Antwort Kdy na jaře Dosevat trávník? Weitere Antworten – Kdy začít na jaře péči o trávník
Kdy je správný čas začít
Ideálním obdobím pro začátek práce je konec března až začátek dubna. Přesný termín zvolte podle počasí a stavu trávníku, ten by měl mít v době vertikutace maximální výšku 3–4 cm.Trávníky vyséváme ideálně na jaře od poloviny dubna do konce května, kdy je půda již teplejší, a přitom ještě dostatečně vlhká. Vysévat lze také od září třeba až do poloviny října v závislosti na počasí. Kdo má automatický závlahový systém, může trávník vysévat kdykoliv ve vegetačním období.Jak správně vertikutovat Travní plochu vertikutujeme strojem osazeným noži a pružinami dvakrát ročně. Na jaře (březen-duben), kdy trávník začíná růst, a na podzim (září-říjen). Před vertikutací plochu posečeme a necháme cca 2 dny proschnout.
Jak casto Piskovat trávník : Jak často trávník pískovat U jílovitých půd a silně zatěžovaných trávníků byste měli trávník pískovat jednou ročně. Tento postup doporučujeme provádět na jaře jako součást pravidelné péče o trávník po zimě. Na méně zatěžovaných plochách obvykle stačí trávník pískovat jednou za dva až tři roky.
Kdy Doset trávník
Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.
Jak pečovat o trávník na jaře : V první řadě musíme trávník provzdušnit.
Odstraníme tak mech, plevel, spadané listí apod. Nejlépe provzdušníme trávník vertikutací, kterou provedeme pomocí vertikutátoru či namáhavěji železnými hráběmi. Vertikutace spočívá v zařezávání ostnů nebo nožů do země, cca 2-3 mm do hloubky.
V březnu a dubnu jsou nejlepší klimatické podmínky pro založení nového trávníku. Vrstva ornice by měla být alespoň 15 cm silná. Aby nový trávník rostl a prospíval, zryjte také půdu do hloubky 20 cm rýčem, rycími vidlemi nebo motorovým kultivátorem.
Prvním důležitým krokem je vertikutace trávníku, neboli jeho prořezání, při které se z trávníku odstraní travní plsť. Tímto zásahem se rovněž omezí výskyt plevelů a mechu. Navíc prořezáním umožníte přístup vody, živin a kyslíku ke kořenům. Trávník se tak může na jaře znovu nadechnout a nově odnožovat.
Jak posekat trávu před vertikutaci
Pokud je půda příliš mokrá, může vertikutátor vytrhat i zdravé rostliny trávníku. Těsně před vertikutací posekejte trávník na výšku dvou centimetrů – to je obvykle nejnižší nastavení sekačky. Před nasazením vertikutátoru byste měli z trávníku odstranit větší kameny.Nejlépe hned na jaře provzdušníme trávník vertikutátorem, ten také naruší souvislé kořenění mechu. Tuto proceduru provedeme klidně do kříže, nebo dokud vidíme, že vertikutátor pořád mech vytahuje.Anglický trávník vzniká celoroční poctivou systematickou prací. Aerifikace je pro trávník nejtěžší regenerační zásah, proto bychom ho měli směřovat na období, kdy je růst trávy nejintenzivnější. A to je druhá půlka května a první půlka června, následně pak září.
U systémů s rozprašovacími postřikovači je při správném překrývání obvyklá srážková výška kolem PR=40-60 mm/hod (tj. až 1 mm/min). Doba závlahy na jedné sekci by tedy mohla být přibližně 3-4 min. při denní závlaze nebo 10-15 min při závlaze 2-3x týdně.
Kdy začít zavlažovat trávník : Kdy zavlažovat
Zavlažujeme pokud možno dřív než trávník zaschne, nejpozději v momentě, kdy trávník začíná vadnout, a to je již hodně hraniční. Je třeba sledovat nejen teploty vzduchu, ale také půdní vlhkost. Nejvhodnější je pustit závlahu trávníku časně ráno.
Jak Dosit trávník : Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.
Jak často zalévat zasety trávník
Nově vyseté travní semeno musíte udržovat rovnoměrně vlhké zejména během prvních 3-4 týdnů. Při zalévání držte proud vody směrem nahoru, aby se mohla voda rovnoměrně snášet shora dolů. Výhodou tohoto postupu je, že se travní semeno výrazně neodplavuje a voda se ještě může ve vzduchu mírně ohřát.
Prvním důležitým krokem je vertikutace trávníku, neboli jeho prořezání, při které se z trávníku odstraní travní plsť. Tímto zásahem se rovněž omezí výskyt plevelů a mechu. Navíc prořezáním umožníte přístup vody, živin a kyslíku ke kořenům. Trávník se tak může na jaře znovu nadechnout a nově odnožovat.Po vertikutaci je důležité trávníkové hnojivo. Na rozdíl od jara, kdy je nejlepší aplikovat hnojivo bohaté na dusík, tak na podzim je vhodnější použít hnojivo bohaté na draslík, který odolává mrazům a posiluje růst obnovených travných porostů.
Co udělat před vertikutaci : Před vertikutací se tedy ujistíme, že je trávník řádně udržovaný, zdravý (tedy bez známek stresu kvůli infekčnímu onemocnění) a s dostatkem minerální výživy. Znamená to i to, že není vhodné vertikutovat mladý trávník, neboť hrozí jeho poškození. Tuto činnost provádíme u trávníku staršího tří let.