Antwort Kdo vykládá zákony? Weitere Antworten – Kdo je oprávněn vykládat zákon
Výklad práva může provádět každý, kdo se s danou právní normou i jen seznámí.Cokoliv, co je vyjádřeno slovy nebo jinak, vykládá se dle úmyslu jednající osoby (pokud tento úmysl druhá strana znala nebo o něm musela vědět). Teprve nelze-li úmysl jednající osoby zjistit, přisuzuje se slovům (jinému vyjádření) význam, jaký by jim zpravidla přikládala osoba adresáta.Stát jim propůjčuje legitimitu. Stát určuje předpisem nejvyšší právní síly (například Ústavou České repub- liky), které instituce a orgány budou vydávat právní předpisy nižší právní síly, tedy zákony a jejich prová- děcí předpisy (podzákonné právní normy).
Kdo interpretuje právo : Jakýkoli orgán aplikující právo (ať už soud nebo správní orgán) tedy musí aplikované právo nejprve interpretovat. V tomto ohledu pak vystupují interpretace soudů, nejčastěji vrcholných soudů (Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud, Ústavní soud), které v podobě tzv.
Kdy nastava ucinnost pravniho predpisu
Účinnosti právní předpis nabývá dnem, kdy počíná zakládat, měnit nebo rušit právní vztahy, tedy takzvaně „vstupuje v život“. Dnem účinnosti je možná aplikace právního předpisu, normy v něm stanovené jsou od této doby právně vynutitelné.
Co to je výklad : Výklad postihuje a vysvětluje vnitřní souvislosti a vztahy, podmínky vzniku, vývoj, trvání jevu, jeho následky a objasňuje podstatu jevu. Je základem učebnic, odborných časopisů a publikací. Je to logicky skloubené a odborné vysvětlování určité skutečnosti.
Osoby jsou fyzické (lidé) a právnické. Každý, kdo je osobou, je způsobilý mít soukromá práva a povinnosti, má právní osobnost.
Právně může jednat jen ten, kdo je k tomu plně způsobilý – kdo má právní osobnost a dostatečnou míru svéprávnosti. Není-li jednající plně svéprávný, nebo trpí-li duševní poruchou, která ho činí v tomto ohledu neschopným, je jeho právní jednání neplatné (§ 581 OZ).
Kdo dává vyhlášky
Vyhlášku ve smyslu právní terminologie smí vydat jako prováděcí předpis k zákonu ústřední orgán státní správy (například ministerstvo) nebo i jiný úřad, který k tomu zákon zmocní. Prováděcím předpisem může kromě vyhlášky být též nařízení vlády – k nim bývá dáváno zmocnění v záležitostech týkajících se více resortů.Platnost právních předpisů
Ústavní zákony, zákony a další právní předpisy (nařízení vlády, vyhlášky ministerstev aj.) se vyhlašují ve Sbírce zákonů, kterou vydává Ministerstvo vnitra. Právní předpisy nabývají platnosti a stávají se součástí právního řádu dnem jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.Právo předkládat návrhy zákonů má podle Ústavy poslanec, skupina poslanců, Senát (pouze jako celek), vláda a krajská zastupitelstva. Součástí návrhu je kromě znění zákona i důvodová zpráva.
interpretari – vykládat, tlumočit, překládat, posuzovat) je slovo s poměrně širokým významem, který se v jednotlivých oborech lidské činnosti může lišit. Obecně znamená výklad (resp. porozumění a chápání) nějakého textu, myšlenky či jevu, avšak například v hudbě či logice se používá v pozměněném významu.
Kdo vytváří zákony : Návrh zákona je podán jako zákonodárná iniciativa do Poslanecké sněmovny, po jeho projednání a schválení Poslaneckou sněmovnou postupuje do Senátu. Pokud není návrh v senátní fázi schválen, návrh se vrací do Poslanecké sněmovny, která rozhodne o výsledku projednávání.
Jak má vypadat výklad : – musí být obsahově správný, věcný, srozumitelný, přehledný a objektivní, – vždy je logicky členěn na odstavce, – objasňuje vznik a vývoj jevů, vnitřní vztahy mezi jevy a jejich částmi, podstatu jevů, – podává poučení, – často se používá v kombinaci s popisem, obsahuje odborné názvy (termíny), – obsahuje slova citově …
Co je to vyprávění
Vypravování je prozaický slohový útvar. Podstatou vypravování je vystihnout děj, příběh tak, aby si ho čtenář, posluchač dovedl představit. Vypravování má tedy děj buď skutečný, nebo smyšlený. Vypravování může obsahovat monology (samomluvu), dialogy (rozhovory více postav), řeč přímou a nepřímou.
Ustanovení nového občanského zákoníku rozlišují tři typy právnických osob: korporace, fundace a ústavy.Základní odlišnost asi napadne každého – fyzická osoba je živý člověk, který se se svou právní osobností narodí. Naproti tomu za právnickou osobu zákon označuje uměle vytvořený organizovaný útvar (například obchodní závod), který má právní osobnost, a to od svého faktického vzniku.
Kdo vydává nařízení : Nařízení ve užším smyslu státněprávní terminologie je druhem podzákonného právního předpisu, který může vydávat vláda, ministerstvo nebo jiný správní úřad, obce a kraje k provedení zákona.