Antwort Kolik má být Diastolicky tlak? Weitere Antworten – Který tlak je horší horní nebo spodní
Hodnoty systolického krevního tlaku („horní“ tlak), u lidí nad 40 let jsou důležitější než hodnoty diastolického krevního tlaku („dolní“ tlak), protože jsou lepším ukazatelem možné mrtvice či srdečního infarktu. O vysokém krevním tlaku mluvíme tehdy, je-li jedna z těchto dvou hodnot vyšší.Ideální hodnota spodního tlaku je 80 mmHg.
Pokud je diastolický tlak naopak vyšší než 90 mmHg, jedná se o diastolickou hypertenzi, která je velmi nebezpečná, protože může způsobit zjizvení, ucpávání a celkové snížení pružnosti malých cév. Následně může vést až k srdečnímu selhání či cévní mozkové příhodě.Výrazně vyšší by neměla být ani jedna z měřených hodnot krevního tlaku. Z hlediska rizika a dalších potíží je však systolický tlak ten důležitější (Kromě tzv. juvenilní hypertenze, která se týká osob mladších 30 let, kde je rizikovější zvýšená diastolická hodnota.).
Co způsobuje nízký diastolický tlak : Příčiny nízkého tlaku bohužel nejsou úplně jednoznačné, na vině jsou většinou genetické předpoklady, případně tělesná konstituce – nízký tlak mají častěji ženy, a to zejména mladé, vysoké a hubené. Nízký tlak může být dále způsoben užíváním některých léků, podvýživou či nedostatečným pitným režimem.
Jaký tlak je smrtelný
Krevní tlak vyšší než 130/85 mmHg se považuje za významné srdečně-cévní riziko. Znamená to, že u pacientů s vysokým krevním tlakem se zvyšuje riziko infarktu myokardu, srdečního selhání nebo cévní mozkové příhody. Vysoký krevní tlak, který se neléčí, vede k postupnému poškození ledvin, srdeční komory a oční sítnice.
Jak snížit diastolický tlak : Snížení tlaku také velmi pomáhá zdravý životní styl. Zpočátku se nemusí nutně jednat o drastické změny. Stačí zařadit více aktivního pohybu, třeba formou každodenních svižných procházek a upravit jídelníček – omezit tuky, sůl a alkohol a jíst více ovoce a zeleniny.
Snížení tlaku také velmi pomáhá zdravý životní styl. Zpočátku se nemusí nutně jednat o drastické změny. Stačí zařadit více aktivního pohybu, třeba formou každodenních svižných procházek a upravit jídelníček – omezit tuky, sůl a alkohol a jíst více ovoce a zeleniny.
Krevní tlak u nemocných
Normální tlak | Vysoký tlak | |
---|---|---|
Kojenec | 80/45 | > 85/50 |
Větší dítě | 110/70 | > 120/80 |
Dospělý muž | 120/80 | > 140/90 |
Dospělá žena | 120/80 | > 140/90 |
Co ovlivňuje diastolický tlak
Systolický a diastolický tlak závisí na celkovém stavu a naladění člověka. Hodnoty ovlivňuje stres či fyzická zátěž. Může se také měnit s věkem. Dále závisí na viskozitě krve, průsvitu kapilár nebo na elasticitě cév.Krevní tlak u dospělého
U dospělého by se krevní tlak měl pohybovat kolem hodnoty 120/80 mmHg. Pokud jsou hodnoty vyšší než 140/90 mmHg, je dobré mít se na pozoru a raději vyhledat lékaře – vysoký tlak je nebezpečný a nelze jej podceňovat, může poškodit cévy do té míry, že mohou vyústit v mrtvici, nebo infarkt.Snížení tlaku také velmi pomáhá zdravý životní styl. Zpočátku se nemusí nutně jednat o drastické změny. Stačí zařadit více aktivního pohybu, třeba formou každodenních svižných procházek a upravit jídelníček – omezit tuky, sůl a alkohol a jíst více ovoce a zeleniny.
Ideálně byste měli přijmout 2000−4000 mg draslíku denně. Mezi plodiny, které jsou nejbohatší na draslík a mohou tak pomoci ke snížení vysokého tlaku, patří batáty, rajčata, pomerančová šťáva, banány, fazol obecný, hrášek, žlutý meloun a sušené ovoce, jako například švestky nebo rozinky.
Jak se projevuje slabý infarkt : Mezi takové symptomy patří: Nevolnost, zvracení, dušnost a bolest v horní části břicha: tyto „nespecifické příznaky“ se vyskytují o něco častěji u žen než u mužů a je nutné brát je vážně. Především by měla být v případě, že se tyto obtíže vyskytnou v rozsahu, který nikdy předtím nebyl, vždy přivolána záchranná služba.
Jak snížit vysoký diastolický tlak : Snížení tlaku také velmi pomáhá zdravý životní styl. Zpočátku se nemusí nutně jednat o drastické změny. Stačí zařadit více aktivního pohybu, třeba formou každodenních svižných procházek a upravit jídelníček – omezit tuky, sůl a alkohol a jíst více ovoce a zeleniny.
Jak poznám že jsem prodělal infarkt
Hlavním klinickým projevem infarktu myokardu je typicky klidová dlouhotrvající bolest na hrudníku, která se může šířit do krku, dolní čelisti, zubů, jedné nebo obou horních končetin, může být v zádech nebo v oblasti břicha. U části nemocných proběhne infarkt myokardu jako klinicky němá příhoda bez jakýchkoliv příznaků.
Typické je, že bolest neustupuje, v každé poloze je stejná, a nepolevuje ani po podání nitroglycerinu. Člověk postižený infarktem je bledý, potí se a špatně se mu dýchá. Může být až agresivní, neboť pociťuje úzkost a často i strach ze smrti. Stav může být doprovázen i nevolností až zvracením.