Antwort Kdy se potírá vánočka? Weitere Antworten – Kdy potírat vánočku
Čím se potírá vánočka před pečením Po upletení vánočku potřete bílkem. Protože byste ji měli nechat na plechu ještě chvíli kynout, je třeba ji potřít bílkem několikrát.Pečte v troubě vyhřáté na 180 stupňů (horní/dolní ohřev) asi 10 minut, pak teplotu snižte na 160-170 stupňů a dalších 20-30 minut dopékejte. Špejlí si ověříme, že je vánočka propečená.Mandle, rozinky a případně kandované ovoce zapracováváme do těsta až po jeho vykynutí. Kynutí je kapitola sama pro sebe. Říká se, že těsto na vánočku by mělo kynout čtyři hodiny, někdo říká, že stačí tři. Třemi až čtyřmi hodinami určitě nic nezkazíte, je lepší, když těsto kyne déle, než kdyby vykynulo málo nebo vůbec.
Čím namazat vánočku před pečením : K tomu použijeme klasickou mašlovačku z husích brků, silikonovou mašlovačku nebo štětec. Potíráme rozšlehaným vajíčkem, do kterého můžeme kápnout trošku vody, půjde potom lépe roztírat. Snažíme se dostat vajíčko do všech záhybů, protože nám vánočka v troubě ještě naroste.
Jak poznám že vánočka je hotová
Jestli je upečená zjistíte tak, že do ní píchnete špejlí – pokud na ní není nalepené těsto, je hotová. Pokud by byla vánočka z hora hodně opečená, přikrejte ji alobalem a tím ji ochráníte proti spálení.
Kdy krájet vánočku : Ke konci pečení můžeme pustit na chvíli horkovzduch. Vánočku necháme úplně vychladnout, než ji začneme krájet. Aby nám neokorala, nevyschla, ale ani nezvlhla, je nejlepší ji uchovávat v celofánovém sáčku. Dobrou chuť!
Upéct krásnou a dobrou vánočku nebylo jen tak. Tradičně se pletla z devíti pramenů. Spodní čtyři představovaly slunce, zemi, vodu a vzduch. Prostřední tři prameny byly symbolikou pro rozum, vůli a cit.
Podobně jako u pečení bábovky si pomůžeme zapíchnutím špejle nebo párátka do těsta. Po vytažení by měla být špejle čistá, bez nalepených zbytků těsta. Pokud je na špejli nalepené těsto, pak vánočka ještě není dostatečně propečená, proto v pečení ještě pokračujeme.
Jak dlouho míchat těsto na vánočku
Do mísy dáme mléko, vajíčka, rozdrobené droždí, cukr krupice, vanilkový cukr, muškátový oříšek, mletý anýz, sůl, citronovou kůru a nakonec mouku. Vše spolu v kuchyňském robotu krátce promícháme (asi půl minuty), robota zastavíme a teprve teď přidáme rum a máslo. Znova zapneme a necháme hníst 10-12 minut.Jakmile máte upleteno, oba konce stiskněte a přeložte pod vánočku. Vánočku dejte na plech (vystlaný pečicím papírem), zakryjte a nechte kynout alespoň 60 minut, dokud viditelně nezvětší svůj objem.Začněte vždy dvěmi prameny, které prostě stačí smotat. Poté si vyrobte jednoduchý cop ze tří pramenů. A na konci vyrobte základnu ze 4 copů. Pokud si chcete být extra jistí, aby vánočka držela.
Recepty na nejlepší vánočku se možná dědí z generace na generaci, klíčem k úspěchu jsou ale vždy ingredience. Nešetřete máslem, rozinkami ani mandlemi a používejte jen kvalitní mouku, ideálně typu 00. Jen tak získáte nadýchanou vánočku, která nejen báječně chutná, ale je také krásná na pohled.
Jak dlouho se peče vánočka ve formě : Prvních 5 minut pečeme při 190-200°C, pak teplotu snížíme na 160°C a dopečeme. Podle velikosti vánočky pečeme 45-60 minut – upečení vyzkoušíme špejlí. Kdyby vánočka svrchu hodně hnědla, zakryjte ji alobalem. Upečenou vánočku necháme chvilku ve formě odpočinout, pak ji opatrně vyklopéme a pocukrujeme.
Proč vánočka při pečení praskne : Na vině je málo vykynuté těsto, které se v horké troubě prudce zvedne: Na vině je špatně vypracované těsto – musí se hníst aspoň deset minut v robotu, aby se ingredience pěkně promísily a vytvořily jemné, kompaktní těsto.
Jak nespálit vánočku
Aby se vánočka nepřipálila, dám pod ní buď alobal, nebo dvě vrstvy pečícího papíru. Samozřejmostí jsou špejle zapíchané do středu, aby se nerozjela a jakmile začne červenat, tak i papír nahoře přes vánočku.
Nešetřete máslem, rozinkami ani mandlemi a používejte jen kvalitní mouku, ideálně typu 00. Jen tak získáte nadýchanou vánočku, která nejen báječně chutná, ale je také krásná na pohled. Droždí by mělo být co nejčerstvější.Pokud vánočka klesne až po vytažení z trouby, pravděpodobně nebyla zcela dopečená a chladný vzduch způsobil její pokles. Upečenou vánočku poznáme tak, že do ní v nejvyšším místě zapíchneme suchou špejli. Po vytažení musí zůstat špejle čistá. Vánočku jste mohli také prudce ochladit.
Z jaké mouky je lepší vánočka : Na vánočku je nejlepší hladká výběrová mouka s vysokým obsahem lepku, který vykynuté těsto dobře podrží. Lepek je bílkovina, která vytváří v těstě jeho strukturu. Když mouka nemá dost lepku, neudrží vytvořené vzduchové bubliny a těsto pak spadne.