Antwort Čím se zabývá obecná pedagogika? Weitere Antworten – Čím se zabývá pedagogika
Pedagogika je věda zabývající se výchovou a vzděláváním dětí a mládeže. Mezi její základní disciplíny patří obecná pedagogika, obecná didaktika, dějiny pedagogiky a dále také teorie výchovy, srovnávací pedagogika nebo speciální pedagogika.Pedagogika volného času je disciplína pedagogiky, zaměřená na výchovné a vzdělávací prostředky, napomáhající autonomnímu a smysluplnému využívání volného času dětí, dospívajících i dospělých. V mnoha zemích jde zároveň o studijní obor.Dějiny pedagogiky se řadí do systému pedagogických věd a jsou jednou ze základních disciplín pedagogiky. Zabývají se teorií i praxí výchovy, vzdělávání a vyučování.
V čem spočívá význam pedagogiky : Pedagogika je společenská věda, která zkoumá podstatu, strukturu a zákonitosti výchovy a vzdělávání jako záměrné, cílevědomé a soustavné činnosti formující osobnost člověka v nejrůznějších sférách života společnosti.
Co je to obecná didaktika
Obecná didaktika je teorie vyučování, která se zabývá obecnými problémy výuky. Může to být například didaktika matematiky na základní, střední nebo vysoké škole. Obecná didaktika čerpá poznatky ze speciální didaktiky.
Čím se zabývá sociální pedagogika : Sociální pedagogika je často považována za mezní obor. Zkoumá primárně sociální vztahy v procesu výchovy a vliv sociálního prostředí na člověka. Dále se zabývá výchovou i mimo vyučování a péčí o sociálně problémové jedince (děti a mládež, opuštění jedinci, jedinci v krizových situacích).
Významný francouzský sociolog volného času Joffre Dumazedier říká, že „volný čas představuje jen určitou část mimopracovní doby, do které dále patří osobní potřeby a povinnosti – biologické potřeby (strava, hygiena, spánek) a povinnosti rodinné (vaření, úklid, nákup, péče o děti).
Mezi základní pojmy, se kterými pracuje pedagogika volného času, patří: volný čas, výchova, výchova ve volném čase, výchova mimo vyučování, pedagog volného času, výchova formální, neformální a informální, vychovatel.
Jaké úlohy si klade obecná pedagogika
Úkoly obecné pedagogiky
- systematicky vymezovat základní strukturu pedagogického myšlení a jednání
- zprostředkovávat mezi teoretickým řešením pedagogických problémů a pedagogickou praxí a mezi pedagogickou teorií a pedagogickým výzkumem.
Patří mezi ně např.: • řešení problémů (problémová metoda), heuristické metody (metody objevování, badatelské metody), • projektová metoda, skupinová, kooperativní výuka, • situační metody (řešení problému vycházejícího z reálné události), • inscenační metody (hraní rolí), didaktické hry.v oblasti mimoškolního vzdělávání (organizace a instituce, výchova v rodině) v oblasti ekonomického rozhodování (poměr počtu učitelů a žáků) v oblasti sociální politiky (kteří absolventi budu mít lepší uplatnění na trhu práce) v oblasti pomáhajících profesí (nemocnice, domovy mládeže, důchodců)
Moderní pedagogika je vzdělávání úzce propojené s praxí, vzdělávání v souvislosti s posledními zahraničními trendy. Moderní pedagogika znamená získávání dovedností rychle se přizpůsobovat měnícím se požadavkům školy i společnosti.
Jaké jsou formy výuky : Individuální, individualizovaná, hromadná, skupinová, týmová, kooperativní nebo montessori výuka.
Co může dělat sociální pedagog : S kým sociální pedagog pracuje Sociální pedagog pracuje se všemi věkovými skupinami od dětí po seniory. Podporuje jednotlivce a skupiny v běžných i obtížných životních situacích, řídí a organizuje výchovný i aktivizační proces a pomáhá lidem v rámci osobnostního rozvoje.
Co dělá sociální pedagog ve škole
Sociální pedagog ve škole vykonává řadu činností, při nichž se zaměřuje především na komplexní podporu žáka. Všechny činnosti tedy cílí na zlepšení podmínek pro vývoj, výchovu, vzdělávání a socializaci žáka (ASOCP, 2023). Významná je role sociálního pedagoga právě při práci s žáky se sociálním znevýhodněním .
Pedagog volného času je pedagogický pracovník, který pomáhá dětem, mládeži i dospělým k tomu, aby mohli využít potenciál svého volného času k rozvoji své osobnosti, k vytváření a prohlubování sociálních vazeb i k dobru celé společnosti.Základní pedagogické vědy – například didaktika, obecná pedagogika, teorie výchovy, apod. Hraniční pedagogické vědy – například ekonomika vzdělávání, sociologie výchovy, apod. Aplikované pedagogické vědy – například předškolní, školní, vojenská, speciální, apod.
Jaké jsou moderní metody výuky : Metody aktivizující jsou děleny na diskusní, heuristické (řešení problémů), situační a inscenační, patří sem rovněž didaktické hry. Z komplexních výukových metod uvádí například Frontální výuku, skupinovou a kooperativní výuku, partnerskou výuku, kritické myšlení a brainstorming.