Antwort Odkud přišli Slované na naše území? Weitere Antworten – Odkud se vzali Slované
V učebnicích dějepisu nacházíme zjednodušenou teorii o tom, že Slované sídlili někde mezi řekami Dněprem a Vislou, zhruba na území dnešní Ukrajiny, aby se někdy v 5. až 6. století pod tlakem jiných kmenů rozešli na tři světové strany.Jejich původní vlast se rozkládala na dnešní Ukrajině mezi řekami Vislou a Dněprem. Přišli na naše území v důsledku tzv. stěhování národů a postupně vytlačili Germány. Stěhování národů znamenalo velké přemisťování obyvatel, pravděpodobně zapříčiněné útoky ze strany kočovných kmenů.Počátek příchodu Slovanů na území Čech se podle výzkumů datuje kolem roku 550. Na počátku 7. století byli Slované v dnešním Slovensku a Maďarsku podrobeni Avary, avšak brzy na to byla jejich moc zlomena franským kupcem Sámem a došlo ke vzniku Sámovy říše s centrem v českých zemích.
Kdo stál v čele Slovanů :
Sámo | |
---|---|
vládce „Sámovy říše“ „Rex Sclavorum“ („král Slovanů“) | |
Domnělé vyobrazení Sáma v rotundě svaté Kateřiny | |
Doba vlády | 623–658/661 |
Náboženství | pohan |
Kde bylo původní sídlo Slovanů
Pravlastí Slovanů byla oblast mezi Vislou a Dněprem. Slované se živili hlavně zemědělstvím, chovali dobytek, jejich způsobem obživy byl i lov a rybolov.
Kde se vzali Češi : Češi jsou potomky slovanských kmenů, jež v 6. století pronikly do střední Evropy a smísily se zde s dosavadním převážně kelto-germánským obyvatelstvem. Mluví češtinou, která patří mezi západoslovanské jazyky.
Zbylí obyvatelé jsou podle něj genetická směsice zahrnující Evropany z doby ledové, migranty ze severní Afriky a Blízkého východu a hlavně Kelty a Germány. Češi jsou tak v podstatě mixem všech možných skupin, které za posledních 10 000 let prošly střední Evropou.
Slované jsou etnická skupina indoevropského původu. Obývají Eurasii od střední a jihovýchodní Evropy až po Střední Asii a Sibiř. V důsledku imigrace vznikly velké slovanské diaspory zejména v USA a Kanadě. Podle odhadů čítá v současnosti populace Slovanů asi 350 milionů lidí.
Odkud prisli Češi
Zbylí obyvatelé jsou podle něj genetická směsice zahrnující Evropany z doby ledové, migranty ze severní Afriky a Blízkého východu a hlavně Kelty a Germány. Češi jsou tak v podstatě mixem všech možných skupin, které za posledních 10 000 let prošly střední Evropou.Česko je geneticky mimořádně pestré, slovanské kořeny má jen 35 procent populace.Česko je geneticky mimořádně pestré, slovanské kořeny má jen 35 procent populace. U třetiny lidí lze vystopovat jejich germánsko-keltský původ a deset procent má prapředky z řad Vikingů. Zbytek má například židovský původ, někteří lidé mohou hledat své kořeny v jižní Evropě nebo na Sibiři.
Nejspolehlivějšími na trhu jsou AncestryDNA, MyHeritage a 23andMe. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody, ale všichni se chlubí významnou uživatelskou databází, díky níž je možné předpokládaný původ určit bez větších odchylek.
Jak poznat svůj původ : Informace o svém původu si nosí každý člověk ve své genetické výbavě – DNA. Díky molekulární genetice je dnes možné v těchto genetických „záznamech“ hledat a číst. Do minulosti tak lze nahlédnout hlouběji než prostřednictvím matrik, soupisů obyvatelstva, církevních záznamů nebo jiných historických pramenů.
Jak zjistit historii rodu : Základním zdrojem online přístupných archiválií jsou webové stránky nebo speciální portály oblastních archivů. Pro Čechy to jsou státní oblastní archivy v Praze, Litoměřicích, Plzni, Třeboni a Zámrsku, pro Moravu pak Moravský zemský archiv v Brně a Zemský archiv v Opavě.
Jaký je původ vašeho příjmení
Příjmení vznikala často z osobních jmen (Marek), z místních jmen (Pardubský), podle zaměstnání (Tesař, Dráb), podle příznačných rysů (Bříško, Hovorka, Obr, Veselý), podle dopravních prostředků (Kára, Kočí), podle her (Kostka) nebo názvů živočichů a rostlin (Ptáček, Fiala, Petrželka).
Nejspolehlivějšími na trhu jsou AncestryDNA, MyHeritage a 23andMe. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody, ale všichni se chlubí významnou uživatelskou databází, díky níž je možné předpokládaný původ určit bez větších odchylek.Informace o svém původu si nosí každý člověk ve své genetické výbavě – DNA. Díky molekulární genetice je dnes možné v těchto genetických „záznamech“ hledat a číst. Do minulosti tak lze nahlédnout hlouběji než prostřednictvím matrik, soupisů obyvatelstva, církevních záznamů nebo jiných historických pramenů.
Odkud pochází moje příjmení : Příjmení vznikalo z příjmí, přezdívky, jména odvozeného z původu předků, křestních jmen předků nebo takzvaného jména po chalupě. Historické přídomky neoznačovaly místo narození dotyčného, ale původ rodu, případně sídlo (tak se např. Mikuláš Dačický z Heslova nenarodil v Heslově, ale v Kutné Hoře.