Antwort Čím škodí na lesních stromech lýkožrout smrkový? Weitere Antworten – Čím poškozuje stromy lýkožrout smrkový
Lýkožrout smrkový je jedním z největších škůdců, které naše lesy a všeobecně lesy střední Evropy znají. Dokáže opravdu doslova zdevastovat celé akry lesa a bez včasného zásahu lesníků či specialistů na práci s dřevinami může ve svém pustošení pokračovat do nekonečna.Mšice smrková může na jehlicích za jeden rok vytvořit až deset generací. Parazit je vždy vázaný na jednoho hostitele, nehrozí tak, že by napadal i okolní jehličnany. Méně zasažené stromy lze ošetřit například postřikem proti savému hmyzu. Ten by měl zabránit vzniku dalších generací mšic.Většinu života stráví zavrtaní pod kůrou stromu. Larvy se živí lýkem, kterým zdravý strom rozvádí vodu a živiny. Strom začne usychat a uhyne. Zdravý smrk má možnost obrany: když se lýkožrout zavrtává do kůry, narušuje pryskyřičné kanálky, zalije ho míza a zadusí ho.
Jak dlouho žije lýkožrout : Ačkoli v porovnání s některými dlouhověkými druhy hmyzu žijí kůrovci poměrně krátce, jejich život určitě není jepičí. Pokud se šťastnému lýkožroutu smrkovému podaří vyhnout všem nepřátelům v podobě šplhavých ptáků, dravého hmyzu, či obranných mechanismů stromů, může se dožít až dvou let.
Co nejvíce škodí lesů
Průzkum se zaměřil také na to, co lesům nejvíce škodí. Podle veřejnosti je to na prvním místě znečištění (77 procent), na druhém holoseče (70 procent). Podle autorů výzkum ukázal, že skupiny, které poukazují na naléhavost enviromentálních problémů, jsou úspěšné.
Jak se zbavit lýkožrouta : Jak se zbavit kůrovce
- Vemte kůrovcům potravu.
- Identifikujte napadené stromy.
- Vytěžte nejdříve napadené dřevo.
- Kombinujte mechanickou a chemickou asanaci.
- Odstraňujte kůrovce i na skládce.
- Odkliďte napadené dříví z lesa.
- Odchytávejte kůrovce na počátku rojení
- Chraňte živé stromy.
Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.
smrkový je typickým sekundárním škůdcem. Přednostně napadá čerstvě odumřelé stromy (polomové dříví, dříví z těžeb), stromy silně stresované suchem nebo z jiných příčin odumírající stromy.
Jak poznat že je strom napadený kůrovcem
aktivní kůrovcové dříví (stromy kůrovcem nalítnuty, ale kde kůrovec vývoj ještě nedokončil). Napadený strom poznáme podle přítomnosti závrtů na kmeni (ve výšce cca 1,3 metru a výše). Těsně po náletu můžeme ještě pozorovat oranžovohnědé drtinky slepené pryskyřicí v okolí závrtu či na zemi u paty kmene.Ohrožen je zejména smrk ztepilý. Jak poznat, že strom je kůrovcem napaden – výrony pryskyřice a závrtové otvory, rezavé drtinky za šupinkami kůry na patě kmene, po sloupnutí kůry je možné nalézt typické požerky, – barevné změny jehličí, které postupně rezne a začíná opadávat, rovněž opadává kůra – pozdní příznaky.Vedle biotických škůdců (brouků a hub) poškozují lesy také abiotické vlivy, především vítr a sucho, které úzce souvisejí s průběhem počasí během roku a především jeho extrémními výkyvy. V roce 2022 při porovnání s rokem 2021 stouply v lesích škody větrem o 30 % a škody suchem poklesly o 14 %.
V neposlední řadě je nutné uvědomit si, že v lese je zakázáno kouřit, tábořit mimo vyhrazená místa a rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň, a to až do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa. Není také dovoleno odhazovat hořící nebo doutnající předměty a znečišťovat les odpadky. Ty si vždy odnášíme z lesa s sebou.
Jak zabránit kůrovci : Desatero ochrany lesa
- Odstraňujte pro kůrovce atraktivní dříví
- Důsledně vyhledávejte a těžte napadené stromy.
- Zredukujte stav kůrovců při jarním rojení
- Kombinujte metody asanace.
- Eliminujte kůrovce na skládkách.
- Nenechávejte napadené dříví v lese.
- Dočišťujte ohniska žíru.
- Neplýtvejte kapacitami a energií
Jak se šíří kůrovec : V současnosti se může šířit i z neasanovaného kůrovcového dříví, které si nakoupíte a dovezete z lesa. Pokud si takové dříví pořídíte na topení, je potřeba ho spálit včetně opadané kůry přes zimu do dubna, jinak hrozí, že napadne smrk nebo další jehličnaté dřeviny v okolí.
Jak poznat borovici od smrku
Na rozdíl od smrku, který má mělký kořenový koláč rozprostřený do šířky, borovice, má tzv. hlavní kůlový kořen a právě svým kořenovým systémem se uchytí i na skále, tam, kde jiný strom zakoření stěží.
Vzhled. Smrk ztepilý je statný stálezelený jehličnatý strom s rovným kmenem, který je v mládí pokrytý hladkou, světlehnědou kůrou, která se s přibývajícím věkem mění v šedohnědou až červenohnědou šupinovitou rozpukanou borku. Koruna je štíhle jehlancovitá, větve v ní vyrůstají v pravidelných přeslenech.Na průběh napadení mají vliv zejména podmínky stanoviště smrku a vývoj počasí v průběhu roku. Jak poznat, že se jedná o napadení mšicí smrkovou Obrost jehličí vykazuje žlutozelenou skvrnitost, žloutnutí, hnědnutí a opad jehlic, postupující od nejstarších ročníků uvnitř koruny směrem ke konci větví.
Co ničí smrky : Žloutnou po tisících. Invaze mšice smrkové má za následek plošné usychání smrku pichlavého, lidově stříbrného.