Antwort V čem spočívá význam půdy? Weitere Antworten – Proč je půda důležitá jaký má význam
Je životním prostředím půdních organismů, stanovištěm planě rostoucí vegetace, slouží k pěstování kulturních rostlin. Je regulátorem koloběhu látek, může fungovat jako úložiště, ale i zdroj potenciálně rizikových látek. Půda je dynamický, stále se vyvíjející živý systém.ÚRODNOST: závisí na množství vody, vzduchu a živin. Věda, která se zabývá zkoumáním půd a jejich tříděním se nazývá PEDOLOGIE (půdoznalství).Půdní organismy jsou důležité pro zvětrávání hornin, biogeochemické cykly, zpřístupňování živin pro rostliny, tvorbu půdní struktury a jiné důležité funkce půdy.
Proč musíme chránit půdu : Půda působí jako nárazník tlumící změny v ovzduší, zachycuje a zneškodňuje škodliviny a produkuje živiny nezbytné pro rostliny, které jsou potravou dalším organismům, včetně člověka. Půda může být stavebním materiálem i součástí uměleckého díla. To vše však s jednou podmínkou – pokud je v ní život.
Proč je důležité Neznečišťovat půdu
Bez zdravé půdy by nemohly existovat ani rostliny, které ve Weledě používáme k výrobě léčiv a kosmetických produktů. Další důležitou funkcí půdy je filtrace vody. Půda dokáže vázat znečišťující látky a zajišťuje tak čistou pitnou vodu, bez níž bychom nemohli přežít.
Jaké důležité faktory ovlivňují tvorbu půdy : Za hlavní půdotvorné faktory se označují substrát (matečná hornina), podnebí, biologický faktor, podzemní vodu a působení člověka, Půda tvoří složitý otevřený systém, ale svou schopností autoregulace vnitřních procesů i systém relativně samostatný.
Jak eroze ničí půdu Eroze je přirozený proces, ale v případě zemědělské půdy je zcela nežádoucí. Při vodní nebo větrné erozi se z pole odnáší ornice, vrchní úrodná vrstva půdy, která se vytváří stovky let. Bez ornice není sklizeň.
Půdě můžeme pomoci cíleným využitím organických hnojiv produkovaných na farmě – zbytků rostlin, hno- je, kejdy a technologií zpracování půdy, které neničí její strukturu. Biologickou aktivitu půdy pak můžeme zvýšit zařazením přípravků, které stimulují rozvoj půdní mikroflóry a ná- sledně i půdní fauny.
Co se vyskytuje v půdě
Půda se skládá ze dvou částí: anorganické (minerály, kameny, písek, jíl…) a organické (skupina všech živých organismů zapojených do řetězce vzájemného dodávání potravy). Kromě větších organismů, jako jsou žížaly, nejrůznější červi a hlísti, tvoří hlavní živou část okem nepostřehnutelné půdní mikroorganismy.Každá půda obsahuje podíl regolitu, vody, vzduchu a organické hmoty. Podíly složek zastupují jednotlivé geosféry: litosféru, hydrosféru, atmosféru a biosféru. Pokud jedna z těchto složek chybí, nejedná se o půdu. Jednotlivé půdní složky jsou vzájemně promíšeny a vytvářejí heterogenní polydisperzní systém.Jsou to zejména kyselé deště, vysušování, likvidace velkých ploch lesů a intenzivní zemědělství s aplikací průmyslových hnojiv a pesticidů a monokulturním pěstováním plodin a hloubkovým obděláváním půdy, které ničení půdy provádějí.
Mezi nejčastější zdroje kontaminace patří uhlovodíky, rozpouštědla, polycyklické aromatické uhlovodíky a pesticidy. Výskyt těchto zátěží souvisí se stupněm industrializace a intenzity používání chemikálií.
Co ovlivňuje kvalitu půdy : UDRŽÍME KVALITU PŮDY A JEJÍ ÚRODNOST Úrodnost půdy závisí na faktorech, které člověk nemůže ovlivnit, zejména na matečné hornině, klimatických podmínkách a vláhových poměrech. Tyto jsou dány především ročním úhrnem srážek, jejich rozložením v průběhu roku a výškou hladiny spodní vody.
Jak ničíme půdu : Nejčastější zdroje znečištění půd
Existují tisíce zdrojů znečištění půd a typů polutantů. Mezi nejčastější patří uhlovodíky, rozpouštědla, polyaromatické uhlovodíky, pesticidy, olovo, kadmium, rtuť a ostatní těžké kovy. Výskyt těchto zátěží souvisí se stupněm industrializace a intenzity používání chemikálií.
Co je cenou za půdu
Jedná se o ceny stanovené vyhláškami a měly by odrážet kvalitu půdy v konkrétním katastrálním území, nebo u konkrétních pozemků. Úřední ceny se pohybují od půd nejnižší bonity s vyhláškovou cenou cca 1 Kč/m2 až po nejvyšší bonitu ohodnocenou úřední cenou cca 18 Kč/m2. Vyhláškové ceny půdy naleznete ZDE.
Z hlediska agrochemického je půdní úrodnost výrazně ovlivněna obsahem organických látek, půdní reakcí a ob- sahem živin. S pokračujícím procesem degradace půdních vlastnos- tí klesá nejen přirozená úrodnost půdy, ale snižuje se i vyu- žitelnost živin do půdy dodávaných formou průmyslových a statkových hnojiv.Dostatek vzduchu a vody zase umožňuje kořenům růst. Tyto složky se ale doplňují hůře a zvýšení jejich množství trvá déle – lze využít zelené hnojení, pravidelné dodávání kompostu, šetrné zpracování půdy, správný osevní postup i biologickou ochranu rostlin.
Jak člověk ničí půdu : Do půdy se dostávají z imisní zátěže, při havarijních situacích (přeprava a skladování chemikálií apod.), vypouštěním odpadních vod (fluvizemě), z nezabezpečených skládek odpadů, a také používáním agrochemikálií a odpadních látek v zemědělství.