Antwort Kdy byly vyvraždění slavníkovci? Weitere Antworten – Co se stalo v roce 995
Vyvraždění Slavníkovců byl násilný akt, při němž čeští velmožové 28. září 995 povraždili v Libici členy významného rodu Slavníkovců. Přežili jen Soběslav, Vojtěch a jejich nevlastní bratr Radim.Kdo a proč vyvraždil Slavníkovce Spor biskupa Vojtěcha s Vršovci a s českým státem.Rivalita mezi pražskými Přemyslovci a Libickými pány skončila 28. září 995 tragicky. Příčiny toho, co se v Čechách odehrálo, vysvětluje profesor Petr Charvát, historik Pedagogické fakulty UK. Masakr v Libici představuje velkou zápletku českých dějin.
Jak Vymreli Slavníkovci : 28. září 995 čeští velmožové přepadli hrad a v okolí kostela vyvraždili všechny Slavníkovce. Tím skončila i historie tohoto rodu, i když dva Slavníkovci nebyli přítomni. To byl Soběslav, nejvýznamnější místní vládce, a svatý Vojtěch, který pobýval rovněž v cizině.
Kdy byli vyvražděni Slavnikovci
Vyvraždění Slavníkovců 28. 9. 995 na Libici je pokládáno za jednu z nejvýznamnějších epizod v historii raně středověkého českého státu. Dříve se vykládalo, že k hrůznému činu došlo ze strany Přemyslovců, kteří tak odstranili mocné konkurenty.
Kdo vyvraždil vršovce : Vršovci bývají vedle Municů a Těpticů uváděni jako příklad tzv. rané šlechty. Přemyslovci se Vršovce pokusili třikrát vyvraždit (poprvé v roce 1003, znovu asi 1014, naposled a opět ne důsledně v roce 1108 na vraclavském hradišti nedaleko Vysokého Mýta).
To byli Přemyslovci. Český královský rod, jehož zkázou se 4. srpna roku 1306 stal atentát na jeho jediného mužského příslušníka, krále českého, uherského i polského, Václava III. Za dodnes neobjasněných okolností tehdy Přemyslovci vymřeli po meči.
Vyvraždění Vršovců (1108) | |
---|---|
Mrtví lidé | patrně všichni členové rodiny kromě jediného rodového klanu |
Datum | 28. září 1108 |
Místo | hradiště Vraclav |
Pachatel | ozbrojenci knížete Svatopluka Olomouckého |
Jak se jmenuje sídlo Slavníkovců
Hradiště Libice nad Cidlinou – sídlo rodu Slavníkovců
Slovanské hradiště na soutoku řeky Labe a Cidliny obýval mocný rod Slavníkovců. Konkurenční rod Přemyslovců roku 995 hradiště i s obyvateli zcela vyplenil. Později bylo hradiště obnoveno, ale pouze jako přemyslovský opěrný bod.Rod Přemyslovců podle legendy založila Libuše, dcera bájného Kroka, společně s Přemyslem zvaným Oráč. Po nich převzal vládu jejich syn Nezamysl, následovaný řadou dalších mytických vládců jako byli Mnata, Vojen, Vnislav, Křesomysl, Neklan a Hostivít.Přemyslovský rod vymřel po meči Václavem III. v roce 1306. Na trůně se vystřídalo pravděpodobně 30 zástupců rodu Přemyslovců, z toho sedm králů.
Jako poslední Přemyslovci se označují čeští králové vládnoucí od roku 1198 až do vymření královské linie dynastie Přemyslovců po meči roku 1306 (levobočná opavská linie vymřela až roku 1521).
Kde sídlili vršovci : Podle historických pramenů drželi Vršovci několik hradišť – Libici, kterou ale získali až po zmíněném vyvraždění Slavníkovců, Vraclav poblíž Vysokého Mýta, kde je dnes na vrcholku hradiště jejich pomník, a další. Kde ale bylo jejich hlavní sídlo, nebylo dosud spolehlivě vyřešeno.
Kdy zaniklo České království : Na českém královském trůnu vládly dynastie Přemyslovců (1198–1306), Lucemburků (1310–1437), Habsburků (1437–1457), Jagellonců (1471–1526), Habsburků (1526–1780) a Habsburko-Lotrinků (1780–1918). Království oficiálně zaniklo roku 1918 vznikem Československa.
Kdy bylo České království největší
Největší prosperity dosáhlo České království za Přemysla Otakara II. Vrcholu dosáhl český stát v době vlády Lucemburků ve 14. -15. století za vlády českého krále a římského císaře Karla IV.
Přemyslovci nakonec vládli českým zemím dlouhých 430 let až do tragické smrti Václava III. v roce 1306.F-201 Přemysl Otakar II.
Nejmocnější ze všech říšských knížat proslul velmocí sahající od Krkonoš až po Jadran a velkolepým budováním měst a hradů. Zemřel heroickou smrtí v beznadějném boji v bitvě na Moravském poli.
Kdo nechal vyvraždit vršovce : století významně ovlivňoval dějiny přemyslovského státu. Vršovci bývají vedle Municů a Těpticů uváděni jako příklad tzv. rané šlechty. Přemyslovci se Vršovce pokusili třikrát vyvraždit (poprvé v roce 1003, znovu asi 1014, naposled a opět ne důsledně v roce 1108 na vraclavském hradišti nedaleko Vysokého Mýta).