Antwort Odkud proudí vzduch na Zemi? Weitere Antworten – Odkud kam proudí vzduch na Zemi
Atmosférická cirkulace v oblasti mezi rovníkem a 30° severní a jižní šířky působí pravidelné větry, směřující vždy k rovníku a díky zemské rotaci k západu. Cirkulace vzniká tak, že teplý a vlhký vzduch od rovníku vystupuje k horní hranici troposféry a pohybuje se směrem k pólům (antipasát).V mírném podnebném pásu převládá západní proudění, které přináší vlhký vzduch z Atlantského oceánu. Nadmořská výška území, jeho expozice – orientace vůči světovým stranám, poloha, směr horských hřbetů, návětrný a závětrný efekt pohoří má vliv na výškovou stupňovitost podnebí.Nad místem, kde je tepleji, se ohřívá i vzduch. Teplý vzduch je řidší, a tedy lehčí, stoupá nahoru, v jeho oblasti proto klesá tlak a vzniká tlaková níže. Z oblastí vyššího tlaku do ní při zemském povrchu proudí studenější vzduch a vzniká vítr.
Proč proudí vzduch v atmosféře : Díky teplotě se tlak vzduchu mění (teplý vzduch kvůli rozpínání a nižší hustotě způsobuje nižší tlak, a naopak chladnější vzduch kvůli smršťování a vyšší hustotě způsobuje tlak vyšší). Vzduch má ale tendenci tlak vyrovnávat a proto proudí z oblasti, kde je tlak vyšší, do oblasti, kde je tlak nižší.
Odkud a kam vanou větry
Směr určujeme podle světových stran (odkud kam vane). vanou od severovýchodu, na jižní polokouli od jihovýchodu. V našich zeměpisných šířkách vanou větry od západu, mluvíme o tzv. západním proudění.
Odkud kam vanou pasáty : Pasáty vanou po celý rok na obou polokoulích ze subtropických tlakových výší směrem k rovníkové brázdě nízkého tlaku vzduchu. Rychlost pasátů se pohybuje kolem 6 – 12 m/s. Dominují nad oceány, kde jsou hlavní hybnou silou mořských proudů, na pevninu zasahují většinou jen jejich východní okraje.
SMĚR VĚTRU: Na území ČR převládá západní až jihozápadní směr větru, lokálně pak až severozápadní směr. Dále už jde spíše o lokální rozdíly, kdy na severu jde o o jihovýchodní složku větru.
Teplý vzduch stoupá vzhůru a tím snižuje atmosférický tlak (tedy to, jak moc vzduch tlačí na povrch Země). Na uvolněné místo po teplém vzduchu proudí těžší studený vzduch, který má tlak zase vyšší. A tím vzniká vítr. Čím je rozdíl tlaků větší, tím silnější vítr vzniká.
Proč potřebujeme vzduch
Je také důležitou průmyslovou surovinou. Mimo jiné vzduch (resp. kyslík v něm obsažený) také slouží k oxidaci paliva ve všech běžných spalovacích motorech, k oxidaci paliva při výrobě elektrické energie v tepelných elektrárnách, dále při vytápění či ohřevu vody atd.Vzduch proudí vždy z míst s nižší teplotou, kde je vyšší tlak vzduchu do míst s teplotou vyšší, kde je tlak vzduchu nižší. Vzduch ve stáji proudí jak turbulentně (vířivě), tak i přímočaře. Ovlivňují to konstrukce, systémy větrání, otevírání oken a vrat, výskyt netěsností apod.Na velikost atmosférického tlaku má vliv teplota vzduchu, obsah vodní páry v atmosféře, nadmořská výška a zeměpisná šířka. Pro vzájemné porovnávání se používá tlak redukovaný na hladinu moře (normální atmosférický tlak 1013,25 hPa).
Nejsilnější větry většinou dují od západu a severu; vysušují půdu, lámou rostliny a nepříjemné mohou být i nám, když chceme posedět venku na terase. Jakmile vysledujete, odkud k vám vítr fouká, můžete vymyslet plán, jak ho zbrzdit nebo stočit jinam.
Odkud proudí pasáty : Pasáty jsou větry převládající v tropických oblastech. Vanou z oblastí vysokého tlaku subtropické šířky (koňské šířky) do oblasti nízkého tlaku nad rovníkem. Pasáty převážně vanou ze severovýchodu na severní polokouli a z jihovýchodu na jižní polokouli.
Jak vznikají pasáty a proč : Jak vznikají pasátové větry
V oblasti vyššího tlaku, na severní a jižní straně tropického pásu, se vzduch ochlazuje a klesá dolů. Tento ochlazený vzduch poté proudí z oblasti vyššího tlaku do oblasti nízkého tlaku, což vytváří pasátový vítr.
Kdy je vítr nebezpecny
silný vítr, znamenající nízký stupeň nebezpečí, jestliže se očekává vítr s nárazy nad 18 m/s (65 km/h), resp. 30 m/s (110 km/h) pro vrcholové (exponované) polohy. velmi silný vítr, znamenající vysoký stupeň nebezpečí, jestliže se očekává vítr s nárazy nad 24 m/s (85 km/h), resp.
Nejsilnější větry většinou dují od západu a severu; vysušují půdu, lámou rostliny a nepříjemné mohou být i nám, když chceme posedět venku na terase. Jakmile vysledujete, odkud k vám vítr fouká, můžete vymyslet plán, jak ho zbrzdit nebo stočit jinam.Jak vzniká orkán
Orkán vzniká, když teplá vlhká vzdušná hmota stoupá nad oceánem a začne se ochlazovat s nadmořskou výškou. Při ochlazování se voda v této vzdušné hmotě kondenzuje a uvolňuje teplo, což způsobuje další vzestup vzdušné hmoty. Tento cyklus se opakuje až do výšky, kde teplota klesne pod bod mrazu.
Proč je vzduch důležitý : Prakticky všechny živé organismy (živá příroda) by bez kyslíku (životně důležitý plyn pro dýchání) z ovzduší nemohly vůbec existovat. Má i své významné fyzikálně chemické vlastnosti, jedná se zejména o transport vody neboli koloběh vody v ovzduší.