Antwort Proč rýmovník žloutne? Weitere Antworten – Jak často se má zalévat rýmovník
Co se týče vláhy, půda nesmí být nikdy příliš mokrá. Ideální je, když rostlinu zaléváme až po úplném vyschnutí vrchní části zeminy. Zálivku tedy provádíme přibližně jednou za 14 dní, v teplých dnech nebo při nižší vzdušné vlhkosti jej můžeme zalít jednou týdně.Pokud nemá vaše rostlina vše, co k životu potřebuje, nebo je naopak něčeho příliš, projeví se to nejčastěji žloutnutím nebo opadáváním listů. Co může být příčinou a jak pokojové květině pomoci Nejčastěji je na vině špatná intenzita zalévání, nedostatek, nebo naopak přebytek světla a nevhodná teplota v místnosti.Ideálně vždy ustřihněte stopku těsně nad dvěma lístky. Rostlina pak vyrazí další šlahoun někde jinde a postupně se bude zahušťovat. Ustřižený kousek nevyhazujte, ale použijte na rýmovníkový čaj nebo ho dejte do sklenice s vodou a nechte zakořenit.
Jak se starat o rýmovník : Rýmovník má rád dostatek světla, na polední žár ho ale nedávejte. V pokojových podmínkách snáší všechna umístění, ideální je však východní nebo západní okno, kam část dne svítí sluníčko. Rozhodně se vyhněte průvanu, riziko je hlavně na podzim a v zimě, kde je citlivá na nastydnutí od otevřeného okna při větrání.
Proč hnědnou listy rýmovníku
Barva a vůně lístků záleží na teplotě, ve které rýmovník je. Pokud je v chladnějším prostředí, lístky mohou ztratit zelenou barvu a dokonce začít žloutnout. Naopak, když jsem měl rostlinku v hodně teplé místnosti, listy byly krásně tmavě zelené a velmi aromatické. I zlomený šlahoun se dá napravit.
Čím se hnojí rýmovník : Rýmovník hnojíme od března do září, běžnými hnojivy na pokojové rostliny jednou za dva týdny, ale je dobré doporučenou dávku hnojiva výrobcem více naředit, klidně i na polovinu, jinak se nové výhony rostliny zbytečně vytahují.
Rostliny potřebují dostatečné množství světla, aby mohly fotosyntetizovat a správně růst. Pokud rostlina dostává příliš málo světla, mohou se u ní vyvinout žluté listy a předčasně opadat. Na druhou stranu, pokud rostlina dostane příliš mnoho světla, listy se mohou spálit a zhnědnout.
Pokud začnou tlustici opadávat listy, mívá to dvě příčiny. Obě jsou způsobeny pěstitelem. Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia.
Proč černají listy rýmovníku
Na medovici vylučované uvedenými škůdci se mohou (hlavně ve vlhčím prostředí) objevit houbové choroby – tzv. černě. Jednak nepůsobí příliš esteticky, ale hlavně, pokryjí–li větší plochu listů, omezí fotosyntézu a na napadených částech se mohou rozvíjet i hniloby, které se postupně dostávají i do zdravých částí rostlin.Kdy sázet rýmovník
Je dobré používat drsnou půdu, která pomůže odvodnit přebytečnou vlhkost. Umístěte rostlinu na slunce a uvidíte, jak se jí bude dařit. Lze ji mít během sezony i venku, ale na podzim je nutné ji přemístit do tepla.Rýmovník si doma i snadno namnožíte. Nejjednodušeji tak, že část stonku s alespoň jedním lístkem zapíchnete do půdy. Nebo ho jenom dáte do sklenky s vodou. Za pár dní začne pouštět kořínky a do měsíce je nová mladá rostlina na světě.
Listy hnědnou celé
V takovém případě rostlině dodáváte málo vody. Odstraňte tedy uschlé listy, aby je nenapadly škůdci a rostlinu zalijte. Pokud je ale půda po zapíchnutí prstu do substrátu, přibližně 2 cm, stále vlhká, na vině bude nízká vzdušná vlhkost.
Proč usychají listy : Příliš chladno – listy opadávají a vadnou. Příliš teplo a sucho – listy hnědnou a usychají. Nedostatek živin – listy odspodu žloutnou, mohou být i hnědožluté; listy jsou světle zelené; okraje listů se stáčejí, někdy kadeřavějí; květy jsou malé a bledé; listy odspodu opadávají.
Jak tvarovat rýmovník : Tato bylina roste poměrně rychle a celkem se táhne za světlem. Pokud chceme mít hezký košatý rýmovník, tak je dobré vytáhlé výhonky zaštipovat. Toto zaštipování je dobré dělat hned od útlého věku rostlinky, jakmile se začne rozrůstat.
Čím se Přihnojuje
Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.
Při nedostatku světla začne tlustice chřadnout, její lístky začnou žloutnou a postupně opadávat. Ovšem přímé sluneční paprsky například na rozpáleném vnějším okenním parapetu mohou tlustici též poškodit. I my se u tlustic můžeme dočkat květů, nějaký ten rok si na ně ale počkáme.Tlustice hnojení
Zalévání by mělo být mírné, přičemž mezi jednotlivými zaléváními by měla zemina zcela proschnout, což napodobuje její přirozené suché prostředí. V zimě, kdy je rostlina v období klidu, by se mělo zalévání dále omezit.
Co s listy rýmovníku : Z rýmovníku si můžete jednoduchým otrháním a zalitím lístků horkou vodou uvařit lahodný čaj, který vám pomůže bojovat s rýmou nebo nachlazením. Čerstvé lístky je možné vhodit také při vaření či pečení pod maso, nebo do polévky. Z rýmovníku však lze vytvořit také chutný a zdravý sirup, tinkturu nebo přírodní repelent!