Antwort Kdy sázet dýně a cukety? Weitere Antworten – Kdy sázet cuketu ze semínek
Ven na záhon vysaďte sazeničky v půlce května nebo v době, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Vysévat semena cuket lze také rovnou na záhon, ale nejdříve začátkem května, aby rostlinky neponičil mráz. Vhodnými sousedy pro cukety jsou bazalka, fazol, hrách, heřmánek, cibule, nevhodné jsou okurky.Tykve jsou obecně teplomilné plodiny, proto s výsevem nespěchejte a počkejte, až bude půda dostatečně prohřátá. Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.Aby se cuketám dařilo, doporučujeme použít dostatečně propustnou, humózní a výživnou půdu. Stejně jako u dýní je výsadba cukety možná také na hromadě kompostu. V každém případě však rostlině zajistěte slunné stanoviště. Za suchého počasí ji zalévejte odstátou (ideálně dešťovou) vodou.
Kdy se sází dýně Hokaido : Dýně hokaido pěstování
Potřebuje dále i teplo a dostatek prostoru. Vysévejte ji proto na slunné místo ve vzdálenosti 1,2 až 1,5 metru od sebe, a to do hloubky kolem 3 až 5 cm. Ideální čas pro výsev je období kolem poloviny května.
Jak daleko od sebe sázet cukety
Cukety vytváří poměrně mohutné keříky s velkým množstvím rozložitých listů, takže kolem sebe potřebují dostatek místa. Sázejte je aspoň metr od sebe a sazeničky podložte netkanou fólií nebo slámou; stonky jsou totiž těžké a sklání se na zem, takže se stává, že plody leží na mokré hlíně a uhnívají.
Jak zasadit cuketu ze semínek : Semena lze ven vysévat nejlépe počátkem května, do řádků ve vzdálenostech 50-100 cm jednotlivě, nebo do hrůbků po třech, přičemž po vyklíčení se ponechává dále růst pouze nejsilnější rostlina. Když semínka před výsevem namočíte, vyklíčí dřív. Sazenice je možné předem předpěstovat za oknem, ve skleníku či pařeništi.
Proto lze dýně zasadit do zahrady na slunné místo. Pro dobrý růst vyžadují dýně dostatečně velký prostor (objem půdy cca 30 l) – no a samozřejmě dostatečný přísun hnojiva a vody. Propustná a na živiny bohatá zahradní půda slibuje dobrý růst rostlin.
Dýně by měly být zasazeny tam, kde je dostatečný sluneční svit. Naklíčená semínka vysévám na záhonek do hloubky 3-5 cm. Udržujte vzdálenost mezi jednotlivými semínky minimálně 1 m. Je dobré, když k dýním dáte oporu.
Co nesnáší cukety
Cukety nesnáší pokles teploty pod nulu (ale v tak chladném počasí se je ani nedoporučuje pěstovat). Cukety by se neměly nechávat přerůstat. Ačkoliv i přerostlé plody najdou nějaké to využití v kuchyni, tak na rostlině zpomalují nasazování dalších a ty zasychají. Ideální jsou plody o velikosti 20-25 cm.Nároky a péče o rostlinu
Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.I cukety a dýně se nesnášejí s rajčaty, ovšem stejně jako je tomu v případě okurek, nevadí jim kořenová zelenina (mrkev, petržel, …). A ta je i jejich vhodnou předplodinou. A pozor, petržel se nesnáší s rajčaty. Mrkev je velice snášenlivá zelenina.
Dobrým kumpánem bude rajčatům pažitka, cibule, petrželka, mrkev i afrikány. Výčet je ale mnohem delší a zahrnuje také oblíbenou bazalku, luštěniny, dobromysl čili oregano, pórek, ale i koriandr, hořčici, tymián a šalvěj.
Kdy dát cuketu ven : S výsevem nespěchejte, počkejte, až se půda dostatečně vyhřeje. Minimální teplota půdy pro klíčení je 10 oC, ještě při teplotě 13 oC je ale klíčení nerovnoměrné a část semen v půdě zahnívá.
Jak daleko od sebe sázet dýně : Pěstování dýní
Dýně vyséváme v květnu. Semínka umisťujeme do hloubky tří až pěti centimetrů ve sponu 2 x 0,5 – 1 metr od sebe – podle vzrůstnosti odrůdy. Chcete-li si předpěstovat sazeničky dýní, s výsadbou do kelímků začněte v polovině dubna a asi po třech týdnech rostlinky přesaďte do větších květináčů.
Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe
Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady
- červená řepa, salát X špenát.
- zelí X jahody.
- kapusta kadavá X růžičková kapusta.
- okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
- fazole X fenykl.
- šalotka X hrách, fazole.
Například mrkev a jinou kořenovou zeleninu z čeledi miříkovitých dávejme dohromady s cibulí. Tyto rostliny nejsou příbuzné, proto se mezi nimi nešíří a nemnoží škůdci a nemoci. Ba naopak. Kořenová zelenina chrání cibuli před muškou květilkou cibulovou, cibule na oplátku ochrání mrkev před pochmurnatkou mrkvovou.Dozrávající plody je třeba nechat na rostlině co nejdéle, aby se však nekazily, je vhodné je podložit například neglazovanou dlaždicí, plochým kamenem apod. Nejhorší je totiž pro zrající dýně vlhkost zdola, navíc kámen či dlaždice akumulují teplo a urychlují tak dozrávání plodů.
Která cuketa je jedovatá : Ve skutečnosti nic jako jedovatá cuketa neexistuje. Pouze za určitých okolností se v cuketě mohou nahromadit jedovaté látky, které mohou být pro člověka nebezpečné. Tyto látky se nazývají hořčiny – konkrétně kukurbitacin – a cukety si je vyrábí hlavně jako ochranu před škůdci.