Antwort Čím se proslavil Voltaire? Weitere Antworten – Čím se zabýval Voltaire
Voltaire se zabýval církevními texty a podrobně je studoval. Objevoval v nich mnoho nesrovnalostí a nemorálních příběhů.Voltaire: Citáty o lidech
„S knihami je to jako s lidmi: jen velmi malý počet něco znamená a zbytek se ztrácí v množství. “ „Lékaři předepisují léky, o nichž toho málo vědí – proti nemocím, o nichž vědí ještě míň – lidem, o jejichž stavu nevědí vůbec nic. “V roce 1734 Voltaire veřejně vystupuje jako nezávislý myslitel otištěním Filosofických listů o Angličanech. Jeho hlavním terčem se stala nesvoboda, politický útlak a náboženské tmářství.
Kde byl vězněn Voltaire : z Orleánsu, po jehož zásahu byl téměř na celý rok 1717 uvězněn v Bastile. Zde rovněž vymyslel své autorské jméno, údajně přesmyčkou písmen latinského zápisu jeho vlastního jména, Arovet. Už jeho první drama Oidipus (1718) se setkalo se značným ohlasem.
Čím se zabývá filozofie
Filozofie (ve stylově příznakové podobě také filosofie, původem z řeckého φιλοσοφία, filosofía, „láska k moudrosti“) je systematické, racionální a kritické studium obecných a základních otázek, jako jsou otázky existence, rozumu, poznání, hodnot, mysli a jazyka.
Proč vzniklo osvícenství : Období konce sedmnáctého a osmnáctého století odmítá nabubřelý barokní pohled na svět, potlačování přírodní síly a vyznává rozum, pravidla a řád. Krásu spatřuje v pravdě a zobrazování podle přírody. Osvícenství vzniklo v Anglii, Francii a Nizozemí, a ve druhé polovině 18. století se postupně rozšířilo po celé Evropě.
Platón, jedna z nejzářivějších hvězd na obloze starověké filozofie, byl řecký myslitel, jehož myšlenky a díla formovaly základy západní filozofie a vzdělání. Narodil se kolem roku 427 př. n. l. v Athénách do zámožné a politicky aktivní rodiny.
Sokrates byl řecký filosof, který žil v období 5. -4. století před naším letopočtem. Cílem jeho filosofie bylo pozvednout morální úroveň lidstva a najít cestu ke správnému jednání a utváření života.
Co hlásalo osvícenství
Osvícenství hlásalo rovnost lidí, návrat k přírodě formou jejího zkoumání, zdůrazňovalo úlohu lidského rozumu a teorii společenské smlouvy, podle níž je lidská společnost podřízena zákonům, které si sama stanovila a které zajišťují její svobodu a pořádek.Období konce sedmnáctého a osmnáctého století odmítá nabubřelý barokní pohled na svět, potlačování přírodní síly a vyznává rozum, pravidla a řád. Krásu spatřuje v pravdě a zobrazování podle přírody. Osvícenství vzniklo v Anglii, Francii a Nizozemí, a ve druhé polovině 18. století se postupně rozšířilo po celé Evropě.Do dějin se nesmazatelně zapsal jako zakladatel idealistické filozofie. Všeobecně známý je např. pojem 'platonická láska', čistý vztah dvou duší neposkvrněný jakoukoliv implementací animálních pudů. Bohužel v tomto pojmu zůstal Platón částečně nepochopen.
Sókratés byl představitelem idealistického světového názoru, nepřátelského materialismu. Původem byl sochař, více než sochařským dílem vynikl jako filozof starověkých Athén. Je zakladatelem Sokratovy metody filozofického pátrání. Přes svůj lidový původ byl stoupencem a mluvčím statkářské aristokracie.
Čím se zabýval Aristoteles : Ve vlastní filozofické oblasti psal o estetice, etice, metafyzice, rétorice a teologii, zabýval se výchovou a vzděláváním, i literaturou a poezií. I když zejména v oblasti přírodních věd jsou jeho jednotlivé názory většinou překonané, mnoho z jeho způsobu zkoumání, třídění a argumentace zůstává dodnes živé.
Co ovlivnilo osvícenství : Nejvýznamnějšími dějinnými událostmi ovlivněnými osvícenstvím byly Velká francouzská revoluce a boj amerických kolonií za nezávislost. O osvícenství lze hovořit jako o myšlenkové epoše, či jako o společenském proudu. Samostatnými fenomény tohoto období jsou osvícenství v Americe, osvícenský absolutismus a Josefinismus.
Jaké jsou znaky osvícenství
Osvícenství
- důvěra v „osvícený“ rozum – kult rozumu (racionalismus)
- kritika absolutismu a církve.
- prosazuje svobodu a rovnost.
- rozvoj přírodních věd – svoboda vědeckého bádání
- sepětí osvícenství s literaturou – spisovatelé byli zároveň vědci, filozofy, historiky.
Francie. Politické cíle osvícenství reprezentuje ve Francii Charles Louis Montesquieu, autor rozpravy O duchu zákonů, v níž osvětluje vznik zákonů a státních zřízení z přirozených příčin, jako je podnebí a přírodní bohatství, a přimlouvá se za omezení absolutistické vlády podle anglického vzoru.Aristoteles byl řecký myslitel, badatel a učitel. Společně se Sokratem a Platonem patří mezi filosofy klasické řecké filosofie. Stal se nejvýznamnějším Platonovým žákem a vychovatelem Alexandra Makedonského. Jeho rozsáhlé encyklopedické dílo položilo základy mnoha věd.
Co přineslo osvícenství : Osvícenství – myšlenkový proud, srovnatelný v dějinách evropské civilizace pouze s humanismem, přinesl v polovině 18. století do habsburské monarchie myšlenky svobody, kritického myšlení a touhu měnit po staletí nehybnou společnost k lepšímu.