Antwort Kdy se krátí osobní ohodnocení? Weitere Antworten – Kdy se dává osobni ohodnoceni
Pokud dlouhodobě dosahujete velmi dobrých pracovních výsledků nebo plníte větší rozsah pracovních úkolů než ostatní zaměstnanci, může vám podle § 131 odst. 1 ZP zaměstnavatel poskytovat osobní příplatek. A to až do výše 50 % platového tarifu nejvyššího platového stupně v platové třídě, do které jste zařazeni.Výše osobního příplatku dle ust. § 131 odst. 2 zákoníku práce může činit maximálně 100 % platového tarifu nejvyššího platového stupně v platové třídě, do které je zaměstnanec zařazen. Jelikož je osobní příplatek pravidelně měsíčně poskytovanou složkou platu, zaměstnavatel je povinen jeho výši uvést v platovém výměru.osobní příplatek všeobecně nazývaný a známý jako osobní ohodnocení. Pro jeho výši mnohde není rozhodující množství a kvalita vykonávané práce nebo odbornost, kvalifikace, vzdělání, profesní věhlas, ale dobré vztahy se šéfem. Jeho výši neurčuje pracovní výkonnost, ale protekce, známosti, nepotismus.
Kolik je osobní příplatek ve státní správě : vynikajících výsledků a státní zaměstnance je uznán vynikajícím, všeobecně uznávaným odborníkem, lze mu přiznat osobní příplatek až do výše 100 % nejvyššího platového stupně v platové třídě, do které je zařazeno služební místo, na kterém státní zaměstnanec vykonává službu.
Jak vysoké může být osobní ohodnocení
Osobní ohodnocení zaměstnance státní správy je zajímavou součástí mzdy. Zákoník práce jasně stanovuje podmínky, za kterých se osobní ohodnocení státnímu zaměstnanci uzná a v jaké výši. Může dosahovat až 100 %! Ve většině našich článků se věnujeme zaměstnancům soukromého sektoru, kteří pobírají mzdu.
Jaký je rozdíl mezi osobním ohodnocením a prémiemi : Na rozdíl od prémie, která hodnotí spíše dosažené hospodářské výsledky a podíl jednotlivých pracovníků na jejich dosažení, je osobní ohodnocení spíše složkou posuzování osobního přínosu a přístupu k plnění pracovních úkolů zaměstnancem ve sledovaném období, v nichž pracovník dosáhl požadovaných parametrů pro výplatu.
U fyzických osob je to součet výdajů na nákup materiálu, zboží, výdajů na mzdy a platby pojistného (sociální a zdravotní pojištění), provozní režie a uzávěrkových úprav výdajů.
zn. 21 Cdo 832/2012) může ke snížení nebo odnětí osobního příplatku přiznaného zaměstnanci dojít pouze tehdy, pokud se změní podmínky, za kterých byl přiznán – hovoří se zde o pracovních výsledcích, např. tehdy, když se zaměstnanci oproti stavu, za kterého byl přiznán osobní příplatek, zhorší jeho pracovní výsledky.
Kdy žádat o zvýšení platu
Obvykle je nejvhodnější čas, kdy si říct o přidání, ke konci roku. V současnosti ale zvažuje žádost o navýšení mzdy kde kdo. Není divu. Ceny zboží i energií stoupají většinou rychleji než příjmy.Pokud jste se ve smlouvě dohodli, že prémie dostanete za jasně stanovenou a objektivně měřitelnou práci, půjde o nárokovou prémii, ze které se zaměstnavatel vykroutit nemůže. Pokud jste se naopak dohodli, že bude zaměstnavatel prémie vyplácet podle svého uvážení, je prémie nenároková, domáhat se jí nemůžete.V rámci hodnocení vstupu hodnotíme vše, co zaměstnanec do své práce přináší, tzn. své předpoklady k dané práci, zkušenosti, dosavadní praxi, kompetence, ale třeba i nadšení pro danou činnost. Při hodnocení procesu se dívejme na přístup zaměstnance k dané práci či úkolu.
Náklady na bydlení musí být rozepsány na jednotlivé položky, kterými jsou nájemné, plyn, elektřina a náklady za plnění spojené s užíváním bytu. Náklady na bydlení se pro nárok a výši příspěvku na bydlení stanoví jako jejich průměr za kalendářní čtvrtletí předcházející čtvrtletí, na které se nárok na dávku prokazuje.
Co patří mezi osobní náklady : “ „Osobní náklady zahrnují mzdové náklady, zvýšené o další náklady, které za zaměstnance hradí zaměstnavatel, tj. povinné pojištění, část nákladů na sociální pojištění a část nákladů na všeobecné zdravotní pojištění.
Co dostat při odchodu ze zaměstnání : Při skončení pracovního poměru je zaměstnavatel povinen vydat vám potvrzení o zaměstnání (zápočtový list). Po ukončení zaměstnání byste také měli dostat evidenční list důchodového pojištění.
Kolik si říct o přidání
Obecně se doporučuje požádat o nárůst mzdy o 5 až 10 %. K většímu navýšení je taktické sáhnout zejména tehdy, když povyšujete nebo dostanete výrazně více zodpovědnosti. Silnější vyjednávací pozici mají lidé s vysoce žádanou a nedostatkovou odborností.
Ideální je sjednat si osobní schůzku se svým nadřízeným a požádat o zvýšení platu osobně a v soukromí. Pokud se nenacházíš na stejném místě jako tvůj nadřízený, uskutečněte rozhovor prostřednictvím videohovoru, je-li to možné. Pokud se tomu můžeš vyhnout, nežádej ani o zvýšení platu v e-mailu.Prémie představují pobídkovou (pohyblivou) složku mzdy. Prémiové ukazatele jsou předem známy, odměna je nejistá Naproti tomu o (mimořádné) odměně hovoříme tehdy a tam, kde není možno stanovit jednoznačný a měřitelný ukazatel (kriterium) hodnocení práce.
Co musím splňovat abych dostal příspěvek na bydlení : Příspěvek na bydlení dostanete, pokud za bydlení utratíte více než 30 % (v Praze 35 %) příjmu, pokud však 30 % příjmu (v Praze 35 %) zároveň není vyšší než normativní náklady na bydlení (více na www.mpsv.cz v sekci Průvodce – Dávky a příspěvky – Bydlení – Příspěvek na bydlení).