Antwort Kdy se dostaly brambory do Evropy? Weitere Antworten – Kdy přišly brambory do Evropy
Brambory pocházejí z Jižní Ameriky a staly se základní složkou stravy většiny Evropanů. Jejich historie sahá 4 až 5 tisíc let zpět, kdy se staly součástí jídelníčku obyvatel Peru. V roce 1565 dorazily první brambory do Evropy jako dar španělskému králi Filipovi II. Později je do Anglie přivezl mořeplavec Francis Drake.Pěstovaly se na vysoko položených náhorních rovinách And, a právě od andských indiánů je získali španělští conquistadoři. Ti je v roce 1536 prý dovezli na španělský královský dvůr, souběžně ale brambory dovezli do Anglie a Irska slavní angličtí mořeplavci Walter Raleigh (asi 1552–1618) a Francis Drake (asi 1540–1596).V roce 1675 se jí začalo dařit v Irsku, roku 1717 se brambory objevily v Sasku a o dvě desetiletí později v Prusku, odkud se ve velkém dostaly coby „branibory“ do Čech.
Odkud se dostali do Evropy brambory : Přesné stanovení doby a způsobu rozšíření brambor do Evropy je stále předmětem diskusí, pravděpodobně však byly nejdříve (jako okrasná rostlina!) přivezeny do Španělska z Kolumbie nebo Peru a nezávisle do Anglie v druhé polovině 16. století.
Kdy se v Čechách začaly pěstovat brambory
Až kolem roku 1740 rozeznal význam brambor pruský král Bedřich I. Veliký a nařídil jejich pěstování v tehdejším Prusku. Do českých zemí při- šly brambory z Braniborska, odtud vznikl také jejich český název. Tím se z nich po celé Evropě stal draze placený pa- mlsek, který byl pouze výsadou boháčů.
Kdo přivezl brambory do Ruska : Brambory, které přivezl do Ruska podle legendy car Petr I. Veliký z Holandska, nejprve někteří konzervativci odmítali jako „ďáblovo jablko“, ale v roce 1840 bylo jejich hromadné sázení nařízeno a brambory se staly „druhým chlebem“ nejchudší vrstvy obyvatelstva.
Podíváme-li se na úplně první zmínku o bramborách na území českých zemí, začneme už u roku 1623. Tehdy se brambor objevil poprvé na jídelním stole Viléma Slavaty, pozdějšího nejvyššího kancléře Českého království.
Pravlastí brambor je Jižní Amerika, kde je Inkové pěs- tovali ve dvou klimaticky rozdílných oblastech. Tou prv- ní byly vysoko položené horské pláně And v Peru a Bolí- vii, v okolí jezera Titicaca a přilehlých územích okolo 15. rovnoběžky jižní šířky v nadmořské výšce 1500-4300 m.
Odkud pochází brambory
Pravlastí brambor je Jižní Amerika, kde je Inkové pěs- tovali ve dvou klimaticky rozdílných oblastech. Tou prv- ní byly vysoko položené horské pláně And v Peru a Bolí- vii, v okolí jezera Titicaca a přilehlých územích okolo 15. rovnoběžky jižní šířky v nadmořské výšce 1500-4300 m.Ale když je španělští mořeplavci poprvé ochutnali u Inků v Peru, nebyli jimi nijak nadšeni. Teprve slavný pirát Francis Drake, který povýšil na viceadmirála královny Alžběty a podnikl průzkumnou plavbu do Ameriky, přivezl brambory v roce 1580 do Evropy.Často se traduje, že brambory z nově objeveného kontinentu přivezl Kryštof Kolumbus, ale prsty v tom neměl. Do Španělska dovezli geniální rostlinu až jeho následovníci kolem poloviny 16. století.
Bramborák (starším, zejména jihočeským názvem cmunda, moravským starším názvem krompelák nebo v mnoha jiných regionálních názvech) je tradiční pokrm většiny slovanských a germánských národů a Maďarů. Zvlášť rozšířený a dominantní je v Bělorusku a Lucembursku.
Kdo vymyslel bramborák :
Antoine-Augustin Parmentier | |
---|---|
Rodné jméno | Antoine Augustin Parmentier |
Narození | 12. srpna 1737 Montdidier |
Úmrtí | 17. prosince 1813 (ve věku 76 let) Paříž |
Místo pohřbení | Hřbitov Père-Lachaise Grave of Antoine Parmentier |
Odkud pocházejí brambory : Pravlastí brambor je Jižní Amerika, kde je Inkové pěs- tovali ve dvou klimaticky rozdílných oblastech. Tou prv- ní byly vysoko položené horské pláně And v Peru a Bolí- vii, v okolí jezera Titicaca a přilehlých územích okolo 15. rovnoběžky jižní šířky v nadmořské výšce 1500-4300 m.
Odkud se vzaly brambory
Pravlastí brambor je Jižní Amerika, kde je Inkové pěs- tovali ve dvou klimaticky rozdílných oblastech. Tou prv- ní byly vysoko položené horské pláně And v Peru a Bolí- vii, v okolí jezera Titicaca a přilehlých územích okolo 15. rovnoběžky jižní šířky v nadmořské výšce 1500-4300 m.