Antwort Odkud se bere krevní plazma? Weitere Antworten – Odkud se odebírá krevní plazma
Odběr plazmy je pro tělo velmi šetrný a funguje celkem jednoduše: Nejdříve se krev odebere tak jako při darování krve ze žíly na předloktí.Na rozdíl od darování krve jsou při odběru plazmy krevní buňky od plazmy oddělené a následně vpravené zpět do těla.KDO BY KREVNÍ PLAZMU NEMĚL DAROVAT Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí, pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu…Biosyntéza převážné většiny plazmatických bílkovin probíhá v játrech, menší část je syntetizována na jiných místech, např. v lymfocytech (imunoglobuliny).
Kolik peněz je za darování plazmy : Finanční náhrada za úspěšný odběr je 900 Kč
Za každý úspěšný odběr získá dárce krevní plazmy finanční náhradu nákladů ve výši 900 Kč*. Její podstatou je finančně nahradit dárci čas, který strávil při návštěvě dárcovského centra.
Jak se odebírá krevní plazma
Dárce krevní plasmy se napojí na přístroj. Do žíly se dobrovolníkovi umístí jehla, kterou krev putuje do přístroje zvaného separátor. Ve sběrném vaku se shromažďuje krevní plasma, která je na konci odběru nahrazená fyziologickým roztokem. Odebírá se 650-850 ml plasmy podle váhy dárce.
Co se stane když daruji plazmu : Rizika plazmaferézy
Dárci zpravidla snášejí odběr krevní plazmy dobře. V některých případech může vzniknout v místě vpichu modřina či krevní výron. V ojedinělých případech může dojít k nevolnosti, oběhové slabosti nebo silnějšímu krvácení z místa vpichu.
Plazmu nemohou darovat lidé s hemofilií nebo jinými závažnými poruchami srážlivosti krve, onkologicky nemocní lidé a lidé pozitivní na HIV, žloutenku typu B a C, syfilis a jiné choroby. Při podezření na nitrožilní užívání tvrdých drog vás otestujeme na jejich přítomnost v krvi.
Krev putuje do plazmaferetického přístroje, kde se tekutá plazma odstředí v krevním separátoru. Plazma se pak shromažďuje ve sběrné nádobě, pevné součásti krve (červené a bílé krvinky a krevní destičky) se vrací během odběru zpět dárci. Tento proces je naprosto bezpečný a trvá zhruba 45-60 minut.
Jak vzniká plazma
V zemských podmínkách se plazma tvoří za vysoké teploty nebo pomocí elektrického výboje, rozlišujeme pak izotermické plazma (plamen, polární záře, ionosféra) nebo výbojové plazma (blesk, obloukový výboj, apod.). Odhaduje se, že 99 % hmoty ve vesmíru je v plazmatickém stavu.Samotná krevní plazma obsahuje 90 % vody. Zbytek jsou pak ze 7 % organické látky, jako jsou bílkoviny, vitamíny, minerální látky apod., a 1 % tvoří anorganické soli. Právě tyto plazmatické látky jsou životně důležité pro fungování lidského těla i pro další medicínské zpracování po dárcovském odběru.Plazmu můžete darovat 1× za 14 dní. Maximální rozestup je 6 měsíců.
Plazmu nemohou darovat lidé s hemofilií nebo jinými závažnými poruchami srážlivosti krve, onkologicky nemocní lidé a lidé pozitivní na HIV, žloutenku typu B a C, syfilis a jiné choroby. Při podezření na nitrožilní užívání tvrdých drog vás otestujeme na jejich přítomnost v krvi.
Jak bolí darování plazmy : Při darování plazmy přijde tělo především o vodu, proto je důležité před a po odběru pít dostatečné množství tekutin. Bolí odběr krevní plazmy Plazmaferéza je zcela bezbolestný zákrok. Odběr plazmy se nijak neliší od odběru krve, vpich je minimálně bolestivý.
Kdo by neměl darovat plazmu : Před odběrem vás prohlédne náš lékař, který posoudí váš zdravotní stav. Darování plazmy není vhodné, pokud trpíte nějakým těžkým chronickým onemocněním – jaterním, srdečním, ledvinovým nebo metabolickým.
Jak získat krevní plazmu
JAK SE STÁT DÁRCEM PLAZMY
Stále více lidí totiž v průběhu života potřebuje léky, které se z ní vyrábí. Fakt, že plazmu nelze uměle vyrobit a jinak získat, je tak pro spoustu lidí motivací stát se pravidelnými dárci.
Krevní plazmu potřebují lidé ve všech věkových kategoriích, děti nevyjímaje. Nejvíce, kdo potřebuje plazmu, jsou lidé v ohrožení života např. po nenadálých haváriích. Může ji potřebovat kdykoli kdokoli z vás.Dárce krevní plasmy se napojí na přístroj. Do žíly se dobrovolníkovi umístí jehla, kterou krev putuje do přístroje zvaného separátor. Ve sběrném vaku se shromažďuje krevní plasma, která je na konci odběru nahrazená fyziologickým roztokem. Odebírá se 650-850 ml plasmy podle váhy dárce.
Kolik plazmy podle váhy : Krevní plazma je nažloutlý, slabě zásaditý roztok bílkovin, elektrolytů a malých organických molekul. Její objem odpovídá 5 % tělesné hmotnosti.