Antwort Na co je lipový květ? Weitere Antworten – Na co je dobrý lipový květ
Květy lípy obsahují flavonoidy působící jako antioxidanty, slizové složky zklidňující zánět a éterické oleje. Celkově čaj z lipových květů uklidňuje organismus, upravuje nepravidelný srdeční tep a trávení. Působí také proti křečím, zvyšuje pocení a zvláčňuje pokožku.Čaj připravujte vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Dospělí pijí 1 šálek čaje 2 – 3x denně, pokud možno co nejteplejší. Děti od 4 let do 16 let pijí čaj 2x denně. Děti od 1 roku do 3 let pijí čaj 1x denně.Pro své zklidňující účinky a hřejivou, sladkou vůni, našla lípa využití i v aromaterapii. Tam se podobně jako lipový čaj využívá zejména pro zmírnění stresu a úzkosti. Pomáhá uvolnit vnitřní napětí, urovnává změny nálad a pomáhá také při nespavosti a bolestech hlavy.
Co udělat z lipového květů : Z lipových květů a listů je úžasná domácí medicína nejen ve formě čaje, ale také třeba léčivý sirup, med, víno nebo bonbony proti kašli. Lípa srdčitá, lidově také lipka, svaté dřevo, nebo strom milenců, kvete od června do července, kdy si můžeme medově vonící květy nasbírat a nasušit na celý rok.
Jak zpracovat lipový květ
Jak uvařit sirup z květů lípy
Lipové květy nejprve rozložíme, aby z nich odletěl drobný hmyz, pak je namočíme do vody s kyselinou citronovou a necháme 24 hodin luhovat. Poté je scedíme a tekutinu přivedeme k varu. Přidáme cukr a vaříme do zhoustnutí.
Jak se vaří lipový čaj : Lipový čaj připravíte z jedné polévkové lžíce sušených lipových květů, které zalijte 250 ml vroucí vody. Nálev nechte přikrytý louhovat 15 minut a poté sceďte. Vypijte 2 – 3 šálky horkého lipového čaje během dne.
Základem by měla být vždy čistá voda bez bublinek. Při běžném režimu bychom měli vypít alespoň 2 litry tekutin a ne, káva a čaj mezi ně opravdu nepatří.
Na správnou funkci dýchacích cest příznivě působí např. směs divizny, lípy a černého bezu. Kromě výše zmíněných bylinek můžete užívat samostatně nebo jako směs také mateřídoušku, sléz, majoránku, anýz, mátu a řepík. Kašel můžete také zmírnit odvarem z heřmánku nebo islandského lišejníku a levandule.
Jak se dělá med z lipového květu
Přebrané květy, i s květním lístkem, namočíme do čtyř litrů vody s kyselinou citronovou, necháme 24 až 30 hodin louhovat. Scedíme přes plátno a přivedeme k varu, do vařící směsi přidáváme cukr a za občasného promíchání vaříme na mírném plameni do zhoustnutí. Objem směsi se vyvaří asi tak na polovinu.Jak si ho připravit: 1-2 lžičky lípy na 1,5 dl vody – zalejeme 100 °C vodou a ponecháme 5-8 minut louhovat. Poté přecedíme do vyhřátých šálků a podáváme s medem. Na co ještě zabírá: Při kašli a zahlenění, horečnatých onemocněních dýchacích cest, při žaludečních křečích, střevní kolice a revmatismu.Nesbíráme odkvetlá květenství s malými chlupatými plody ani poupata. Sběr, sušení, uskladnění: Sbíráme květenství s blanitým jazykovitým listenem hned na počátku rozkvétání v červnu a červenci, kdy rozkvete asi polovina květů v květenství.
První nálev zeleného čaje stačí louhovat jen 30-60 vteřin, s dalšími nálevy se prodlužuje dobu louhování a zvyšuje i teplota vody. Černý čaj se může louhovat po dobu 3-5 minut. Bylinné a ovocné čaje je pak možné podle druhu louhovat klidně pět až deset minut. V případě louhování to však platí i obráceně.
Kdo nesmi pít zelený čaj : Kofein je také důvodem, proč zelený čaj nesmí děti. Dále je nevhodný například pro osoby se srdečními a ledvinovými potížemi a lidi s alergií na kofein. Naopak je oblíbený mezi sportovci a doporučuje se pít (v přiměřeném množství) také během těhotenství a menopauzy.
Jaký čaj pít na noc : Max se čtveřicí nejznámějších bylinek pro dobrý spánek a relaxaci (meduňka, máta, levandule, kozlík). Mátu, heřmánek nebo mátu můžete pít i samostatně (Dr.
Co opravdu pomáhá na kašel
Devět přírodních léků na kašel: medový sirup, tymián nebo horká sprcha
- Medový sirup. Med se v lidové medicíně používá odnepaměti a jeho moc při léčbě kašle, bolesti krku a nachlazení potvrzují i odborníci.
- Tymiánový čaj.
- Horká sprcha.
- Hodně tekutin.
- Lékořice.
- Zázvorový čaj.
- Jitrocelový sirup.
- Olejový zábal.
Zklidnit nutkání ke kašlání pomáhá i přírodní síla bylinek v podobě sirupů, pastilek a čajů. Jsou chutné, zároveň zvlhčují hrdlo a tím zklidňují podráždění. Některé bylinky na podrážděný krk působí protizánětlivě (šalvěj, heřmánek). Čaje zvyšují pitný režim, který je u kašle a podpory imunity obzvlášť důležitý.Pokud je voda příliš chladná nebo doba louhování příliš krátká, tak čaj bude mít velmi mdlou, nevýraznou chuť. Naopak, pokud to s teplotou a délkou louhování přeženeme, tak to na chuti poznáme zhořknutím čaje – uvolňují se třísloviny, které mají trpkou až hořkou chuť.
Proč nepít zelený čaj na Lacno : Zelený čaj na lačno nikdy nepijte. Důvodem je vysoký obsah katechinů, který by vám mohl podráždit žaludek nebo poškodit játra.