Antwort Odkud se k nám dostaly brambory? Weitere Antworten – Odkud se do Evropy dostaly brambory
Po dobytí incké říše Španěly v první polovině 16. století putovaly do Evropy kromě mnoha tun zlata a stříbra i některé exotické rostliny, mezi nimi i brambory. Roku 1565 dostal první větší zásilku brambor z Cuzca jako dar španělský král Filip II.Věděli jste, že brambory pocházejí z Ameriky, kde je pěstovali staří Inkové V Evropě dlouho neměly své upotřebení, dokonce se po nich i někdo otrávil.Vzhledem k tomu, že domácí pěstitelé nemají dostatečné skladovací kapacity, musí se část brambor na pokrytí spotřeby Česka dovážet ze zahraničí. Obchodníci proto využívají zejména dovozu z Německa.
Odkud se vzaly brambory : Brambory pocházejí z Jižní Ameriky a staly se základní složkou stravy většiny Evropanů. Jejich historie sahá 4 až 5 tisíc let zpět, kdy se staly součástí jídelníčku obyvatel Peru. V roce 1565 dorazily první brambory do Evropy jako dar španělskému králi Filipovi II. Později je do Anglie přivezl mořeplavec Francis Drake.
Kdy se do Evropy dostaly brambory
Brambory byly do Evropy dovezeny v druhé polovině 16. století, ale trvalo ještě přes 200 let, než se začaly pomalu rozšiřovat jako lidská potrava. Lidé je zprvu odmítali, když už je vzali na milost, tak jen jako krmivo pro hospodářská zvířata. K jejich rozšíření přispěly války, hlad a neúroda obilí.
Kdo přivezl brambory do Ruska : Brambory, které přivezl do Ruska podle legendy car Petr I. Veliký z Holandska, nejprve někteří konzervativci odmítali jako „ďáblovo jablko“, ale v roce 1840 bylo jejich hromadné sázení nařízeno a brambory se staly „druhým chlebem“ nejchudší vrstvy obyvatelstva.
Jihočeský kraj – Jihočeský kraj, Kraj Vysočina nebo také okres Benešov ve Středočeském kraji. To jsou tradiční oblasti, kde se vždy ve velkém pěstovaly a stále pěstují brambory.
Z hlediska regionálního členění se nejvíce brambor pěstuje tradičně v Kraji Vysočina, kde se nachází třetina z celkových ploch osázených bramborami. Rané brambory se zase nejvíce sklízejí v Polabí a na jižní Moravě. Mezi největší producenty brambor v Evropě patří naši sousedé: Německo a Polsko.
Kdy se dostali do Evropy brambory
Brambory byly do Evropy dovezeny v druhé polovině 16. století, ale trvalo ještě přes 200 let, než se začaly pomalu rozšiřovat jako lidská potrava. Lidé je zprvu odmítali, když už je vzali na milost, tak jen jako krmivo pro hospodářská zvířata. K jejich rozšíření přispěly války, hlad a neúroda obilí.Ale když je španělští mořeplavci poprvé ochutnali u Inků v Peru, nebyli jimi nijak nadšeni. Teprve slavný pirát Francis Drake, který povýšil na viceadmirála královny Alžběty a podnikl průzkumnou plavbu do Ameriky, přivezl brambory v roce 1580 do Evropy.Často se traduje, že brambory z nově objeveného kontinentu přivezl Kryštof Kolumbus, ale prsty v tom neměl. Do Španělska dovezli geniální rostlinu až jeho následovníci kolem poloviny 16. století.
Asi většinu z vás už někdy napadlo, proč se francouzským bramborám říká francouzské brambory Originál tohodle jídla pochází z Francie, země žabožroutů, a tihle žabožrouti tomu říkájí "tartiflette".
Kde se pěstují brambory na světě : Obecně lze podle tohoto odborníka konstatovat, že nejvíce brambor se pěstuje v Asii (51,8 % světové plochy brambor, 9750 tisíc ha). Druhé místo zaujímá Evropa (29,4 %, 5539 tisíc ha), na třetím místě z kontinentů figuruje Afrika (1867 tisíc ha, 9,9 %).
Kde se v ČR nejvíce pěstují brambory : Vysočina je tradičně dominantním krajem v pěstování brambor. Také v roce 2018 se kraj podílel jednou třetinou na celkové produkci brambor v ČR. Ostatních brambor (konzumní + průmyslové) bylo na Vysočině sklizeno přes 156 tisíc tun, což je proti sklizni v roce 2017 o 45 tisíc tun méně.
V které části světa se původně pěstovali brambory
Pravlastí brambor je Jižní Amerika, kde je Inkové pěs- tovali ve dvou klimaticky rozdílných oblastech. Tou prv- ní byly vysoko položené horské pláně And v Peru a Bolí- vii, v okolí jezera Titicaca a přilehlých územích okolo 15. rovnoběžky jižní šířky v nadmořské výšce 1500-4300 m.
Antoine-Augustin Parmentier (12. srpna 1737, Montdidier, Francie – 13. prosince 1813, Paříž, Francie) byl francouzský lékař a dietolog, propagátor konzumace brambor.Asi většinu z vás už někdy napadlo, proč se francouzským bramborám říká francouzské brambory Originál tohodle jídla pochází z Francie, země žabožroutů, a tihle žabožrouti tomu říkájí "tartiflette". Recept na francouzský originál najdete ZDE. Recept, co vidíte tady, nemá s tartiflette nic společnýho.
Kdo přivezl do Evropy brambory : Teprve slavný pirát Francis Drake, který povýšil na viceadmirála královny Alžběty a podnikl průzkumnou plavbu do Ameriky, přivezl brambory v roce 1580 do Evropy.