Antwort Kdy sklízet Tyckove fazole? Weitere Antworten – Jak poznat zralé fazole
Sklizňovou zralost poznáme tak, že zelené fazolové lusky jsou pevné a je možné je rozlomit na kousky. Semena v luscích by měla být stále velmi malá a neměla by vytvářet boule na luscích. Zelené fazolové lusky sbíráme průběžně jak dorůstají. Trháme je opatrně, abychom omylem nevytrhli celou rostlinu.A kdy začneme sklízet
Keříčkové fazole mají koncentrovanou dobu sklizně a na keříčku sklízíme stěží pár týdnů, poté dál nenakvétá a jeho poslání končí. Sklízíme v závislosti na době výsevu, a to od července do září. Zralost lusků zkusíme dle rozlomení. Ve správné zralosti je lom hladký a kolmý, bez vláken.Fazole můžeme sklízet probírkou, to znamená otrháváním jednotlivých zralých lusků. U probírky vždy otrháme jen ty lusky, které jsou plně zralé, a sběry opakujeme. Druhou možností je jednorázová sklizeň, která je osvědčená zejména u keříčkových typů fazolí.
Jak daleko od sebe sázet fazole : Sázení fazole
Jak zasadit fazole Zde se postup trochu liší v závislosti na typu odrůdy. Keříčkové fazole vyséváme po 3-4 semenech do sponu 34×34 centimetrů. Pnoucí druhy pak vysazujeme po 3-6 fazolích přibližně 80 centimetrů daleko.
Jak dlouho vařit fazole aby nebyly jedovaté
Poslední vodu z namočených fazolé slijte a připravené fazole dejte vařit samostatně nebo přímo do pokrmu. Budete-li vařit fazole samostatně, nikdy vodu nesolte a už vůbec nikdy nepřidávejte do vody cokoli kyselého. Fazole by byly tvrdé i za dvě hodiny.
Kdy zrají fazole : Doba sklizně záleží na odrůdě: fazol začíná plodit v červenci, u určitých odrůd si však počkáte až do začátku října.
Jak a kdy fazole sklízet Jakmile začnou žloutnout a opadávat listy, dává rostlina najevo, že je čas sklizně. Lusky postupně zasychají, semena v nich jsou zralá, vybarvená a tvrdá. Když zatřesete rostlinou, uslyšíte jak v nich semena chrastí.
A příčina je asi prozajičtější – nedostatek opylovačů. Fazol obecný je samosprašný, ten i letos bez problémů plodí. Fazol šarlatový ale profituje z přítomnosti opylovačů – bez opylení často nenasazuje květy. A opylování květů s člunkem nezvládnou včely, květy jsou téměř výhradně opylovány čmeláky.
Jak vysoko rostou fazole
Tyčkové fazole se při růstu zachycují o oporu svými úponky a dosahují délky 2 až 4 metry. Keříčková forma byla vyšlechtěna z pnoucích fazolí a rostlina je díky tomu schopná vyrůst bez opory. Keříčková forma dosahuje výšky do 100 cm.Jak správně pěstovat fazol
Obecně platí, že by se fazol měl sít v době, kdy teplota půdy neklesá pod 10 °C (od poloviny května). Semena keříčkového fazolu se sejí na vzdálenost 5–10 cm v řádcích vzdálených 40 cm. Hloubka výsevu by měla být zhruba 5–7 cm.Fazole potřebuje pro dobrou kondici slunečné stanoviště, dostatek tepla a dobře propustnou hlinitopísčitou půdu. Přibližně dva týdny před výsevem je vhodné do půdy, předem ošetřené rotavátorem, zapravit draselnou sůl a superfosfát.
Postup přípravy receptu
Fazolkové lusky nakrájíme a ve slané vodě povaříme, asi 5 minut. Do každé sklenice dáme větvičku kopru a naložíme fazolky. Z vody, ve které se fazolky vařily, odebereme potřebné množství na zalití, ochutíme octem a cukrem (množství podle vlastní chuti). Převaříme, nalijeme na fazolky a uzavřeme.
Jak uvařit fazole aby byly měkké : Nejprve je uvedeme do varu, poté teplotu ztlumíme a vaříme je pozvolna do změknutí. Nikdy při vaření nepřidáváme sůl, protože by slupka na fazolích ztvrdla. Pokud se na povrchu utvoří pěna, odstraníme ji. Při vaření můžeme přidat oblíbené bylinky, které působí proti nadýmání např.
Na čem rostou fazole : Jsou to byliny s trojčetnými listy a motýlovitými květy, pocházející z tropické Ameriky. Je známo asi 50 druhů. Některé druhy fazolu náležejí mezi významné luštěniny. V České republice se nejčastěji pěstuje fazol obecný a fazol šarlatový.
Jak dlouho roste fazole
GAMA – Fazol zahradní. Středně pozdní odrůda (vegetační doba 70 – 75 dnů) keříčkového typu, vyššího vzrůstu (40 – 45 cm), bez úponků. Lusk je dlouhý 10 – 12 cm, jemný (0,8 cm), středně zelené barvy, bez vlákna a pergamenu, na průřezu kruhovitý. Zrno je bílé, menší, HTS 220 g.
Jak vyséváme
Podlouhlá oválná semínka prstem zatlačíme 2 až 3 cm hluboko do předem zkypřené zahradní zeminy. Vyséváme buď v odstupech 10 cm do řádků vzdálených od sebe asi 40 cm, anebo tzv. do hnízd po pěti rostlinách, která jsou od sebe asi 50 cm.Optimální teplota by měla být kolem 22 °C, nižší či vyšší teploty nevadí, neměly by ale klesnout pod 15 °C. Půda pro pěstování by měla být lehčí až středně těžká, mírně vlhká s neutrální reakcí 6–7 pH. Nejlépe se fazolím bude dařit na stanovišti, kam svítí dopolední slunce, vyhovuje jim i polostín.
Kdy se vysévá fazole : Fazole sázíme až přestanou přízemní mrazíky a půda je dostatečně prohřátá tj. teplota půdy okolo 10 stupňů. Sázíme zhruba od poloviny května do konce června.