Antwort Kdy se vraci kauce na byt? Weitere Antworten – Jak dlouho muze majitel drzet kauci
Dobrý den, Občanský zákoník stanoví, že kauce má být vrácena v den ukončení nájmu, což znamená, že je vymahatelná den po jeho skončení bez ohledu na vyúčtování služeb a jejich případných nedoplatků.Jenže zákon jasně říká, že musí být jistota vrácena v den skončení nájmu, nejpozději pak do 1 měsíce od ukončení a předání bytu / domu.Z kauce si pronajímatel může odečíst případné dlužné nájemné, nedoplatek na službách, případnou škodu způsobenou vámi v bytě. Vše však musí pronajímatel řádně doložit a vyčíslit.
Kolik se plati kauce na být : Jak vysokou kauci může pronajímatel požadovat Chcete si pronajmout byt a zajímá vás, jak vysoká může kauce být Občanský zákoník stanovuje maximální výši do trojnásobku měsíčního nájemného. Pokud tedy budete platit nájemné například 20 000 korun měsíčně, kauce by neměla překročit částku 60 000 korun.
Kdy se vrací kauce na být
Občanský zákoník jasně stanoví, že pronajímatel vrátí nájemci kauci při skončení nájmu. Tedy nikoliv až za rok, po provedení všech vyúčtování. Takže pokud se ocitnete v této situaci, máte právo požadovat vrácení kauce spolu s úroky.
Kolik je urok z kauce : Výše úroku
Nájemník má tedy právo na úroky a to ve výši zákonné sazby. Konkrétní výši úroků však zákon nestanovuje. Měřítkem však můžou být úroky, které by poskytla banka v místě bydliště pronajímatele. Aktuálně se výše úroku pohybuje okolo 9-11 %.
Občanský zákoník jasně stanoví, že pronajímatel vrátí nájemci kauci při skončení nájmu. Tedy nikoliv až za rok, po provedení všech vyúčtování. Takže pokud se ocitnete v této situaci, máte právo požadovat vrácení kauce spolu s úroky.
Výše úroku
Nájemník má tedy právo na úroky a to ve výši zákonné sazby. Konkrétní výši úroků však zákon nestanovuje. Měřítkem však můžou být úroky, které by poskytla banka v místě bydliště pronajímatele. Aktuálně se výše úroku pohybuje okolo 9-11 %.
Jak vymahat vraceni kauce
Občanský zákoník jasně stanoví, že pronajímatel vrátí nájemci kauci při skončení nájmu. Tedy nikoliv až za rok, po provedení všech vyúčtování. Takže pokud se ocitnete v této situaci, máte právo požadovat vrácení kauce spolu s úroky.Jako nájemce můžete vypovědět nájem na dobu neurčitou kdykoliv a bez udání důvodu s tříměsíční výpovědní lhůtou. Výpovědní doba vám běží od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi pronajímateli. Jak je to ale s nájemní smlouvou na dobu určitouObčanský zákoník jasně stanoví, že pronajímatel vrátí nájemci kauci při skončení nájmu. Tedy nikoliv až za rok, po provedení všech vyúčtování. Takže pokud se ocitnete v této situaci, máte právo požadovat vrácení kauce spolu s úroky.
Kauce u nájemní smlouvy
Kauce není ze zákona povinná, a proto je možné sehnat i nájem bez kauce. Pokud ale kauce stanovena je, pak smí její výše činit maximálně trojnásobek měsíční platby nájemce.
Co kdyz nemám na kauci : Pokud nemáte dost peněz na zaplacení nájmu nebo kauce, můžete požádat o peněžní pomoc stát, konkrétně Úřad práce ČR (kontaktní pracoviště v místě Vašeho trvalého či přechodného bydliště). Pro zaplacení nájmu nebo poplatku za ubytování slouží příspěvek a doplatek na bydlení, o které zažádejte na Úřadu práce ČR.
Kdy se vrací kauce za byt : Občanský zákoník jasně stanoví, že pronajímatel vrátí nájemci kauci při skončení nájmu. Tedy nikoliv až za rok, po provedení všech vyúčtování. Takže pokud se ocitnete v této situaci, máte právo požadovat vrácení kauce spolu s úroky.
Jak se úročí vratná kauce
Zákon pronajímateli ukládá povinnost vrátit nájemci jistotu navýšenou o úroky za dobu od jejího poskytnutí do vrácení. Na výši úroků se může pronajímatel s nájemcem dohodnout v nájemní smlouvě. Nájemce má však právo nejméně na úroky ve výši zákonné sazby. Žádná zákonná sazba na úroky z jistoty však neexistuje.
Pronajímatel, který odmítá vrátit kauci při skončení nájmu, se dostává do prodlení se splněním své povinnosti. Máte proto právo požadovat, aby vám kauci vrátil spolu s úroky z prodlení. Úroky z prodlení jsou vyšší než obyčejné úroky popsané výše. Požadovat však můžete obojí – jak obyčejné úroky, tak úroky z prodlení.Zákon k tomu stanoví, že "nájemce platí nájemné předem na každý měsíc nebo na jiné ujednané platební období, nejpozději do pátého dne příslušného platebního období, nebyl-li ujednán den pozdější. Společně s nájemným platí nájemce zálohy nebo náklady na služby, které zajišťuje pronajímatel."
Jak odejít z nájmu : Výpověď z nájmu musí mít vždy písemnou formu. Je nutné, aby byla doručena druhé straně. Obsahovat by měla identifikační údaje obou smluvních stran, adresu a číslo bytu, následně také datum, ke kterému pronájem vypovídáte, délku výpovědní lhůty a podpis nájemce.