Antwort Na co navazuje preromantismus? Weitere Antworten – Co zduraznuje Preromantismus
Jeho nejtypičtějšími znaky je smysl pro velikost, vznešenost, původnost, starobylost, obdiv pro lid a jeho duchovní kulturu. Preromantismus soustředil pozornost na autentické projevy národní kultury, a to nejen lidové slovesnosti, ale i starých literárních památek.století začal rozvíjet nov ý směr – preromantismus. Nazýval se někde také sentimentalismus nebo dokonce plačtivá literatura. Oproti klasicismu opět zaměřil pozornost k citům, odmítnutí konvencí a požadoval tvůrčí svobodu i svobodu ducha. Vzorem u přitom byl obyčejný, často venkovský člověk nezkažený společností.Sturm und Drang (Bouře a vzdor)
století v německé kulturní oblasti. Toto hnutí prosazovalo nespoutanou tvůrčí svobodu pro umělce a odmítalo společenské konvence. K hlavním představitelům patřil spisovatel a literární teoretik Johann Gotttlieb Herder (1744-1803), Johann Wolfgang Goethe a Friedrich Schiller (1759-1805).
Co predchazi romantismu : preromantismus, období přechodu od klasicismu k romantismu v 2. pol. 18.
Kde vznikl preromantismus
Umělecké tendence preromantismu se začaly projevovat nejprve v Anglii. Autoři prosazovali požadavek tvůrčí originality, založený na subjektivním vnímání jednotlivce ve světě přírody a považovali lidové umění za nejčistší etapu umělecké tvorby. Toto vedlo ke vzniku tzv.
Jaké jsou znaky romantismu : Znaky romantismu
- důraz na city a fantazii.
- individualismus – revolta, výjimečnost, touha po harmonii s přírodou.
- konflikt snu a procitnutí do reality.
- návrat k minulosti, k lidové slovesnosti.
- mystické motivy, tajemné scenérie (zříceniny, hřbitovy, …)
Umělecké tendence preromantismu se začaly projevovat nejprve v Anglii. Autoři prosazovali požadavek tvůrčí originality, založený na subjektivním vnímání jednotlivce ve světě přírody a považovali lidové umění za nejčistší etapu umělecké tvorby. Toto vedlo ke vzniku tzv.
Mefistofeles Fausta omladí, vezme jej na cestu po světě a pomáhá mu zapříst poměr s mladou Markétkou. Vztah končí tragicky: Markétka porodí nemanželské dítě, v zoufalství je zabije, je uvězněna a čeká na popravu. Faust ji chce pohnout k útěku, ona však odmítá. Faust ji ponechává jejímu osudu a milosti Boží.
Na co reaguje romantismus
Výchozí podněty hledal v minulosti (hlavně ve středověku) a v exotických zemích. Proti osvícenskému rozumu staví romantismus často iracionální cit, proti touze znát a poznat touhu prožít a zakusit, proti známému a jasnému mystérium a tajemství, proti racionalitě fantazii.Romantismus vznikl jako reakce na klasicismus. Výchozí podněty hledal v minulosti (hlavně ve středověku) a v exotických zemích. Proti osvícenskému rozumu staví romantismus iracionální cit, proti touze znát a poznat touhu prožít a zakusit, proti známému a jasnému mystérium a tajemství, proti racionalitě fantazii.preromantismus, období přechodu od klasicismu k romantismu v 2. pol. 18. stol., kdy byly postupně překonávány přísné klasické normy.
Goethe zpracoval středověkou legendu o učenci Faustovi, jenž zaprodal svou duši peklu. Předlohou faustovských legend je skutečná historická postava dr. Johanna Georga Fausta (asi 1480–1540), středověkého německého alchymisty, o kterém již za jeho života kolovaly pověsti o jeho spolčení s ďáblem.
Co je Faustovský motiv : století se zpracování faustovské problematiky prohlubuje. Hlavním motivem se stává rozpolcenost člověka mezi vírou v Boha a touhou po neomezeném poznání. Faust je pojímán jako silný a ctižádostivý jedinec překračující hranice svého určení, člověk, v němž se vyhraněný egoismus sváří s touhou po společenském uznání.
Na co navazuje klasicismus : KLASICISMUS (2.pol.17.st. – 18.st.) Umělecký styl, který byl reakcí na baroko, vyznává rozum, pravidla a řád.
Čím se vyznačuje romantický hrdina
Romantický hrdina
Obvykle to jsou ale silní a výjimeční jedinci, vyznačující se vášnivou citovostí a trpící pocitem osamocení. Proto se obrací do svého nitra a většinou končí tragicky. Často také prožívají osudovou lásku, ale protože milují buď vysněný ideál, nebo již zadanou ženu, musí jejich láska skončit nešťastně.
Umělecký sloh
- románský sloh.
- gotika.
- renesance.
- baroko.
- rokoko.
- klasicismus.
Faust (Goethe)
Faust | |
---|---|
Autor | Johann Wolfgang von Goethe |
Původní název | Faust |
Jazyk | němčina |
Žánr | tragédie |
Kdo psal o Faustovi : Jedním takovým příběhem je i Faust od německého spisovatele Johanna Wolftanga Goetha.