Antwort Kdy užívat zázvor? Weitere Antworten – Kdy se nesmí používat zázvor
Blanka Procházková: „Dobrý den, zázvor silně podporuje chuť k jídlu a trávení, proto není vhodný pro osoby s podrážděným žaludkem nebo žaludečními vředy. I nadměrná kyselost žaludečních šťáv může být zázvorem ještě více podpořena.Zázvor se používá ve formě čerstvého, sušeného nebo nakládaného kořene, ale také ve formě prášku, oleje nebo tinktury. Čerstvým zázvorem se ochucují polévky, omáčky či marinády, zatímco sušený zázvor se využívá při pečení a přípravě čajů. Překvapivě ho lze použít i jako koření do sladkých jídel, například do koláčů.K předávkování není daleko. Maximální denní doporučené množství zázvoru jsou pouhé čtyři gramy (u sušeného pak jen jeden gram). Pokud si připravujete nápoj z čerstvého kořene, stačí nastrouhat či nakrájet skutečně jen malý oddenek.
Kdy pít zázvorový čaj : Výluh z čerstvého kořene byste měli pít, jakmile pociťujete slabost, únavu a máte pocit, že na vás něco “leze”. Zázvor dokáže pomoct se snížením teploty, regulováním pocení a v boji proti zimnici. Příznivě působí na průdušky a celý dýchací systém.
Co muze zpusobit zázvor
Nadměrné užívání zázvoru může u některých lidí způsobit nežádoucí účinky, jako je průjem, bolesti břicha, pálení žáhy a nadměrná plynatost. Zázvor může také reagovat s léky a oslabovat jejich účinek. Zázvor se proto nedoporučuje kombinovat s léky na vysoký krevní tlak a léky na ředění krve (jako je například Warfarin).
Na co je zdravý zázvor : Pravidelná konzumace zázvoru zlepšuje paměť. Může však působit i jako prevence proti Alzheimerově chorobě. Zázvor snižuje špatný cholesterol a blokuje účinek prostaglandinů, kteří způsobují záněty cév v mozku, častou příčinu migrén. Zlepšuje krevní oběh a snižuje tak riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Denně byste neměla užívat víc jak 4 gramy čerstvého zázvoru. Jinak byste si mohla přivodit nevolnost, srdeční potíže nebo pálení žáhy. Když si ji dáte nalačno, může se její účinek rozvinout naplno, protože urychluje pohyb střev, což napomáhá zažívání.
TIP: Zázvor oškrábeme pomocí čajové lžičky. Zázvor nejsnadněji nastrouháme pomocí struhadla a je na nás, jestli nahrubo nebo najemno. Jemnějším strouháním získáme více cenné šťávy, kterou můžeme použít do čaje společně se zázvorem. Nejlepší je použít keramické struhadlo i nůž.
Na co pomáhá zázvorový čaj
Kromě toho zázvor léčí:
- kašel, rýmu, sucho v krku,
- migrénu,
- průjem a zácpu,
- záněty kloubů,
- astma.
Kousek zázvoru dlouhý asi jako prst oloupejte, nakrájejte na tenké plátky a zalijte vařicí vodou. Nechte louhovat 5 minut a přeceďte. Čaj si můžete vylepšit medem. Zkušení medaři ale nedoporučují přidávat med do příliš horkého čaje – med tak údajně ztrácí své účinné látky.Zázvor může pomoci předcházení poškození jater způsobeným léky proti tuberkulóze. Zázvor může ulevovat od nevolnosti a zvracení způsobeným léky proti rakovině. Zjištění výzkumů jsou však protichůdné. 3 g zázvoru denně po dobu 2 – 3 měsíců může snižovat hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou.
Nejčastěji čerstvý, oblíbené jsou také nápoje (čaj, ale také zázvorové pivo nebo limonáda) nebo se používá jako koření. Dostupný je i jako potravinový doplněk, třeba sirup nebo tabletky. Ale pozor, všeho moc škodí, takže i se zázvorem opatrně. Denně byste neměly sníst víc než 4 gramy čerstvého zázvoru!
Jak nejlepe oloupat zázvor : K oloupání zázvoru vám bude stačit jednoduchá věc, kterou máte všichni doma, a to obyčejná kávová lžička. Do jedné ruky stačí vzít kořen zázvoru, do druhé lžičku a poté okrajem lžičky zázvor oloupat. Uvidíte, jak málo odpadu budete ze zázvoru mít. Zbytek zázvoru vraťte i se slupkou do lednice.
Jak dlouho vydrží zázvor : V lednici zázvor vydrží až 3 týdny.
Jak se správně vaří zázvorový čaj
Zázvor oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Dejte je na dno středně velké konvičky, zalijte horkou vodou. Zhruba po 5 až 7 minutách přidejte šťávu z půlky citronu a med. Vyjměte zázvor (kdo má rád silnější chuť i aroma, může nechat) a naopak přidejte plátky citrusů.
Příprava zázvorového čaje
Na připravení zázvorového čaje budete potřebovat jeden kus čerstvého zázvoru, litr vody a podle chuti med nebo citronovou šťávu. Z připraveného zázvorového kořene si odkrojte kousek, který bude zhruba pět centimetrů dlouhý.Nejjednodušší způsob zná každý. Kousek (5 -10 cm) zázvoru oloupeme, nakrájíme na tenké plátky či nastrouháme na hrubém struhadle a zalijeme 1 litrem horké vody. Pokud zázvor nastrouháme, získáme výraznější chuť a můžeme použít menší množství. Louhujeme 10 minut a až čaj trochu ochládne, dosladíme podle chuti medem.
Proč jíst zázvor : Zázvor má příznivý vliv na hladinu cukru v krvi, působí na uvolňování inzulinu a podporuje metabolismus sacharidů a lipidů. Vědecká studie provedená před pár lety potvrdila, že užívání dvou gramů zázvorového prášku denně snížilo hladinu krevního cukru na lačno až o 12 procent.