárník. Dospěl k jižnímu pólu 17. ledna 1912, o měsíc a den později než Roald Amundsen. Scott a čtyři další členové jeho expedice zahynuli na cestě zpět hladem, zimou a vyčerpáním v mimořádně špatném počasí.
Arktida a Antarktida jsou vlastně co do rozložení pevniny a moře negativem a pozitivem téhož. Jinými slovy, v Arktidě je centrální mořský bazén, který je obklopen pevninami, v Antarktidě je centrální pevnina obklopená mořem.
Jaký je hlavní rozdíl mezi Arktidou a Antarktidou
Arktida a Antarktida jsou vlastně co do rozložení pevniny a moře negativem a pozitivem téhož. Jinými slovy, v Arktidě je centrální mořský bazén, který je obklopen pevninami, v Antarktidě je centrální pevnina obklopená mořem.Rostou zde lišejníky (Lichenes), mechy (Bryophyta), játrovky (Marchantiophyta), řasy (Chlorophyta) a houby (Fungi). Na Antarktidě se však daří i dvěma druhům krytosemenných rostlin.Podnebí Antarktida je nejchladnějším, největrnějším a nejsušším kontinentem na Zemi. Nejnižší přirozená teplota vzduchu, která kdy byla na Zemi zaznamenána, byla -89,2 °C na ruské stanici Vostok na centrální plošině Východní Antarktidy 21. července 1983.
Zastihla je sněhová vánice a došly jim zásoby. Vyčerpáním a vysílením zahynuli 29. nebo 30. března 1912 jen 18 km od velkého zásobovacího skladu potravin a paliva.
Odkud je Amundsen : Roald Engelbregt Gravning Amundsen (16. červenec 1872 Borge, Østfold, Norsko – červen 1928 Barentsovo moře) byl norský polární badatel, jako první člověk dosáhl jižního pólu.
Co je typické pro Antarktidu : Podnebí v Antarktidě je velmi extrémní – jedná se o nejsušší, největrnější a nejchladnější oblast na světě. Průměrná roční teplota u pobřeží (okraje) Antarktidy se pohybuje kolem –10 °C, ve vnitrozemí okolo –60 °C. Panují zde nejnižší teploty na naší planetě a ty navíc doprovází vítr o rychlosti až 300 km/h.
Jaká je nejvyšší hora v Antarktidě
Antarktida, neprobádaný, studený a nejjižněji položený kontinent je rájem dobrodruhů. Její nejvyšší vrchol Mount Vinson lákal už nějakou i českého horolezce Davida Knilla.
Před desítkami miliónů let v Antarktidě nebyla ledová pokrývka, ale lesy. Byly zde časté požáry. V období křídy (před 145 až 66 miliony let) bylo v oblasti Antarktidy výrazně tepleji než dnes a podmínky v okolí Jižního pólu byly prakticky tropické. Led se objevil přibližně před 46 milióny let.Roald Engelbregt Gravning Amundsen (16. červenec 1872 Borge, Østfold, Norsko – červen 1928 Barentsovo moře) byl norský polární badatel, jako první člověk dosáhl jižního pólu. Stal se průkopníkem polárního výzkumu vzducholoděmi a letadly. Zahynul při záchranné misi pátrající po vzducholodi Italia.
Kdo dobyl jižní pól : Norská expedice Roalda Amundsena na jižní pól se stala první expedicí, která pólu úspěšně dosáhla. Pětičlenná skupina vedená samotným Amundsenem dorazila na pól 14. prosince 1911, s pětitýdenním náskokem před skupinkou vedenou Robertem Scottem z britské expedice Terra Nova.