Antwort Čím se střílí Bažant? Weitere Antworten – Jaké broky na lišku
Na lišku používám broky o velikosti 4 mm u ráže 16 a z dvanáctky lze použít broky o velikosti 3,5 mm. Veledůležitou pomůckou je puškohled s červeným bodem o malém zvětšením asi 1,5 – 3x.V bažantnicích ale i tam, kde dělají kachny a ulovená zvěř jde do výkupu nebo ke zpracování, se k lovu používá brok 2,75. Tyhle broky zvěř neprostřelují,nerozbijí a ani nezatahují do zvěřiny peří. Zvěř na běžnou vzdálenost je zasahována větším počtem broků, které způsobí šok nikoliv průstřel a zvěř padá.V pozdním podzimu použijeme brok tři a půl, jak na bažanty tak i na zajíce. Podle mých zkušeností na všechny lovy, ať polní či lesní, se nejlépe osvědčuje brok č. tři a půl. Nejen tedy uvedené, řekl bych nejzávažnější důvody, nýbrž celá řada jiných, neméně důležitých momentů přichází při střelbě z brokovnice v úvahu.
Jaké broky na zajíce : Broková munice
Tak se také přidám. Od mala co chodím s otcem,tak používáme velikost broků 3,5mm na většinu lovné zvěře s vyjímkou zajíce,kde upřednostňujeme velikost 4 mm.Na škodnou ( na lišky ) si v zimním období,když mohu lovit brokovnicí dám i brok o velikosti přes 6 mm. Když víme jak,nemineme cíl.
Na co chytit lišku
Nejefektivnějším a zároveň také jediným legálním způsobem, jak se zbavit lišky, je chytit ji do živolovné odchytové pasti. Odchytová past na lišku neboli sklopec na lišku je drátěná klec, do které se zvědavá a hladová liška vplíží pro návnadu. Jakmile se však dotkne nášlapné plošiny, odchytová past na lišku sklapne.
Co loví liška : Vlci mohou zadávit a sežrat lišku obecnou při potyčkách o kořist. V oblastech Severní Ameriky, kde je místy rozšířen kojot, má liška obecná snahu se oblasti rozšíření kojotů vyhýbat.
Kalibr neboli ráže u brokové zbraně se uvádí v hodnotách 12, 16, 20, méně časté jsou pak r. 24, 28, 32, 36 (v palcovém vyjádření . 410). Hodnota sudého čísla není průměr brokové hlavně, ale jedná se o přepočet, kolik stejných koulí daného stejného průměruby se ulilo z jedné anglické libry olova (0,4536 kg).
Broková střelba jako sport
Broková střelba je střeleckou disciplínou, která se zabývá střelbou na pohyblivý terč palnou zbraní pro brokové náboje. Nejrozšířenější používanou zbraní jsou pušky, brokové kozlice. Jejím specifikem jsou dvě hlavně pro brokový náboj umístěné nad sebou.
Co strili myslivci
Nový myslivecký zákon, schválený Parlamentem České republiky v § 35 mimo jiné stanoví, že srnčí zvěř je možno lovit loveckou kulovou nebo kombinovanou zbraní, jejíž střela má ve vzdálenosti 100 m od ústí hlavně dopadovou energii min. 1000 J a min. 1500 J pro lov ostatní spárkaté zvěře.Zvěř srstnatá
Druh | Doba lovu | |
---|---|---|
laň | 1. srpna – 31. ledna | |
zvěř do dvou let věku | celoročně | |
Sika japonský | jelen | 1. července – 31. ledna |
laň | 1. srpna – 31. ledna |
Brokovnice se používá především pro lov drobné zvěře. Podle současné legislativy (2019) se v ČR smí lovit na naháňkách sele a lončák prasete divokého i brokovou zbraní s použitím jednotné střely.
Aby k odchytu lišky došlo co nejdříve, je potřeba ji připravit takovou dobrotu, které neodolá. Použít můžete syrové maso, ryby nebo speciální aromatickou návnadu s chutí a vůní ryb. Aby si liška získala důvěru, doporučujeme návnadu umístiti nejprve do okolí pasti a vyčkat, až ji liška sežere.
Jakou stopu má liška : Stopa lišky je natolik stranově symetrická, že je obtížné rozeznat otisk pra- vé a levé tlapky. Délka stopy dospělé liš- ky je asi pět centimetrů a šířka kolem čtyř centime- trů. Velikost otisku přední a zadní tlapky je přibližně stejná, přičemž zadní může působit poněkud štíhleji.
Co platí na lišku : „Na lišku platí jediné – pes a jeho štěkání, pak se tam znovu nepřiblíží,“ tvrdí Jaroslav Šumpich z Českomoravské myslivecké jednoty ve Znojmě. Ve velmi suchém počasí a po žních ubývají přirozené potravní zdroje – nezkušená mláďata, hmyz a divoké plody.
Co je krytí brokovnice
– Krytí u brokovnice udává kolik procent broků z použitého náboje zasáhlo kruh o stanoveném průměru v určené vzdálenosti od ústí zbraně. Přesná metodika stanovení krytí brokové zbraně se pro jednotlivé země liší.
Nový myslivecký zákon, schválený Parlamentem České republiky v § 35 mimo jiné stanoví, že srnčí zvěř je možno lovit loveckou kulovou nebo kombinovanou zbraní, jejíž střela má ve vzdálenosti 100 m od ústí hlavně dopadovou energii min. 1000 J a min. 1500 J pro lov ostatní spárkaté zvěře.Nejpravděpodobnější je ovšem historické vysvětlení, které se přiklání k životu knížete Huberta. Ten ani při poslední leči neopomněl na své lovecké pudy a pravou rukou se věnoval dámě a levou rukou poháru s vínem. Odtud tedy přísloví, že „levá ruka připíjí a pravá loví“.
Jak se zdraví myslivci : „Mezi naše zvyky patří i tradiční myslivecké pozdravy a s těmi je to jednoduché – máme jen dva. Běžně se zdravíme pozdravem: Lovu zdar! A při slavnostnějších příležitostech pak pozdravem: Myslivosti zdar! Na oba je odpověď: Zdar!