Antwort Kdy vymizel mor? Weitere Antworten – Kdy byl mor v Čechách
Pravý mor se začal v Evropě a posléze i v Českých zemích objevovat ve 14. století. První epidemie zasáhla české území v roce 1349, poslední pandemie zasáhla české země v letech 1713–1715, od roku 1749 se už mor na českém území neobjevil.První epidemie moru se objevila v roce 542 př. n. l. v době vlády římského císaře Justiniána. Rozšířila se v Malé Asii, odkud se dostala do Evropy. Tato epidemie údajně trvala 50 let a zemřelo při ní 100 milionů lidí.Mor se do Evropy často šířil z Osmanské říše. V roce 1771 propukla velká morová epidemie v Moskvě. Mor se poprvé objevil mezi ruskými vojáky na bojišti rusko-turecké války a přes Ukrajinu se dostal až do Moskvy, kde si vyžádal přibližně 100 000 obětí.
Kdo vynalezl lék na mor : Souchotiny, úbytě či bílý mor – to všehno jsou jiné názvy tuberkulózy (TBC), nemoci, která byla do poloviny 20. století po moru a neštovicích třetí hlavní metlou lidstva. Boj proti tuberkulóze zahájil Robert Koch, objevitel původce zákeřné choroby.
Jak vznikl mor
Mor je tzv. zoonóza, tedy nemoc přenosná mezi zvířetem a člověkem. Původcem infekce je gramnegativní bakterie Yersinia pestis, velmi rezistentní mikrob jež dokáže v mrtvolách zvířat i lidí přežívat až několik měsíců. Zdrojem i rezervoárem moru jsou hlodavci, potkani, krysy, sysli nebo svišti.
Kdy zmizel mor : V letech 1720 až 1721 se mor v Evropě obje- vil naposledy. Vládci evropských států nebyli schopni učinit žádné pre- ventivní opatření, protože nikdo nevěděl, co mor způsobuje a jak se šíří.
„Mor je infekční onemocnění způsobené bakterií Yersinia pestis, zdrojem jsou především hlodavci. Význam měl hlavně v minulosti, kdy patřil mezi onemocnění s největší smrtností a častým výskytem epidemií.
K vyléčení moru se podávají vysoké dávky antibiotik, zejména streptomycin. Při jeho nesnášenlivosti lze užít doxycyklin ze skupiny tetracyklinů, při proniknutí bakterií do mozku také chloramfenikol.
Kolik lidí zemřelo při moru
Na třech kostrách vědci zjistili pozůstatky genetického materiálu bakterie Yersinia pestis, která mor způsobuje. Další analýza ukázala, že pohřbení lidé byli infikováni předkem moru, který později usmrtil v Evropě 25 milionů lidí, tzn. více než třetinu tehdejší populace.Jeho objevy antivirových látek, jako je tenofovir, umožnily vyvinout léky, které zcela změnily boj proti smrtelným virovým onemocněním jako AIDS. Patenty na tyto léky přinášejí české vědě každoročně miliardy korun. Na všech těchto objevech se s Antonínem Holým podílel také belgický biolog Erik De Clercq.Léčba moru
Díky moderní medicíně je mor léčitelný antibiotiky. Pokud je nemoc diagnostikována včas a léčba je zahájena rychle, prognóza je obvykle dobrá. Nicméně bez léčby může mor skončit smrtí během několika dní.
Mezi přenašeče moru pak patří blechy (morová blecha), k člověku ji může zanést také kočka nebo pes. Plicní mor může být také přenášen vzdušnými kapénkami od osoby k osobě při kašli nebo kýchání. Také se může přenášet přímým stykem s nemocným člověkem nebo s uhynulým zvířetem.
Čím se léčil mor : Klinicky diagnostikujeme mor v oblastech jeho endemického výskytu. Původce znázorňujeme v barvení podle Grama či jej můžeme kultivovat na krevním agaru. Léčí se tetracyklinem, chloramfenikolem nebo aminoglykosidy.
Kdy se začal léčit syfilis : Studie byla zahájena v roce 1932, kdy byla syfilis rozšířeným problémem a neexistoval žádný bezpečný a účinný lék, a měla za úkol sledovat vývoj neléčené syfilidy. V roce 1947 byl penicilin schválen jako účinný lék pro léčbu syfilidy a začal se široce používat k léčbě této nemoci.
Proč se stavěl morový sloup
Stavěly se jako poděkování za odeznění epidemie a zpravidla i jako prosba o ochranu místa před další epidemií. Termín morový sloup byl někdy přenesen i na pamětní sloupy jiné tragédie, například války (Mariánský sloup v Praze na Staroměstském náměstí, Mariánské sloupy v Mnichově a ve Vídni).
V Americe se tak stal Janský na čas skutečným objevitelem krevních skupin. V roce 1921 americká lékařská komise uznala jeho prvenství v objevu krevních skupin. Později se pak jednu dobu v lékařské literatuře uváděli jako objevitelé krevních skupin „Landsteiner, Jansky a Moss“.Antonín Holý
prof. RNDr. Antonín Holý, DrSc., dr. h. c. mult. | |
---|---|
Narození | 1. září 1936 Praha |
Úmrtí | 16. července 2012 (ve věku 75 let) Praha |
Národnost | česká |
Alma mater | Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého Univerzita Karlova |
Čím se přenášel mor : Infekce má mezi hlodavci ve vzdálených zemědělských oblastech endemický charakter. Yersinia pestis je přenášena mezi krysami a člověkem blechami (blecha krysí neboli blecha morová, Xenopsylla cheopis). Při pokousání člověka blechou přenášející yersinie se tyto organismy dostávají do rány.