Antwort Kdy Zastipnout meloun? Weitere Antworten – Kdy Zaštipovat meloun
Jak zaštipovat melouny
Ve většině případů není zaštipování nutné, ale pokud chcete podpořit kvetení a nástup plodů, můžete hlavní výhon zaštípnout, jakmile dosáhne cca 50 cm. Také květy, které již nemají šanci proměnit se v plody a dozrát, můžeme zaštípnout, aby se rostlina zbytečně nevysilovala.Další důležitou fází v pěstování melounů je redukce plodů. Aby měly plody dostatek živin a dorostly do dostatečné velikosti a byly chutné, je nutné nechat na jedné rostlině dva, maximálně tři plody. A samozřejmě, hnojit!Hnojení Někteří pěstitelé vysazují melouny přímo na kompost. Během růstu a v období kvetení a plození je ideální pravidelné přihnojování v zálivce. Jako účinné se doporučuje jednou za týden do zálivky naředit patřičné množství hnojiva na rajčata.
Jak dlouho vydrží celý meloun : Celý vodní meloun není třeba uchovávat v chladničce. Příliš nízká teplota může způsobit, že meloun ztratí svou křupavost a může urychlit proces zkažení. Melouny vydrží většinou bez problémů při pokojové teplotě kolem dvou týdnů. Chcete-li jejich životnost prodloužit, skladujte je na chladnějším místě, ale ne v lednici.
Jak se Zaštipují meloun
Výhony vodních a ani cukrových melounů běžných odrůdnení třeba zaštipovat. Pouze u nehybridních odrůd je možné jednou zaštípnout hlavní výhon při jeho délce cca 40-50 cm na počátku vegetace. Podpoříte tím kompaktnější vzrůst a často i nástup kvetení a tím i plodnost.
Kolik místa potrebuje meloun : Sazenice pravokořenných melounů vysazujeme do sponu přibližně 1,5 x 1m. Ty také můžeme vysazovat i po 2 – 3 sazenicích. Roubované melouny potřebují spon minimálně 2 x 2 m. Sazenice neroubovaných melounů můžeme zasypat zeminou až po děložní lístky.
Do každé jamky dejte klidně 2-3 sazenice a s odstupem cca 40 cm od další jamky. Meloun potřebuje dostatek vody, a tak je vhodné ho zalévat alespoň 2-3x během dne a jednou večer.
Melouny lze úspěšně pěstovat i na území Česka v teplejších oblastech převážně vinařských oblastí. Vodní melouny jsou náročné na teplo, nesnáší kolísání teplot, přílišné a dlouhé srážky a silné větry. Pro jeho pěstování jsou vhodné převážně humózní půdy, které jsou velmi dobře zásobené živinami.
Jak zastřihávat meloun
Výhony vodních a ani cukrových melounů běžných odrůdnení třeba zaštipovat. Pouze u nehybridních odrůd je možné jednou zaštípnout hlavní výhon při jeho délce cca 40-50 cm na počátku vegetace. Podpoříte tím kompaktnější vzrůst a často i nástup kvetení a tím i plodnost.Pokud není sklep, umístěte bobule do místnosti chráněné před slunečním zářením po položení měkkého hadříku, přikrývky nebo ručníku. Pravidelným převracením meloun mnohem lépe uchováte. V lednici lze skladovat celý meloun, v takovém případě vydrží až 3-4 měsíce.Správné skladování melounu je důležité pro zachování jeho chuti a čerstvosti. Nejlepší způsob, jak skladovat celý meloun, je při pokojové teplotě. Pokud máte rozkrojený meloun, uložte ho do lednice a spotřebujte jej co nejdříve. Rozkrojenou část vždy přikryjte fólií.
Rostliny vodních melounů je nutné pravidelně zalévat, v období sucha je spotřeba vody ještě vyšší. Účinnější je intenzivní zálivka zhruba dvakrát týdně než častější zalévání malými dávkami. Melouny potřebují dostatečný přísun živin, proto je vhodné je pravidelně přihnojovat hnojivem bohatým na dusík.
Jak se starat o sazenice melounu : Melouny obsahují hodně vody, proto ji také ve velké míře potřebují. Zalévejte je proto alespoň jednou týdně, v horkých měsících můžete intenzitu zálivky navýšit. Jakmile sazenice prokoření do půdy, můžete přistoupit k přihnojování. V době kvetení lze také do zálivky naředit hnojivo na rajčata.
Jak casto Zalevat sazenice melounu : Do každé jamky dejte klidně 2-3 sazenice a s odstupem cca 40 cm od další jamky. Meloun potřebuje dostatek vody, a tak je vhodné ho zalévat alespoň 2-3x během dne a jednou večer. Nepoužívejte ledovou vodu rovnou z kohoutku nebo z hadice a nechte ji nejdřív nějakou dobu odstát.
Jak casto Zalevat sazenice melounů
Do každé jamky dejte klidně 2-3 sazenice a s odstupem cca 40 cm od další jamky. Meloun potřebuje dostatek vody, a tak je vhodné ho zalévat alespoň 2-3x během dne a jednou večer. Nepoužívejte ledovou vodu rovnou z kohoutku nebo z hadice a nechte ji nejdřív nějakou dobu odstát.
U roubovaných melounů můžeme zasypat pouze podnož. Roub musí vyčnívat nad povrch, aby nezakořenil. Kdybychom viděli, že i přesto roub vytváří kořínky, musíme je odstranit. Je vhodné použít k pěstování melounů černou netkanou textilii.Pro pěstování zvolíme místo v závětří, kam svítí celý den slunce. Meloun vodní potřebuje dobře propracovanou a propustnou půdu bohatou na humus a živiny, základem je kompost nebo uzrálý chlévský hnůj. Vyžaduje lehčí půdy hlinitopísčité až hlinité. Naprosto nevhodné jsou půdy těžké, studené a zamokřené.
Jak uchovat meloun v lednici : Pokud je to možné, melouny skladujte při teplotách mezi 10 až 15 stupni celsia, což prodlouží jejich životnost o další týden až dva. Jakmile meloun nakrájíte, uložte jej do lednice.