Antwort Proč pít šípkový čaj? Weitere Antworten – Na co pomáhá šípkový čaj
Přínosy pro zdraví V šípkovém čaji jsou obsaženy flavonoidy, které jsou účinnými antioxidanty. Mimo to působí antibakteriálně, má příznivý vliv na cévy, působí proti bolestem a zánětům. Tento čaj obsahuje i lykopen, který je antioxidantem s protirakovinnými účinky.Půl litrem vroucí vody zalijeme hrst sušených šípků a necháme 10 minut luhovat. Tak vznikne to, čemu bylináři říkají nálev, tedy přelití bylin horkou či vroucí vodou. Šípkový nálev po deseti minutách scedíme.I díky tomu je šípek ideálním pomocníkem při posilování imunity a boji proti nachlazení. Vedle vitamínu C vám pomůže do těla dostat také vitamíny B a K, které pomáhají udržovat zdravý metabolismus a správnou srážlivost krve. Nechybí ani hořčík, fosfor, vápník, draslík a spousta dalších tělu prospěšných látek.
Jak dlouho louhovat šípek : Příprava domácího šípkového čaje:
Nasypte šípky do hrnce a zalijte horkou vodou. Přiveďte vodu k varu a nechte vařit 5-10 minut. Poté stáhněte hrnec z plotny a nechte čaj louhovat dalších 5-10 minut. Pro lepší chuť můžete přidat med, cukr nebo citron podle chuti.
Na co je dobrá šalvěj čaj
Léčivý čaj ze šalvěje lze užívat vnitřně nebo zevně. Pije se při trávicích potížích, pálení žáhy a nadýmání. Šalvějový čaj se popíjí také ke zmírnění nadměrného pocení – této vlastnosti si cení zejména ženy v přechodu. Kojící maminky by měly vědět, že šalvěj snižuje produkci mateřského mléka.
Jaký čaj na nafouklé břicho :
- Fenykl plod – podporuje trávení, střevní mikroflóru, snižuje nadýmání
- Meduňka nať – podporuje trávení a fyzickou pohodu.
- Máta nať – podporuje zažívání a střeva.
- Andělika kořen – podporuje správné pH zažívacího traktu.
- Pampeliška list – podporuje trávení a střevní mikroflóru.
Doporučená dávka je 20 šípků na 1/4 l vody. Před konzumací nálev zahřejeme na teplotu asi 70 stupňů, odstavíme a necháme ještě 10 minut louhovat. Čaj z čerstvých šípků, stejně jako ten ze sušených nesmíme nechat přejít varem.
Kouzelné bylinky
Chceme-li z šípků získat maximum vitamínu C, nasbíráme si čerstvé šípky. Ty přepůlíme a necháme přes noc luhovat ve vodě. Ráno vodu i se šípky zahřejeme na 60–70 °C, necháme chvíli odstát a přecedíme. Do čaje si můžeme přidat i další bylinky: echinaceu, mátu, řebříček, šalvěj a lístky ostružiníku.
Na co jsou šípky
Šípky byly po staletí používány k boji proti infekcím a projevům onemocnění, jako jsou kašel, nachlazení, chřipka a dýchací potíže. Nyní je známo, že vitamín C je rozhodující pro celkové zdraví těla v jeho úsilí o potlačení bakteriálních a virových infekcí.Šípkový čaj z čerstvých šípků není nutné vařit – lepší je nechat oloupané šípky (zhruba 80 šípků na litr vody) louhovat ve studené vodě přes noc. Povařit pak můžete až ráno bezprostředně před tím, než se rozhodnete čaj pít. Snažte se ale nepřekročit teplotu 70°C a před konzumací nechejte čaj ještě pár minut odstát.Sušení v troubě
Troubu předehřejte na 60 až 70 °C a plody vysypte na plech vyložený pečicím papírem. Lepší je použít horký vzduch nebo nechat mírně pootevřená dvířka. Šípky jsou totiž usušené za opravdu malou chvíli. Poznáte to podle toho, že získají tmavě červenou barvu a zároveň se budou snadno drolit.
Tak jako všechny bylinky, i šalvěj má své nežádoucí účinky. Obsahuje totiž mírně jedovatý thujon, proto se musí konzumovat v rozumné míře, obecně se doporučují maximálně tři šálky denně.
Jak pomáhá šalvěj : Šalvěj má protizánětlivé, baktericidní a fungicidní účinky. Působí také močopudně, spasmolyticky, expektoračně a antioxidačně. Třísloviny jsou zodpovědné za její stahující (adstringentní) účinky. Léčivý čaj ze šalvěje lze užívat vnitřně nebo zevně.
Jak se zbavit nafouklého břicha babské rady : Zachránit vás může překvapivě obyčejná voda s citronem. Dostatečné množství vody odstraní z těla nadbytečný sodík, díky tomu vám splaskne břicho, a navíc citron celkově zklidní trávicí systém. Vyzkoušet můžete i zázvor, který pomůže s trávením a uvolňováním svalů trávicího traktu, což také může ulevit při nadýmání.
Jak uvolnit nafouklé břicho
Domácí lék při nadýmání
Na zmírnění plynatosti pomáhají tyto osvědčené rady: Aktivní uhlí: Pomáhá snižovat nadměrnou plynatost po jídle. Teplo: Přiložením termoforu uvolníte křeče. Masáže: Opatrná masáž břicha může „uvolnit“ uvízlé plyny.
Ideální ke sběru šípku jsou měsíce září a říjen. Sbírat by se však mělo v době, kdy ještě nedorazily první mrazíky a současně už plody dostatečně uzrály. Jestliže plody zmrznou, ztrácejí cenné vitamíny a není je možné sušit. Dávejte také pozor na to, abyste nesbírali plody, které jsou měkké na dotek.Příprava čaje z čerstvé šalvěje je také jednoduchá a stačí jednu čajovou lžičku sušené šalvěje nahradit 4-5 lístky čerstvé. Zázvorový čaj je jedním z nejpopulárnějších čajů vůbec.
Kolik vitaminu C je v šipku : Šípky, plody nabité vitamíny a minerály
S množstvím 550 mg vitamínu C na 100 g potraviny kralují čerstvé šípky nad ostatními přírodními zdroji, jako je třeba rakytník (360-450 mg), červená paprika (204 mg) nebo citron (80 mg).