Antwort Čím se zabývá histologie? Weitere Antworten – Co je to histologie
Histologie je obor biologie, který se zabývá studiem tkání na mikroskopické úrovni. Z lékařského hlediska je histologie součástí mikroskopické anatomie. Odvozené přídavné jméno je histologický. Viz také -ologie, histologické vyšetření, histopatologie.HISTOLOGIE – nauka o tkáních.Histologický preparát zhotovujeme a zpracováváme histologickou technikou, abychom mohli prozkoumat mikroskopické struktury tkání, stanovit diagnózu a vyloučit případné patologie. Pro další práci s histologickými vzorky je nezbytně nutné je zafixovat, zalít, nakrájet, obarvit a zamontovat do sklíčka.
Jak dlouho trvají výsledky histologie : Výsledky z těchto vyšetření jsou obvykle k dispozici do několika dní, na výsledek histologie se čeká obvykle 7-10 dní.
Čím je tvořena tkáň
Tkáň je soubor morfologicky podobných buněk, které plní určitou funkci. Buňky tvořící tkáň mohou být stejného typu, existují však tkáně, které jsou tvořeny buňkami tvarově i funkčně rozdílnými. V tom případě je jeden typ buněk typem základním a je nositelem specializované funkce tkáně.
Jaké jsou typy tkání : tkáň
- epitelová tkáň – zevní pokryv těla, výstelka tělních dutin a dutin orgánů, výstelka žláz apod.,
- pojivová tkáň – vazivo, chrupavky, kosti, krev,
- svalová tkáň – kosterní, hladká a srdeční svalovina,
- nervová tkáň – centrální a periferní nervový systém.
Zvlášť obtížné případy se řeší v rámci konzultací se spádovými centry, která mají s těmito vyšetření největší zkušenost. Výsledek standardního histologického vyšetření je obvykle k dispozici během 3-5 pracovních dní od odběru. V případech, kde je nutno mít výsledek během kratší doby je možné použití metody tzv.
Pokud je nález v prsu malý, mohou se tato vyšetření doplnit až po operaci, aby nedocházelo k jejímu odkladu. Výsledky z těchto vyšetření jsou obvykle k dispozici do několika dní, na výsledek histologie se čeká obvykle 7-10 dní.
Co ukáže histologie
Histologické (histopatologické) vyšetření: vyšetřován je celistvý vzorek tkáně, takže je možné vyšetřit i vztah patologického ložiska k okolním tkáním.Epitel neboli epitelová tkáň je jedním ze čtyř základních typů tkání. Epitel je vrstva buněk, která kryje povrch těla nebo vystýlá nějakou tělní dutinu (např. břišní, hrudní, pánevní apod.). Až na drobné výjimky jsou všechny vnější a vnitřní povrchy těla pokryty epitelem.Tkáně jsou soubory buněk stejného tvaru a jedné hlavní funkce, které vznikly specializací buněk. Rozlišujeme pět typů tkání: epitely, pojiva, svalovou a nervovou tkáň a krev. Soubor tkání pak tvoří jednotlivé orgány.
Typy tkání
- epitelová tkáň (krycí)
- pojivová tkáň
- svalová tkáň
- nervová tkáň
- tekutá (trofická) tkáň
Jak dlouho trvají výsledky z histologie : Výsledky z těchto vyšetření jsou obvykle k dispozici do několika dní, na výsledek histologie se čeká obvykle 7-10 dní.
Jak se nazývá Výstelková tkáň : tkáň výstelková a krycí (epitely)
Nemají vlastní cévní zásobení. Epitely dělíme podle tvaru, vrstev a funkce: podle tvaru – plochý (dlaždicový), cylindrický, kubický, přechodní (má schopnost měnit tvar podle náplně – např. u močového měchýře)
Kde najdeme krycí epitel
Epitel kryje vnější nebo vnitřní povrchy organismu, má žlázovou funkci (většina žláz v těle, včetně jater, slinivky, štítné žlázy a adenohypofýzy je tvořena epitelovou tkání), specializované epitely mají smyslovou funkci (neuroepitel) nebo podpůrnou (epitelové retikulum brzlíku).
Tkáně jsou soubory buněk stejného tvaru a jedné hlavní funkce, které vznikly specializací buněk. Rozlišujeme pět typů tkání: epitely, pojiva, svalovou a nervovou tkáň a krev. Soubor tkání pak tvoří jednotlivé orgány.Tělo vyšších rostlin (cormus)
uvnitř má rozlišené skupiny buněk – pletiva ▪ vždy uvnitř obsahuje cévní svazky (rozvod látek) Pletivo – soubor buněk stejného tvaru a funkce u rostlin (u živočichů se takovým souborům říká "tkáně").
Jaké jsou tkáně : Tkáně jsou soubory buněk stejného tvaru a jedné hlavní funkce, které vznikly specializací buněk. Rozlišujeme pět typů tkání: epitely, pojiva, svalovou a nervovou tkáň a krev. Soubor tkání pak tvoří jednotlivé orgány.