Antwort Odkud pochází mor? Weitere Antworten – Kdo je Puvodcem moru
Původcem nemoci je tyčinkovitá bakterie Yersinia pestis. První historicky doložená epidemie dýmějového moru propukla za panování Justiniána I. v roce 541 v Konstantinopoli, tehdy největším evropském městě. Nákaza se do města dostala zřejmě z Egypta či Etiopie, odkud se dováželo obilí.První zprávy o vypuknutí moru pocházejí z Číny z počátku roku 1330, jako první zasáhl provincii Chu-pej ve střední Číně, odkud se rozšířil do jižních i severních provincií.Mor byl znám již ve starověku, do Evropy byl zavlečen z Egypta v šestém století a postihl Byzantskou říši. Poté sice nevymizel, ale na přibližně dvě stě let měla Evropa od epidemií klid.
Kdy byl vymýcen mor : století se útoky moru na Evropu zpomalily, mezi větší epidemie z té doby patří např. Velký londýnský mor v le- tech 1665 až 1666, mor v Itálii 1629-1631 nebo vídeňský mor v letech 1679-1680. V letech 1720 až 1721 se mor v Evropě obje- vil naposledy.
Jak se mor prenasi
Onemocnění je přenosné i z člověka na člověka, hlavně u plicní formy moru kapénkovou infekcí nebo při přímém kontaktu s infekční tkání. Plicní forma moru je virulentnější a nebezpečnější než jiné formy moru, z člověka na člověka může být přenášena kapénkami vzdušnou cestou, například kašláním nebo kýcháním.
Kdo vynalezl lék na mor : Souchotiny, úbytě či bílý mor – to všehno jsou jiné názvy tuberkulózy (TBC), nemoci, která byla do poloviny 20. století po moru a neštovicích třetí hlavní metlou lidstva. Boj proti tuberkulóze zahájil Robert Koch, objevitel původce zákeřné choroby.
Velmi rezistentní je i vůči nízkým teplotám – v chlazeném mase přežívá po dobu několika týdnů až měsíců, v mraženém dokonce i několik let. Také v nakládaných a uzených masných výrobcích (např. salámy), může přežít celé měsíce, v sušené šunce až 140 dnů.
Mor způsobuje bakterie Yersinia pestis. Ve středověku byl znám jako černá smrt (black death). To proto, že často vede ke gangréně a zčernání různých částí těla. Fragilita kapilár je příčinou podkožního krvácení, což rovněž vede ke vzniku černých skvrn.
Kdo objevil původce tyfu
Před 100 lety, 17. února 1915, zemřel v německé Chotěbuzi původem český mikrobiolog a parazitolog Stanislav Provázek. Proslavil se tím, že ve vši šatní rozpoznal přenašeče skvrnitého tyfu a zároveň měl značný podíl na objevu původce této infekční nemoci.Robert Koch (11. prosince 1843 – 27. května 1910) byl německý lékař a mikrobiolog, zakladatel bakteriologie a nositel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství (1905). Objevil původce tuberkulózy a potvrdil původce anthraxu a cholery (objevitelem bakterie cholery je Filippo Pacini).Louis Pasteur (27. prosince 1822 Dole – 28. září 1895 Villeneuve-l'Etang, Marnes-la-Coquette, pohřben v Paříži) byl francouzský biolog, chemik a lékař, jeden z nejvýznačnějších vědců 19. století.
Choleru poprvé do západního světa zavlekli kupci a britští vojáci ze zamořených delt velkých indických řek roku 1817. V Evropě tehdy zemřelo 40 tisíc lidí. O půl druhého desetiletí později přišla na starý kontinent zhoubná choroba znovu. V roce 1824 překročila Kavkaz a valila se k Volze.
Kdo vynalezl vzteklinu : Louis Pasteur. Jeden z nejvýznačnějších vědců 19. století. Objevitel vakcín proti sněti slezinné a vzteklině.
Co je nemoc mor : „Mor je infekční onemocnění způsobené bakterií Yersinia pestis, zdrojem jsou především hlodavci. Význam měl hlavně v minulosti, kdy patřil mezi onemocnění s největší smrtností a častým výskytem epidemií.
Jak zjistit jestli mám vzteklinu
Mezi první příznaky onemocnění patří obvykle nespecifické bolesti v místě poranění (svědění, brnění, pálení), bolest hlavy, zvýšená únava, zvýšená teplota, nechuť k jídlu, bolest svalů.
Nikdo nevěřil, že by mohla být nějaká šance na to, že Jeanna tuto smrtelnou nemoc přežije. Její lékař se ale rozhodl pro riskantní experiment: pokusil se ji vyléčit pomocí vlastní směsi léků. Po sedmi dnech došlo k zázraku: Jeanna se stala prvním člověkem v historii, který rozvinutou vzteklinu přežil!Inkubační doba: obvykle trvá 3 až 8 týdnů, vzácně jen několik dní nebo může trvat déle, několik měsíců či let. Délka inkubační doby závisí na závažnosti a lokalizaci poranění, na infekční dávce a typu viru. Původce: virus vztekliny (Lyssavirus).
Jak se prenasi vzteklina z cloveka na cloveka : Virus vztekliny se na člověka přenáší kontaktem se slinami nemocného zvířete. Může jít o pokousání, poškrábání, ale i potřísnění sliznic.