Antwort Kdy se stříhají pnoucí růže? Weitere Antworten – Jak se stříhají pnoucí růže
Pro omlazení pnoucí růže ustřihněte jeden či dva hlavní stonky přímo u základny, a to asi 20 cm nad zemí. Zarovnejte tvar odstraněním větví, které trčí mimo a následně stříhejte malé boční větve vždy za třetím očkem.Kdy řezat růže Jarní řez růží provádíme nejlépe v čase, kdy kvete zlatice (Forsithya), lidově „zlatý déšť“. Na podzim růže zbytečně neřežeme, pouze odstraníme nevzhledné konce s odkvetlými květy případně výhony, které na zahradě překáží. Hlavní řez růží je tedy na jaře.U růží je všeobecně známo, že se sřezávají šikmo. Stačí tedy jeden dlouhý šikmý řez, který vám může zachránit delší životnost tak krásné růže. Nezapomeňte stonek seříznout každý den a zároveň vyměnit čerstvou vodu ve váze. Při takové péči Vám růže vydrží minimálně 7 dní.
Jak na pnoucí růže : Popínavou růži sázíme nejlépe na místo směřující k jihovýchodu či jihozápadu a chráníme ji před větrem. Menším rostlinám stín nevadí, ale vzrostlé růže potřebují slunce, aby mohly rozkvést. Vhodný ovšem není ani celodenní žár – všeho moc škodí i v případě růží.
Po čem pnout růže
Růžím vyhovuje každá zpracovaná zahradní půda. Ideální je hlinitopísčitá s dostatkem humusu a s neutrální či slabě kyselou půdní reakcí (pH 6–7). Růže nejsou náročné. Až asi tři roky po výsadbě je vhodné ke každé pnoucí růži přidat vždy v předjaří asi 50 g plného minerálního hnojiva a mírně je zahrnout.
Kdy přesazovat pnoucí růže : Nejvhodnější doba pro přesazování růží je od poloviny ledna, protože na jaře při mírných teplotách začnou květiny pozvolna zase růst. Růže můžete sice přesazovat i v létě, ale pak byste je měli nejprve silně seříznout. Při dostatečném zásobování vodou pak také rychle vyraší.
Růže je nejlepší vysazovat na jaře, kdy již nehrozí mrazy – to jsou nejlepší podmínky pro zakořenění. Vhodnou dobou pro výsadbu je také léto nebo začátek podzimu. Růže s holými kořeny by se měly sázet od listopadu do března. Zejména po výsadbě a v horkých dnech však dbejte na to, abyste rostlině poskytli dostatek vody.
6. U starších rostlin odstraňujeme staré dřevo (silné zdřevnatělé a hnědočerné části) až u země, což se nazývá zmlazování. Tím podpoříme tvorbu nových výhonů, které lépe kvetou. Tento řez provádíme těsně nad místem štěpování, ale tak, abychom jej nepoškodili.
Jak množit řezané růže
Řízkování růží
Květ odřízneme a ponecháme jen střední část stonku se třemi až pěti listy. Zbavíme se i listů, aby se je rostlina nesnažila vyživovat a plně se soustředila na zakořenění. Spodní část stonku seřízneme našikmo v úhlu 45°, abychom vytvořili co největší plochu pro přijímání živin. Tímto je řízek připraven.Existuje několik odrůd, které rostou vzhůru. Pnoucí růže ze skupiny Rambler (někdy se nazývají liánovité růže) jsou velmi oblíbené zejména proto, že dobře rostou. Tyto růže kvetou na víceletém dřevě, tedy na větvích starších než jeden rok. Za optimálních podmínek může tato odrůda vyrůst za rok o tři metry.Růžím vyhovuje každá zpracovaná zahradní půda. Ideální je hlinitopísčitá s dostatkem humusu a s neutrální či slabě kyselou půdní reakcí (pH 6–7). Růže nejsou náročné. Až asi tři roky po výsadbě je vhodné ke každé pnoucí růži přidat vždy v předjaří asi 50 g plného minerálního hnojiva a mírně je zahrnout.
Do nádoby nalijte horkou vodu, aby její hladina sahala do výšky asi šesti centimetrů. Konce stonků se v ní nechají dvě až tři minuty a poté se ihned vloží do studené vody. Růže musí být zabalené v papíru, aby je nepoškodila stoupající pára. Horká voda vytlačí ze stonků vzduch, a umožní tak dokonalé nasátí studené vody.
Jak Zaštipovat růže : Zaštipování růží
Raným zaštipováním se upravuje růst příliš bujných výhonků. U výhonků, které by měly kvést v průběhu května, se mladý výhonek zaštipuje na 3-4 pupeny. Růže má potom více květů, ale kvete trochu později.
Jak rozmnožit pnoucí růže : Stačí v předjaří ohnout vytipované, silné výhony a zasadit je do země, ale tak, aby vrchol směřoval vzhůru. Tu část výhonu, od které chceme, aby v zemi zakořenila, zajistíme (zafixujeme) například kolíky. Pokud se nám vše podaří, můžeme nově vzniklé, kořenící rostliny, přesadit již následující jaro.
Jak daleko od sebe sázet pnoucí růže
Například pnoucí růže byste měli vždy vysazovat podél zdi nebo pergoly, kdežto růže do volné půdy zase do záhonů samostatných či smíšených. Velkokvětým růžím postačí vzdálenost od sebe 34-45 cm, kdežto stromkové růže potřebují rozestupy až 80-100 cm. Pnoucí růže by měly být vysazované alespoň 1-2 m od sebe.
Nejvhodnější doba pro přesazování růží je od poloviny ledna, protože na jaře při mírných teplotách začnou květiny pozvolna zase růst. Růže můžete sice přesazovat i v létě, ale pak byste je měli nejprve silně seříznout. Při dostatečném zásobování vodou pak také rychle vyraší.První zaštipování se doporučuje provádět v druhém týdnu vegetativní fáze, druhé těsně před přepnutím na květ či po něm. Zaštipovat rostliny můžete do nekonečna. Mezi jednotlivými zásahy ale nechte rostlinu chvíli odpočinout. Po prvním zaštípnutí počkejte, až nové výhonky udělají alespoň 2 patra.
Kdy rozmnožovat růže : Podzim je pro množení růží ideálním obdobím. Pokud si tedy chcete pořídit další keř, využijte ten, který máte již na zahradě a spolehlivě kvete.