Antwort Kdo vymyslel brambory? Weitere Antworten – Kdo objevil brambory
Často se traduje, že brambory z nově objeveného kontinentu přivezl Kryštof Kolumbus, ale prsty v tom neměl. Do Španělska dovezli geniální rostlinu až jeho následovníci kolem poloviny 16. století.Pravlastí brambor je západní část Jižní Ameriky, kde na vysoko položených náhorních rovinách And je začali pěstovat původní obyvatelé . Staří Peruánci brambory jedli buď syrové nebo je uchovávali v podobě sušeného prášku. Inkové zase z brambor připravovali alkoholický nápoj "chacha" podobný našemu pivu.Věděli jste, že brambory pocházejí z Ameriky, kde je pěstovali staří Inkové V Evropě dlouho neměly své upotřebení, dokonce se po nich i někdo otrávil.
Odkud se do Česka dostali brambory : Do českých zemí přišly brambory (jejich hlízy) z Braniborska (uvádí se, že se tak stalo po roce 1778), odtud vznikl zkomolením jejich dnešní název. Podle jiného názoru vznikl název brambory ze slova bamboly – starého označení pro hlízy.
Odkud pochází bramborák
Bramborák (starším, zejména jihočeským názvem cmunda, moravským starším názvem krompelák nebo v mnoha jiných regionálních názvech) je tradiční pokrm většiny slovanských a germánských národů a Maďarů. Zvlášť rozšířený a dominantní je v Bělorusku a Lucembursku.
Kdy se začali jíst brambory : Cesta brambory z Jižní Ameriky do Evropy
Brambory pocházejí z Jižní Ameriky a staly se základní složkou stravy většiny Evropanů. Jejich historie sahá 4 až 5 tisíc let zpět, kdy se staly součástí jídelníčku obyvatel Peru. V roce 1565 dorazily první brambory do Evropy jako dar španělskému králi Filipovi II.
Až kolem roku 1740 rozeznal význam brambor pruský král Bedřich I. Veliký a nařídil jejich pěstování v tehdejším Prusku. Do českých zemí při- šly brambory z Braniborska, odtud vznikl také jejich český název. Tím se z nich po celé Evropě stal draze placený pa- mlsek, který byl pouze výsadou boháčů.
Dovezl je anglický pirát Francis Drake ze své cesty kolem světa, kterou uskutečnil v letech 1577 až 1580.
Kdo vynalezl bramboráky
Antoine-Augustin Parmentier | |
---|---|
Rodné jméno | Antoine Augustin Parmentier |
Narození | 12. srpna 1737 Montdidier |
Úmrtí | 17. prosince 1813 (ve věku 76 let) Paříž |
Místo pohřbení | Hřbitov Père-Lachaise Grave of Antoine Parmentier |
Česká republika si s vlastními bramborami nevystačí
Vysoké zásoby podle něj už nejsou ani v Německu, brambory lze vozit z Nizozemska či z Francie. „Je to větší vzdálenost a budou tam větší náklady na dopravu,“ uvedl. Do Evropy už ale také plynou nové brambory z Egypta.Naklíčené brambory můžete v kuchyni použít, pokud nemají změněnou chuť a pokud je dobře oloupete a klíčky pečlivě odstraníte. Nejlépe okamžitě po oloupání a nakrájení brambory uvařte ve vodě, čímž snížíte obsah glykoalkaloidů v hlízách.
Vzhledem k tomu, že domácí pěstitelé nemají dostatečné skladovací kapacity, musí se část brambor na pokrytí spotřeby Česka dovážet ze zahraničí. Obchodníci proto využívají zejména dovozu z Německa.
Odkud se dostaly brambory do Evropy : Přesné stanovení doby a způsobu rozšíření brambor do Evropy je stále předmětem diskusí, pravděpodobně však byly nejdříve (jako okrasná rostlina!) přivezeny do Španělska z Kolumbie nebo Peru a nezávisle do Anglie v druhé polovině 16. století.
Co žere brambory v zemi : K nejvýznamnějším vektorům prakticky všech důležitých virových chorob brambor patří mšice broskvoňová (Myzus persicae Sulz.) a mšice řešetláková (Aphis nasturtii Kalt.). Významným vektorem, především viru PVY, je i mšice chmelová (Phorodon humuli Kalt.).
Odkud je bramborák
Bramborák (starším, zejména jihočeským názvem cmunda, moravským starším názvem krompelák nebo v mnoha jiných regionálních názvech) je tradiční pokrm většiny slovanských a germánských národů a Maďarů. Zvlášť rozšířený a dominantní je v Bělorusku a Lucembursku.
V roce 1565 dorazily první brambory do Evropy jako dar španělskému králi Filipovi II. Později je do Anglie přivezl mořeplavec Francis Drake. V 17. století se brambory začaly běžně pěstovat v Irsku, odkud je angličtí a irští kolonisté přivezli do Severní Ameriky.Hlavní problém je solanin. Solanin je toxický jed a i když ho zdravé brambory obsahují zdánlivě malé množství, stačil by výtažek ze čtyř nenaklíčených brambor zabít krysu. Což ale teprve zelené nebo naklíčené brambory Tam množství solaninu mnohonásobně stoupá a tento toxin silně poškozuje náš organismus.
Kde se nejvíce pěstují brambory na světě : Obecně lze podle tohoto odborníka konstatovat, že nejvíce brambor se pěstuje v Asii (51,8 % světové plochy brambor, 9750 tisíc ha). Druhé místo zaujímá Evropa (29,4 %, 5539 tisíc ha), na třetím místě z kontinentů figuruje Afrika (1867 tisíc ha, 9,9 %).