Antwort Kdy si nechat vypočítat důchod? Weitere Antworten – Kdy žádat o přepočítání důchodu
Kdy službu řešit
Doporučuje se však uplatnění žádosti o přepočet důchodu neodkládat a požádat ideálně hned po získání 360 dnů výdělečné činnosti. Zvýšení důchodu lze doplatit nejvýše pět let nazpět ode dne uplatnění žádosti o něj.Výpočet důchodu je silně individuální.
Pokaždé záleží na konkrétních podmínkách: Jaké byly předchozí výdělky, kolik je „odpracovaných“ let, co lze očekávat v nejbližší době, kdy je dovršen celý rok pojištění, vztah k přelomu kalendářních roků, atd. Optimum je vždy nutné odborně spočítat.Rozhodným obdobím, z něhož se zjišťují hrubé příjmy z výdělečné činnosti, je období před rokem přiznání důchodu.
Jak dlouho předem žádat o důchod : Žádost o starobní důchod je možné podat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání důchodu. Později je to možné kdykoliv. U předčasného starobního důchodu však platí, že jej nelze přiznat zpětně, ale nejdříve od data podání žádosti.
Kde požádat o přepočet důchodu
Tiskopis je možné podat prostřednictvím OSSZ příslušné podle místa trvalého pobytu.
Jak požádat o dopočet důchodu : Žádost o důchod je možno sepsat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným datem přiznání. Žádost o důchod je možné podat také v elektronické podobě (on-line). Žádost o dávku důchodového pojištění v elektronické podobě se podává prostřednictvím ePortálu ČSSZ s využitím elektronické identifikace (např.
S účinností od 30. 9. 2011 již rozhodné období není omezeno na 30 kalendářních roků. Nadále bude začínat kalendářním rokem bezprostředně následujícím po roce, v němž pojištěnec dosáhl 18 let věku, končit však bude vždy až kalendářním rokem bezprostředně předcházejícím roku přiznání důchodu.
Výše procentní výměry předčasného starobního důchodu činí za každý celý rok pojištění 1,5 % výpočtového základu měsíčně. Sazba procentní výměry důchodu se snižuje za každých i započatých 90 kalendářních dnů z doby ode dne přiznání důchodu do dosažení důchodového věku o 1,5 % výpočtového základu.
Co se počítá do odpracovaných let do důchodu
Kromě toho se do doby pojištění započítávají i tzv. náhradní doby, kdy za vás pojistné placeno nebylo – mateřská/rodičovská dovolená, základní vojenská služba, určitá doba evidence na úřadu práce, určité doby studia, péče o osobu závislou na pomoci jiného, pobírání invalidního důchodu, apod.Výhodou předčasného důchodu je, že jej pobíráte od státu delší dobu. Nevýhodou, že ho budete mít trvale krácený. Obecně platí, že za každých započatých 90 kalendářních dnů předčasného odchodu se trvale krátí procentní výměra důchodu o 0,9 – 1,5 % výpočtového základu.Při podání žádosti o starobní důchod musíte předložit originály, popřípadě úředně ověřené kopie, následujících dokladů: občanský průkaz (u cizinců cestovní pas či doklad o povolení k pobytu) doklady o studiu či vyučení (např. vysvědčení ze střední školy, výuční list, index, diplom, potvrzení školy)
Žádost o předčasný starobní důchod podáváte nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání důchodu osobně na OSSZ příslušné podle místa vašeho trvalého pobytu. O přiznání důchodu ČSSZ rozhoduje ve lhůtě do 90 dnů od zahájení řízení, zpravidla je však žádost vyřízena dříve.
Jak podat žádost o zvýšení starobního důchodu : Žádost můžete poslat ČSSZ, která o ní rozhoduje. Pokud potřebujete poradit, můžete žádost sepsat osobně na kterékoliv okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) [v Praze na Pražské správě sociálního zabezpečení (PSSZ) a v Brně na Městské správě sociálního zabezpečení (MSSZ)]. Vaši žádost pak předá ČSSZ.
Jak si zvýšit důchod : Za každých odpracovaných 360 dnů je možné požádat o zvýšení starobního důchodu. Za každých 360 odpracovaných kalendářních dnů se zvyšuje procentní výměra důchodu o 0,4 % výpočtového základu. Samozřejmě platí, že kdo v důchodu pracuje, pobírá jak důchod, tak odměnu za práci..
Kdy požádat o důchod bez výplaty
Bylo-li účelem vzdání se výplaty starobního či předčasného starobního důchodu jeho budoucí zvýšení za další výdělečnou činnost, avšak vy jste neodpracoval alespoň 90 dnů a další výdělečnou činnost neplánujete, můžete si požádat o zpětné doplacení důchodu ode dne, kdy vám byla výplata důchodu na vaši žádost zastavena.
Při podání žádosti o starobní důchod musíte předložit originály, popřípadě úředně ověřené kopie, následujících dokladů: občanský průkaz (u cizinců cestovní pas či doklad o povolení k pobytu) doklady o studiu či vyučení (např. vysvědčení ze střední školy, výuční list, index, diplom, potvrzení školy)Důchody přiznané před 1. lednem 2024 se zvyšují od 1. ledna 2024 tak, že základní výměra důchodu se zvyšuje o 360 Kč měsíčně. Výše základní výměry důchodu pro rok 2024 činí 4.400 Kč.
Jaký důchod dostane člověk který nikdy nepracoval : Člověk, který nikdy nepracoval, nemá nárok na starobní důchod. Hypoteticky by mohl dostat dávky pomoci v hmotné nouzi, ale záleží už na jeho konkrétní situaci. Základní dávka je příspěvek na živobytí a ta může být u dospělé samostatně žijící osoby ve výši životního minima 3 860 Kč. Aktualizováno v září 2021.