Antwort Kdo vymyslel pojem filosofie? Weitere Antworten – Kdo zavedl pojem filosofie
Anaximandros (610 – 546 př. n. l.) při popisu tvaru Země poprvé v dějinách vědy uplatnil symetrii. Pythagoras ze Samu (590 – 500 př. n. l.) jako první použil slova filosof a filosofie a poprvé dokázal větu, kterou v praxi používali již Egypťané a další národy a která se v současnosti nazývá Pythagorova věta.Tháles z Milétu- zakladatel školy, vychytralý obchodník- zbohatl na olivách, vzdělaný- předpověděl zatmění Slunce 585 př. n.l., výšku pyramid podle jejich stínu, matematická pravidla. Je označován za zakladatele filozofie- jako první si položil otázky „Kdo jsme a kde jsme“.Filosofie vzniká asi před 2500 lety, ale první filosofické myšlenky se objevují již před 4500 lety v Indii, Číně, Egyptě, Mezopotámii. Evropské filosofické myšlení vzniká v Řecku na přelomu 7. a 6. století př.
Co založil Aristoteles : Aristoteles se stal v jistém smyslu zakladatelem hydrologie, oceánologie a meteorologie.
Proč vznikla filosofie v Řecku
Vznik. Řecká filozofie vznikla jako způsob racionálního uvažování a argumentování o otázkách o původu světa, o dobru a zlu, o postavení člověka, o povaze společnosti a podobně, na něž předtím odpovídal mýtus.
Čím se zabýval Platón : Platón, jedna z nejzářivějších hvězd na obloze starověké filozofie, byl řecký myslitel, jehož myšlenky a díla formovaly základy západní filozofie a vzdělání. Narodil se kolem roku 427 př. n. l. v Athénách do zámožné a politicky aktivní rodiny.
Další obory: filosofie výchovy, filosofie náboženství, filosofie práva, sociální filosofie, politická filosofie, filosofie medicíny, filosofie matematiky atd. A. Filosofie není „mudrování“ • hospodské a intelektuálské přemýšlení o tzv. „vyšších otázkách“ (smysl života, smysl vesmíru etc.)
Filozofie (ve stylově příznakové podobě také filosofie, původem z řeckého φιλοσοφία, filosofía, „láska k moudrosti“) je systematické, racionální a kritické studium obecných a základních otázek, jako jsou otázky existence, rozumu, poznání, hodnot, mysli a jazyka.
Co delal Sokrates
Sókratés byl představitelem idealistického světového názoru, nepřátelského materialismu. Původem byl sochař, více než sochařským dílem vynikl jako filozof starověkých Athén. Je zakladatelem Sokratovy metody filozofického pátrání. Přes svůj lidový původ byl stoupencem a mluvčím statkářské aristokracie.Aristotelés podal systematické rozdělení filosofie na "teoretickou filosofii", "praktickou filosofii" a "poetickou filosofii". "Teoretická filosofie" zkoumá čisté kvantity. Dala by se považovat za oblast toho,co bývalo vždy nejvíce hodno teorie a považováno za oblast ideality.Zásluhy Řeků na evropské kultuře
Dá se říci, že Řekové v podstatě vynalezli drama, komedie i tragédii. I řecké eposy, básně, báje a další literární díla jsou známá v celém světě. Řecké sochařství se vyznačovalo realističností a věrností, jaké nikdy předtím neexistovaly.
„Vím jen, že nic nevím. “ Tento výrok je jeden z nejslavnějších výroků připisovaných Sókratovi a také patří k výrokům, které Sókratés nikdy neřekl. Jednalo by se totiž o jeden z nejtrapnějších argumentačních faulů vůbec, totiž Vnitřní rozpor.
Co ucil Sokrates : Sókratés byl představitelem idealistického světového názoru, nepřátelského materialismu. Původem byl sochař, více než sochařským dílem vynikl jako filozof starověkých Athén. Je zakladatelem Sokratovy metody filozofického pátrání. Přes svůj lidový původ byl stoupencem a mluvčím statkářské aristokracie.
Co je to filosofie : filosofie – filein (řec. milovat) + sofia (řec. moudrost) • 2500 let existence v různých kulturních kontextech – potíže s obecně platným vymezením • nejobecnější definice: „Filosofie znamená především touhu po vědění, jež by obsáhlo celou skutečnost a vyjevilo člověku smysl jeho života, počínání a usilování.
Co je člověk filosofie
člověk není jen duch, ale také živá bytost, která se rodí, dospívá a umírá; lidská zkušenost je celistvá a přísné dělení na rozum, vůli a cit je jen pomocné; i lidské poznání slouží životu, nikoli naopak; filozofie musí brát na vědomí důležité výsledky věd, zachovat si však svoji samostatnost.
– ÚLOHU FILOSOFIE vymezil Kant třemi otázkami: Co mohu vědět, Co mám činit, Co je člověkAristotelés podal systematické rozdělení filosofie na "teoretickou filosofii", "praktickou filosofii" a "poetickou filosofii". "Teoretická filosofie" zkoumá čisté kvantity. Dala by se považovat za oblast toho,co bývalo vždy nejvíce hodno teorie a považováno za oblast ideality.
Co tvrdil Aristoteles : Aristoteles tvrdil, že nekonečno nemá v reálné fyzice opodstatnění – protože nekonečné těleso by muselo být i nekonečně těžké, a existence takového tělesa je tudíž nemožná. Stejně tak Aristoteles zavrhl myšlenku nekonečného počtu světů – svět je jen jeden a je věčný!