Antwort Čím se dříve v českých zemích platilo? Weitere Antworten – Čím dříve lidé platili
V závislosti na území, kde obchod probíhal, to mohly být například mušle, lastury, plátna, dobytek nebo i drahé kovy. Právě drahé kovy si mezi zbožovými penězi vydobyly největší oblíbenost. Drahé kovy jako komoditní peníze měly různé tvary a jejich hodnotu určovala hmotnost a ryzost.Čím se u nás platilo a co se dalo koupit za denár nebo groš
- Statéry. Prvním platidlem, které je potvrzené na českém území, jsou duhovky.
- Denáry. Denáry se na našem území používaly od poloviny 10.
- Brakteáty. Brakteáty vydávali panovníci Přemysl Otakar I.
- Groše. Groše platily od roku 1300 do konce 16.
- Tolary.
- Krejcary.
- Koruny.
Předchůdci peněz
Nejznámějšími příklady jsou mušle kauri a podle zprávy cestovatele Ibrahima ibn Jakuba se v našich zemích v polovině 10. století platilo kousky plátna. Postupně se však prosadily hlavně drahé kovy, protože byly vzácné, trvanlivé a přitahovaly i svým leskem.
Kdy se platilo Krejcary : V českých zemích byl krejcar zaveden roku 1561 za vlády Ferdinanda I. Jako drobná mince platil v habsburské monarchii až do zavedení korunové měny v roce 1892 (od roku 1857 s převodním vztahem 1 gulden/florin = 100 krejcarů).
Čím se platilo za Marie Terezie
Na kolik krajů je rozdělena Česká republika Kdo dnes stojí v čele krajských úřadů Z Za vlády Marie Terezie se u nás začaly tisknout první papírové peníze zvané bankocetle. Do té doby se platilo pouze mincemi.
Čím se platilo ve starém Řecku : Řecko bylo kolébkou evropské civilizace a právě Řekové poprvé v Evropě používali mince jako platidlo. Poprvé byly mince použity jako platidlo v Lýdii v dnešním Turecku. Řecko drachmu zavedlo po svém osamostatnění na osmanské říši v roce 1836 a navazovalo tím na původní název řecké měny v období starověku.
V Číně staletí platily Kauri
Dávno před prvními mincemi, které v Číně nemusely mít a ani neměly obvyklý kruhovitý tvar, se v Říši středu platilo ulitami. Nejstarší zprávy o placeni zvláštními ulitami zvanými Kauri, jsou staré tři a půl tisíce let. Na ty existuje dodnes v Číně jedna zajímavá vzpomínka.
Na českém území byly brakteáty zavedeny dle míšeňského vzoru začátkem 13. století Přemyslem Otakarem I. a nahradily v té době silně znehodnocené denáry. Razily se až do mincovní reformy Václava II.
Čím se platilo před korunou
Před korunou: stříbrné tolary, zlaté floriny (1754-1892)
Než se dostaneme ke koruně samotné, je vhodné si popsat, jaká byla podoba peněz bezprostředně před vznikem rakouské, později české koruny. Okolo roku 1750 vznikl pokus o měnovou unii – vznikla tzv. konvenční měna, tj.Po peněžní měně roku 1892, kdy došlo k devalvaci 1 : 2, zavedení korun (1 zlatka = 2 koruny) a haléřů (1 krejcar = 2 haléře), získala tuto hodnotu mince 20 haléřů, proto se i dvacetník označoval tímto slovem. Podobně se minci v hodnotě 10 korun (= 5 zlatek) dál říkalo „pětka“.Vláda Marie Terezie sklízí dodnes chválu za zavedení všeobecného školního vzdělávání a všechny děti v zemích bývalé habsburské říše se učí, že zařídila „povinnou školní docházku“.
Starověká drachma
tisíciletí př. n. l. znamenala šest obolů, ve tvaru kovových tyček či roubíků. V klasické době Athén se drachma dělila na šest obolů a razily se i mince o dvojnásobné (didrachma), čtyřnásobné (tetradrachma) a desetinásobné (dekadrachma) váze i hodnotě.
Čím se platilo v Římě : Peníze v antickém Římě
století před naším letopočtem – pro platby uvnitř Říma to byly těžké měděné mince (tzv. aes grave neboli těžký kov ), pro vnější styk (tedy pro platby mimo Řím ) se jednalo o stříbrné didrachmy. Základní římskou měnovou jednotkou byl zpočátku tzv. librální as, litý z mědi ve váze jedné libry.
Jakou cenu měl dukát : V roce 1923 se dukát se svatým Václavem prodával za tržní cenu 120 korun a byl oblíbeným dárkem k nejrůznějším příležitostem. Dnes se cena těchto historických mincí pohybuje od 6000 do 9000 Kč, dle zachovalosti a ročníku. Ty nejvzácnější se pak dají získat pouze dražbou na aukcích.
Čím se platilo za Karla 4
Pražský groš je ikonickou mincí, jež upoutává pozornost sběratelů po celém světě. Předlohou pražského groše byl turský groš ražený v Tours od roku 1266 Ludvíkem IX. Kolem roku 1300 při mincovní reformě, o kterou se zasadil Václav II, nahradil stávající denáry a brakteáty.
„Za korunu si lze koupit dopisní obálku, dále jednu bílou křídu nebo jeden list obyčejného kancelářského papíru, jenž má cenovku padesáti haléřů, ale vzhledem k tomu, že haléře byly zrušeny, účtuje se jednotlivý kus právě za korunu,“ řekl Právu Jaroslav Kučera z papírnictví AAO v pražské Slezské ulici.Protektorátní platidla 1, 5, 10, 20, 50 a 100 korun byla vydávána jako státovky. Protektorátní bankovky hodnot 500, 1 000 a 5 000 korun, které měnu postupně doplnily od roku 1942, byly emitovány jako bankovky Národní banky pro Čechy a Moravu.
Kolik je kilo 50 Kč : Podrobnější informace: Uvedená hodnota představuje hmotnost mince – české padesátikoruny (50 Kč), ta je 9,7 g.