Antwort Proč žížala šustí? Weitere Antworten – Proč žížala šustí na papíře
Žáci došli k závěru, že když se žížala po papíře pohybuje, tak je to slyšet. A proč tomu tak je Pomocí lupy děti zjistily, že na každém článku má žížala chloupky, které ji pomáhají v pohybu a právě ony způsobují šustění při pohybu žížaly po papíře.Při prudkém nebo dlouho trvajícím dešti žížaly vylézají na povrch půdy, aby se neudusily ve vodě zatékající do chodeb v půdě (dýchají celým povrchem těla).Chodbičkami ji provrtávají až do hloubky dvou metrů a umožňují tak přístup vzduchu i vody do spodních vrstev půdy. Často necestují s prázdnou, ale pod povrch půdy zatahují listy i zbytky trávy, aby je tam v klidu strávily. Uklízejí tak a půdu obohacují.
Jak reaguje žížala na světlo : Při osvětlení přední části těla je reakce na změnu světelných podmínek rychlejší než při osvětlení zadní části těla. Žížala vnímá světlo světločivnými buňkami, které jsou nerovnoměrně rozmístěny v pokožce: v přední části těla, která se častěji dostane na denní světlo, je světločivných buněk víc.
Na co má žížala opasek
Opasek vytváří kokon, který se naplní vajíčky a pak spermiemi. Vajíčka jsou uložena do půdy. Potom se vylíhnou malé žížaly. Když se mládě podobá dospělému – říká se tomu přímý vývin.
Kde má žížala oči : Normální kroužkovci nemají oči, ale tato žížala je má, aby na nich mohla nosit brýle proti slunci. Ty jsou totiž v poušti, kde slunce prudce pálí celý den, velmi důležité. Zvláštností na pouštní žížale jsou její zuby.
Nejčastěji se však během dešťových srážek zaplavují vodou a žížala se může pod zemí udusit, resp. utopit. Nezbývá jí pak nic jiného než vylézt na povrch půdy a počkat, dokud se voda nevsákne do větší hloubky. I proto se žížalám říká dešťovky.
Ve světě rybařiny se žížaly nejčastěji rozdělují na 3 druhy – na rousnice, dendrobeny a hnojáky. Rousnice jsou velké žížaly, které mají masitou stavbu těla. Tyto velké žížaly jsou nejlepší pro lov úhořů, sumců nebo třeba kaprů.
Jak usmrtit žížalu
Žáci žížalu narovnali na podložku a špendlíkem přichytili hlavovou a řitní část těla k podkladu. Žížalu opatrně podélně rozstřihli (pomocí žiletky a nůžek) a okraje pokožky přišpendlili k podložce.Dospělá žížala dosahuje délky až 13 cm, průměr těla má 4-8 mm, váží od 0,5 – 1 g a dožívá se dva až čtyři roky. Jak vypadá životní cyklus žížalySliz a tekutiny, které žížala vylučuje póry na zádech, slouží jako mazivo pro pohyb žížaly přes ostré kamínky, hrudky a suchá místa. Sliz je důležitý také proto, že napomáhá rychlejšímu pohybu žížaly a umožňuje jí tak uniknout jejím nepřátelům a predátorům.
žížaly {ženský rod množné číslo}
earthworms {mn.
Co se stane kdyz snim Zizalu : Žížaly postupně zbytky sní a přemění je v humus – zdravou půdu, která pak dodává sílu pěstovaným kytičkám a zelenině (dětem to můžeme přirovnat k lidskému tělu a jedení vitamínů). Vyzdvihneme roli žížal, které nám přeměňují odpad ve zdravou půdu.
Co dělá žížala v zimě : Žížaly vám bez problémů přezimují venku. Nakrmit na podzim, klidně i v během zimy, když máte zbytky ovoce. Stačí jen odhrnout zmrzlou vrstvu a nasypat to pod ni. A když je máte doma, tak krmíte celou zimu.
Jak vypudit žížaly
Jak vypudit žížaly z trávníku Používáme zejména mechanické opatření. Hromádky rozhrabeme hráběmi nebo rozmeteme hrubým koštětem. Vhodné je také opakované rozhození písku.
Naše žížaly mají například rády odkrojky rajčat, ohryzky od jablek, kávový logr nebo listy salátu. Malé kousky a slupky od další zeleniny mizí ve vermikompostéru také rychle. Žížaly si poradí i s celým čajovým sáčkem, zmuchlaným ubrouskem nebo rozmačkanou skořápkou od vajíčka.Začněte tím, že na zahrádce omezíte chemii – žížaly jsou na ni citlivé (všimněte si, jak jsou chemicky ošetřovaná pole bez života). Žížaly také úplně nemilují jílovité a tuhé půdy. Zkuste je osvěžit, například pomocí mulčování. Nejlépe na podzim je proložte vrstvou mulče (spadané listí, posečená tráva).
V čem chovat žížaly : Nachystejte si předem první várku lehce nahnilého odpadu. Žížala nemá zuby, a tak se ten odpad musí začít rozkládat, měknout, aby ho dokázala stáhnout do sebe. Teď už budete potřebovat jen nějaké místo, kde budete žížaly chovat. Nemusí to být zpevněná plocha, stačí na holé zemi, nepotřebujete žádný kompostér.