Antwort Na čem závisí vlastnosti a složení půdy? Weitere Antworten – Jaké je složení půdy
Půda vzniká zvětráváním hornin a mi- nerálů. Při zvětrávání hornina praská a na zvětralém povrchu se po čase objevují první rostliny. Jejich kořeny dokážou pronikat i do velmi malých trhlinek a vypouštět látky, které způsobují další zvětrávání. Půda obsahuje také humus z odumřelých částí rostlin a živočichů.ÚRODNOST: závisí na množství vody, vzduchu a živin. Věda, která se zabývá zkoumáním půd a jejich tříděním se nazývá PEDOLOGIE (půdoznalství).Půdní typy určujeme na základě zastoupení půdních horizontů, tedy jednotlivých vrstev v půdním profilu. Mezi půdní typy patří např. černozemě (obsahuje velkou část humusu), hnědozemě (obsahuje menší část humusu), hnědé lesní půdy (obsahují malou část humusu), podzoly (obsahují velmi malou část humusu).
Jaké jsou vlastnosti půdy : Je životním prostředím půdních organismů, stanovištěm planě rostoucí vegetace, slouží k pěstování kulturních rostlin. Je regulátorem koloběhu látek, může fungovat jako úložiště, ale i zdroj potenciálně rizikových látek. Půda je dynamický, stále se vyvíjející živý systém.
Jak zjistit složení půdy
Pro základní orientaci pěstitele však testy, ať už elektronické nebo klasické "papírkové" stačí. Půdní reakci lze odhadnout i podle převažujících druhů plevele. Kyselá půda svědčí například jitroceli a šťovíku, zásaditá hořčici a komonici.
Jaké jsou druhy půdy : Čtyři hlavní půdní typy
- písčitá půda.
- sprašová půda.
- jílovitá půda.
- hlinitá půda.
Půdě můžeme pomoci cíleným využitím organických hnojiv produkovaných na farmě – zbytků rostlin, hno- je, kejdy a technologií zpracování půdy, které neničí její strukturu. Biologickou aktivitu půdy pak můžeme zvýšit zařazením přípravků, které stimulují rozvoj půdní mikroflóry a ná- sledně i půdní fauny.
Za hlavní půdotvorné faktory se označují substrát (matečná hornina), podnebí, biologický faktor, podzemní vodu a působení člověka, Půda tvoří složitý otevřený systém, ale svou schopností autoregulace vnitřních procesů i systém relativně samostatný.
Jaké jsou písčité půdy
Mezi lehké půdy řadíme půdy písčité a hlinitopísčité. Půdy písčité až hlinitopísčité obsahují až 80 % hrubého písku a málo jemných částic. Jsou vzdušné, záhřevné, velmi čisté, snadno a kdykoliv zpracovatelné.Odebrat půdu rýčem z několika míst, které chceme rozborovat (asi 6 vpichů) a profilu 30ti cm (na rýč). Z promíchaného (průměrného) vzorku se odebere asi 1 kg na rozbor do igelitového sáčku a pevně zabalí, aby nedošlo k poškození při přepravě. Odebraný vzorek lze dodat osobně, poštou, či objednaným kurýrem.Orientačně si můžete doma pH odhadnout i s pomocí obyčejného octa a jedlé sody. Stačí k tomu vzorek půdy, dvě malé misky, destilovaná voda a zmíněný ocet a soda. Do každé misky dejte malý vzorek půdy a zalijte jej trochou destilované vody. V nouzi můžete použít i vodu obyčejnou, ale ta může ovlivnit pH vzorku.
Černozem je nejúrodnější typ půdy. Pěstuje se tady zejména pšenice, kukuřice, cukrová řepa. V teplejších oblastech vinná réva, ovoce a zelenina, chmel. Chovají se zde koně, prasata a drůbež.
Jak poznat typ půdy : Druhy půd jsou klasifikovány podle velikosti zrn. Nejmenší velikost zrna a zároveň nejmenší volný prostor mezi zrny má jíl, rozměrem větší je prach a největší písek. Velikost částic rozhoduje o schopnosti půdy vsakovat a zadržovat vodu.
Co škodí půdě : Půdě prospívají šetrné formy zemědělství, avšak škodí intenzivní pěstování spojené s chemizací a častými přejezdy těžkých strojů. Velkým ohrožením je eroze půdy. Přibližně 53 % z rozlohy ČR je ohroženo erozí. Téměř 20 % je potenciálně silně až extrémně ohroženo vodní erozí a více než 5 % větrnou erozí.
Co ovlivňuje půdu
Půdotvorné faktory. přímé působení: změny teploty – rychlost rozkladu rostlinného opadu a odumřelých kořenů změny intenzity srážek – intenzita promývání půdy → obsah živin.
Půda působí jako nárazník tlumící změny v ovzduší, zachycuje a zneškodňuje škodliviny a produkuje živiny nezbytné pro rostliny, které jsou potravou dalším organismům, včetně člověka. Půda může být stavebním materiálem i součástí uměleckého díla. To vše však s jednou podmínkou – pokud je v ní život.Půda s pH vyšším než 7 je zásaditá, půda s pH nižším než 7 je kyselá. Půda s pH 7 je neutrální. Hodnota pH půdy má vliv na to, jakým rostlinám se v dané lokalitě bude dařit.
Co ovlivňuje pH půdy : Nejvíce pH ovlivňujeme zpracováním půdy, využíváním minerálních hnojiv s převahou amonného (DASA, kejda, dig.) nebo amidického dusíku (močovina, DAM, SAM). Nejsnažším způsobem, jak pH zvýšit, je vápnění, zásobní hnojení fosforem, draslíkem a pěstování meziplodin.