Antwort Na co se renesance zameruje? Weitere Antworten – Na co se zaměřuje renesance
V renesanci vzniká umělecký směr, kterému se říká humanismus. Základem humanismu, je víra ve schopnosti člověka poznávat a ovládat svět. Humanismu zaměřuje pozornost vědy a umění na člověka, přírodu a pozemský svět.Pro renesanční umění je typické použití nového prvku, a tím je perspektiva. Renesanční malířství překonalo středověkou plochost a vrhlo se do třetího prostoru. Významným představitelem italského renesančního malířství je Tommaso Masaccio (1401 – 1428), který jako první použil ve svých dílech perspektivu.Hojně se uplatňuje vnější sloupořadí, valená klenba a kupole a schodiště se stává samostatným architektonickým prvkem. Vzniká nový druh výzdoby spíše ploché fasády zvaný sgrafito. Místo lomených oblouků nastupují kruhové a u oken a dveří převládají jednoduché obdélné tvary.
Co je typické pro renesanční sochařství : HLAVNÍ RYSY RENESANČNÍHO SOCHAŘSTVÍ
- osvobozování sochařství od architektury ⇒ nebylo podřizováno architektuře.
- změna estetiky, hledání krásy.
- pro sochy určené pro volné prostranství sílí tendence vytváření plastik harmonicky působících při pohledu z více stran.
Jaké jsou hlavní znaky renesance
Typické rysy renesance
- antropocentrismus. Klade se důraz na člověka, na lidský rozum, poznání a pozemský život.
- individualismus. Člověk se stává všestranně rozvinutou osobností.
- humanismus.
- vědecký základ umění
- realismus.
- zesvětštění
- nacionalizace umění
- sběratelství
Na co se zaměřoval humanismus : Zatímco středověk se zaměřoval především na studium věcí božských (studia divina), nová epocha našla právě v humanismu vyjádření příklonu ke studiu věcí lidských (studia humana). Humanisté usilovali o zdokonalení člověka cestou vzdělání, o objevení jeho skrytých schopností a o jejich využití.
Znaky renesance:
Typické byly štuky, sgrafito, mramorové obklady. Rytmus a symetrie – Fasády jsou členěny římsami, sloupy, pilastry či arkádovými ochozy. Půdorys je většinou pravoúhlý. Renesanční stavby jsou pro člověka mnohem lépe uchopitelnější, což je pravděpodobně i důsledek symetrie a rytmického členění.
Renesance byla zpočátku záležitostí výlučně severoitalskou – rozhodující impulsy vycházely především z Toskánska, kde se od 12. století prudce rozvíjejí města v čele s Florencií a Sienou. Jižní Itálie, kde existovala od počátku 14. století dvě království, sicilské a neapolské, nemělo s ostatním územím příliš kontakt.
Čím se liší renesance od středověkého umění
Pro renesanční umění je typické častější zpracování světských (nenáboženských) námětů a porozumění pro radosti života. Tím se liší od většinou vážného středověkého umění, usilujícího především o oslavu Boha (křesťanské víry, náboženství, křesťanství).Renesance se soustředí na pozemský svět a spěje k pohodlnému lidskému životu. Také zkoumá přírodu a rozvíjí vědu. Vedle uměleckého slohu renesance se vyvíjí i směr myšlenkový – HUMANISMUS, který se soustřeďuje na lidské vnímání a myšlení, schopnosti a dovednosti člověka.Značný důraz byl kladen na filosofa Platóna (na úkor Aristotela) a na novoplatónismus, což vedlo k přísnějšímu oddělování duchovna a tělesna, ale také například k opěvování platonické lásky v milostné lyrice. Vzrostla obliba hermetických učení, astrologie či alchymie.
Nejdříve by bylo asi vhodné si říci, kdo je renesanční člověk. Wikipedie říká, že je to osoba všestranně nadaná, která se zajímá o mnoho oborů lidského vědění a umu, má rozhled nejen filosofický, ale i politický a společensko-kulturní, také se zajímá o vlastní tělo, umí cizí jazyky.
Co znamená kdyz je nekdo renesancni clovek : Renesanční člověk mluvil mnoha jazyky a míval široký rozhled po stránce nejen filozofické, ale také politické a společensko-kulturní. Mluvil několika jazyky, hrál na hudební nástroj, psal poezii atd. S postupnou specializací ve vědě a technice se však tito mnohoučenci z oblasti vědy postupně vytráceli.
Kdo to je renesanční člověk : Renesanční člověk se vymaňuje ze středověkého způsobu myšlení tj. zájem se od Boha obrací směrem k člověku samému. Člověk se stává všestranně rozvinutou osobností. Vznikají životopisy, vlastní podobizny malířů, umělci na rozdíl od středověku podepisují svá díla.
Jak poznat renesanci
Charakteristika renesance
- Odmítnutí gotiky a „návrat k pramenům“
- Nové umělecké techniky a žánry.
- Renesance v umění
- Sekularizace a role náboženství
- Individualismus a antropocentrismus.
- Dualismus těla a duše.
- Vzestup národních jazyků
- Sběratelství
Přes košili se oblékal vypasovaný kabátec s dlouhými rukávy, které bývaly nabírané u ramen. V 15. století se ještě nosily kalhoty v podobě punčochových nohavic, které se později rozdělily na samotné kalhoty sahající ke kolenům a punčochy. Obuv byla většinou nenápadná bez podpatku.Ženy nosily pláště stejného druhu jako muži a elegantní pokrývky hlavy, nejčastěji barety a čepce. V renesanční Itálii byly módní blonďaté vlasy a vysoké čelo. Dámy si vlasy různě splétaly do uzlů nebo copů, někdy je nechaly volně splývat na záda.
Co se nosilo v renesanci : V renesanci byly v módě tak zvané kolárky – krajkové vysoké límce, které se nosily kolem krku. Někdy byly z krajky, někdy z látky zpevňované drátkem. Vynálezem renesanční doby jsou pánské kalhoty. Do té doby totiž muži nosili spíše jednotlivé nohavice připomínající punčochy.