Antwort Na co se používá fermež? Weitere Antworten – Jak dlouho schne fermež
Tento lněný olej bývá obvykle ještě obohacen látkami urychlujícími schnutí – sikativy. Fermež zasychá tím, že absorbuje kyslík ze vzduchu a trvá asi 24 hodin, než zaschne. Opravdu suchá je ale asi až po 1-2 týdnech.Lněná fermež se využívá jako pojivo při výrobě barev nebo také historicky k přípravě olejových směsí a přípravků (nejčastěji s přísadou ředidel, kovových sušidel a jiných rostlinných olejů) pro povrchovou úpravu dřeva. Tradičně byly tyto oleje zahřívány v horké vodní lázni a poté se horké nanášely na dřevo.Lněná fermež je poměrně hustá, doporučujeme ředit v poměru 10:1 až 10:2 terpentýnem či pomerančovým olejem. Přebytečný olej setřít (na slunci i do 15 minut!, v interiéru do 1 hodiny). Po dalších dnech postupně nanášet 2-3 vrstvy čistého či zředěného oleje, nejlépe po zaschnutí předchozího nátěru.
Čím se ředí lněný olej : Lněný olej lze ředit. Nejčastěji terpentýnovým olejem, pomerančovým olejem nebo dearomatizovaným lakovým benzínem (white spirit).
Čím přetřít fermež
Lněnou fermež (stáří na kvalitě neubírá) před použitím nařeďte cca 30% lakovým benzinem (t.j. ředidlo S6006) aby se lépe vsákla, dva nátěry nejsou vhodné, vše se musí vsáknout. Po zaschnutí můžete pro nalakování použít syntetické laky jako jsou S1020 Lazurol venkovní pochozí nebo S1002 Lazurol lak univerzální a pod.
Čím odstranit fermež : možností je "opálení" el. horkovzdušnou opalovací pistolí nebo odstraňovačem starých nátěrů jako je p 8212. odstranění je možné pouze nátěrového filmu, vrstvy z povrchu dřeva, vsáknutou fermež ve dřevě neodstraníte. očištěný povrch , po omytí saponátem a případném přebroušení můžete přelakovat naúpř.
Z povrchu je možné její odstranění prakticky pouze umytím vhodným ředidlem, např. ředidlem S6005. V případě silnější vrstvy na povrchu můžete zkusit i odstraňovač starých nátěrů jako je P8214 .
Při teplotách nad 60°C se vosk dokonale rozpustí. Poté nechejte zahřátou směs oleje s voskem vychladnout. Směs tak značně „zhoustne". Ochlazenou směs je pak možné „naředit" na aplikační viskozitu některým z ředidel (pomerančový olej, terpentýnový olej, bezaromátový lakový benzín LB-60 nebo LB-40).
Jak natírat dřevo olejem
První olejování dřeva
Před natíráním musí být dřevo suché, vhodně opracované a zbavené prachu, mastnot, vosků a jiných nečistot. Počet vrstev oleje přizpůsobíme savosti dřeva. Další vrstvu nanášíme až po zaschnutí předchozí vrstvy. Doba schnutí se při nízkých teplotách a/nebo vysoké vlhkosti vzduchu prodlužuje.Zlepšuje trávení, léčí zánětlivé procesy v těle, zpomaluje růst rakovinových buněk a zlepšuje stav pokožky. Známý je také tím, že snižuje vysoký krevní tlak, cholesterol a hladinu cukru v krvi.Kromě toho dochází k intenzivnímu pěnění oleje, což zase může znamenat, že se zavzdušňuje tlakový systém mazání motoru, tedy kritické části motoru nejsou mazány tak, jak by měly. To vše vede k výraznému zvýšení tepelného namáhání motoru. V případě, že tam je katalazátor, to pak obvykle znamená jeho rychlou smrt.
Lněnou fermež (stáří na kvalitě neubírá) před použitím nařeďte cca 30% lakovým benzinem (t.j. ředidlo S6006) aby se lépe vsákla, dva nátěry nejsou vhodné, vše se musí vsáknout. Po zaschnutí můžete pro nalakování použít syntetické laky jako jsou S1020 Lazurol venkovní pochozí nebo S1002 Lazurol lak univerzální a pod.
Jak se zbavit starého nátěrů na nábytku : K odstraňování se používá plamen benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen nahřeje nátěr, který měkne nebo se přímo rozloží. Změklý nahřátý lak velice jednoduše odstraníte starou štětkou nebo malířskou škrabkou. Se zbytky seškvařeného nátěru pak skoncujete broušením papírem nebo pemzou.
Jak se zbavit starého nátěru na nábytku : K odstraňování se používá plamen benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen nahřeje nátěr, který měkne nebo se přímo rozloží. Změklý nahřátý lak velice jednoduše odstraníte starou štětkou nebo malířskou škrabkou. Se zbytky seškvařeného nátěru pak skoncujete broušením papírem nebo pemzou.
Čím odstranit lak ze dřeva
Tlusté nátěry s malou přilnavostí lze odstraňovat broušením brusnými papíry, drátěným kartáčem, škrabkou nebo ocelovou vlnou. Ruční broušení je práce velmi namáhavá. Používá se brusný papír hrubšího zrnění (č. 36–180), který na rovných (neprofilovaných) plochách je vhodné obalit kolem malého dřevěného hranolu.
Vonné vosky poskytují dlouhotrvající a intenzivní provonění interiéru. Používají se v klasické aromalampě na čajovou svíčku nebo moderní elektrické aromalampě. Vonný vosk se v nádobě aromalampy působením tepla rozpustí a pozvolna uvolňuje vůni.Horká voda vosk rozpustí a měl by se uvolnit ze dna. Jakmile je voda dostatečně chladná, abyste se jí mohli dotknout, můžete vosk vyklopit do sítka, aby se zachytil, a poté jej zlikvidovat. Tento způsob je nejlepší řešení i pro větší svíčky. To je skvělá volba pro malé svíčky.
Jak dlouho schne olejová lazura : 3. Lazuru nanášejte pomocí štětce ve směru vláken. 4. Doba schnutí první vrstvy je cca 16 – 24 hodin (při optimálních vlhkostních a teplotních podmínkách).