Antwort Které prvky vytváří Zásadotvorné oxidy? Weitere Antworten – Jak poznat Zásadotvorný oxid
Stačí v periodické tabulce vyhledat hodnotu relativní elektronegativity prvku, který tvoří s kyslíkem zadaný oxid. Jak rozeznat oxidy Je-li E ≤ 1, je oxid zásadotvorný. Je-li 1< E ≤ 2, je oxid amfoterní.Binární (dvouprvkové) sloučeniny kyslíku s dalším prvkem se nazývají oxidy. Dříve se používal název kysličník. Oxidy obsahují ve své molekule oxidový anion O2-.Oxidy mohou vznikat buď prudkou oxidací (hořením) za přítomnosti kyslíku anebo pozvolnou oxidací jiným způsobem, zejména kyslíkem atmosférickým anebo kyslíkem obsaženým v některých látkách (oxidačních činidlech), a při dalších chemických reakcích. Kyslík má v oxidech oxidační číslo −II.
Co patří do oxidů : Oxidy podle oxidačních čísel
- Oxid měďný (Cu2O)
- Oxid chlorný (Cl2O)
- Oxid lithný (Li2O)
- Oxid dusný (N2O)
- Oxid draselný (K2O)
- Oxid rubidný (Rb2O)
- Oxid stříbrný (Ag2O)
- Oxid thallný (Tl2O)
Jak vypada oxid uhličitý
Oxid uhličitý je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, který je tvořen jedním atomem uhlíku a dvěmi atomy kyslíku. Při ochlazení pod – 80 °C plynný CO2 mění své skupenství za vzniku tuhé látky (desublimuje), která se nazývá suchý led.
Jak vznikají hydroxidy : Hydroxidy jsou tříprvkové sloučeniny, které obsahují aniontovou skupinu OH-. Podobně jako oxidy, vznikají odtržením 1 atomu vodíku z molekuly vody (H2O). Proto mají hydroxidy ve svých sloučeninách oxidační číslo I-. Maximální oxidační číslo atomu třetího prvku, nejčastěji kovu, je v těchto sloučeninách IV+.
Oxidační prostředky jsou látky nebo směsi látek, které jsou v hořlavém souboru zdrojem kyslíku. V praxi je nejčastějším zdrojem kyslíku vzduch (ve vzduchu tvoří 20,9 obj. %). Známe však i jiné oxidační prostředky, které mohou uvolňovat kyslík k oxidaci (peroxid vodíku, dusičnany apod.).
Názvosloví oxidů Název oxidu sestává z podstatného jména oxid a přídavného jména (obsahuje název prvku, se kterým je kyslík sloučen, s koncovkou dle jeho oxidačního čísla). Příklad: oxid selenový. Součet oxidačních čísel v molekule musí být roven 0, je nutné upravit počet jednotlivých atomů.
Kde se vyskytuji oxidy
Mezi hlavní zdroje patří doprava, chemický průmysl a v podstatě jakékoliv spalovací procesy. V atmosféře oxidy dusíku rychle reagují. Následně klesají zpět na zemský povrch. Z půdy je možný částečný odpar, většina oxidů je ale přeměněna na kyselinu dusičnou a další látky.Oxidační prostředky jsou látky nebo směsi látek, které jsou v hořlavém souboru zdrojem kyslíku. V praxi je nejčastějším zdrojem kyslíku vzduch (ve vzduchu tvoří 20,9 obj. %). Známe však i jiné oxidační prostředky, které mohou uvolňovat kyslík k oxidaci (peroxid vodíku, dusičnany apod.).Oxid uhličitý je emitován všude tam, kde dochází ke spalovacím procesům uhlíkatých fosilních paliv – zemního plynu, ropných produktů, uhlí, koksu. Zdrojem emisí je samozřejmě i spalování paliv biologického původu – biomasy, dřeva, bionafty a bioplynu.
Zdrojem oxidu uhelnatého je ve vnitřním prostředí každé zařízení spalující uhlí, dřevo, zemní plyn nebo benzin a další paliva; je obsažen také v cigaretovém kouři … Při otravě oxidu uhelnatému bývají vždy nejprve pociťovány bolesti hlavy.
Jak se ve vodě rozpouští hydroxidy : Hydroxidy se dělí na ve vodě rozpustné a ve vodě nerozpustné. Rozpouštění hydroxidů ve vodě je exotermní děj, při kterém se uvolňuje teplo. Většina hydroxidů je hygroskopická.
Co rozpouští hydroxid sodný : Co je to hydroxid sodný Hydroxid sodný je nejpoužívanější prostředek pro čištění odpadů v domácnostech. Poradí si ucpaným odpadem v kuchyni i koupelně (rozpouští zbytky jídel, vlasy, chlupy, vatu, papír atd.).
Co jsou oxidující látky
Oxidující je látka nebo směs, která vyvolává vysoce exotermní reakci ve styku s jinými látkami, zejména hořlavými.
Atom jednoho prvku může mít různá oxidační čísla podle toho, v jaké sloučenině se zrovna nachází. U kladných oxidačních čísel se znaménko psát ani číst nemusí, u záporných oxidačních čísel se znaménko bezpodmínečně píše i čte. Oxidační čísla jednotlivých prvků se nacházejí v periodické soustavě prvků.Oxid uhelnatý blokuje přenášení kyslíku krví, neboť jeho vazba s hemoglobinem je 200× až 300× pevnější než vazba kyslíku a z hemoglobinu se stává karboxyhemoglobin. Otrava CO se vyskytuje např. v uzavřených prostorech, kde běží spalovací motory nebo při špatném odvětrání plynových spotřebičů.
Kde se vyskytují oxidy : Mezi hlavní zdroje patří doprava, chemický průmysl a v podstatě jakékoliv spalovací procesy. V atmosféře oxidy dusíku rychle reagují. Následně klesají zpět na zemský povrch. Z půdy je možný částečný odpar, většina oxidů je ale přeměněna na kyselinu dusičnou a další látky.