Antwort Z jaké horniny vzniká půda? Weitere Antworten – Jak vzniká půda
Půda vzniká zvětráváním hornin a mi- nerálů. Při zvětrávání hornina praská a na zvětralém povrchu se po čase objevují první rostliny. Jejich kořeny dokážou pronikat i do velmi malých trhlinek a vypouštět látky, které způsobují další zvětrávání. Půda obsahuje také humus z odumřelých částí rostlin a živočichů.Složky půdy
- pevná anorganická složka (nerosty, horniny)
- pevná organická složka (humus)
- kapalná složka (půdní voda)
- plynná složka (kyslík, dusík a ostatní plyny)
- živá složka (tzv. edafon = půdní organismy)
Živá složka půdy:
Půdní organizmy = bakterie, , prvoci, houby, měkkýši, kroužkovci, …, kteří žijí v půdě. Všechny ovlivňují úrodnost půdy svou životní aktivitou. Živé organismy (žížaly) mechanicky rozrušují půdu, kypří ji, provzdušňují, rozrušují v ní organické zbytky a promíchávají je s minerálními částicemi.
Jaké 3 základní půdní druhy rozlišujeme : Základní půdní typy:
- černozemě
- hnědozemě
- podzoly.
Co tvori tezke půdy
Zahradní půda se skládá z minerálních částic, jako je písek či spraš, a z jílu a humusu, tedy rozložené organické substance. Čím vyšší je podíl humusu, tím lepší je struktura půdy, její schopnost zadržování vody a ukládání živin.
Jaké jsou druhy půdy : Čtyři hlavní půdní typy
- písčitá půda.
- sprašová půda.
- jílovitá půda.
- hlinitá půda.
Humus je soubor organických látek v půdě původem z odumřelých zbytků rostlin, živočichů a mikrobů smíchaných s minerálním podílem půdy. Tyto látky jsou v různém stupni přeměny. Je to nejúrodnější část půdy.
Půda se skládá z neživé a živé složky. Živá složka je tvořena kořeny živých rostlin, mikroorganismy, drobní živočichové. Neživá část je tvořena částečkami jílu, hlíny, písku, kamínky, odumřelými částmi rostlin a živočichů. Nejúrodnější část půdy se nazývá humus.
Co tvoří živou přírodu
Živou přírodu tvoří rostliny, zvířata a lidé. Všechny živé přírodniny mají společné to, že potřebují potravu, dýchají, rostou a rozmnožují se. Neživá příroda nás obklopuje v podobě vzduchu, vody, půdy, nerostů a hornin, tepla a světla (pocházejícího ze Slunce).Čtyři hlavní půdní typy
- písčitá půda.
- sprašová půda.
- jílovitá půda.
- hlinitá půda.
Půdě prospívají šetrné formy zemědělství, avšak škodí intenzivní pěstování spojené s chemizací a častými přejezdy těžkých strojů. Velkým ohrožením je eroze půdy. Přibližně 53 % z rozlohy ČR je ohroženo erozí.
Těžká půda
Půdy jílovitohlinité, jílovité a jíly obsahují až přes 50 % jemných jílovitých částic a písku. Těžké půdy jsou soudržné, mají dobrý, někdy až přílišný obsah vláhy, dobře udržují hnojení.
Jak poznat typ půdy : Druhy půd jsou klasifikovány podle velikosti zrn. Nejmenší velikost zrna a zároveň nejmenší volný prostor mezi zrny má jíl, rozměrem větší je prach a největší písek. Velikost částic rozhoduje o schopnosti půdy vsakovat a zadržovat vodu.
Jaké jsou nejúrodnější půdy : Černozem je nejúrodnější typ půdy. Pěstuje se tady zejména pšenice, kukuřice, cukrová řepa. V teplejších oblastech vinná réva, ovoce a zelenina, chmel. Chovají se zde koně, prasata a drůbež.
Čím člověk ničí půdu
Jsou to zejména kyselé deště, vysušování, likvidace velkých ploch lesů a intenzivní zemědělství s aplikací průmyslových hnojiv a pesticidů a monokulturním pěstováním plodin a hloubkovým obděláváním půdy, které ničení půdy provádějí.
Půdě prospívají šetrné formy zemědělství, avšak škodí intenzivní pěstování spojené s chemizací a častými přejezdy těžkých strojů. Velkým ohrožením je eroze půdy. Přibližně 53 % z rozlohy ČR je ohroženo erozí. Téměř 20 % je potenciálně silně až extrémně ohroženo vodní erozí a více než 5 % větrnou erozí.Třetí místo se 14,3% zaujímají černozemě, nejúrodnější půdy s vysokým podílem humusu. Najdeme je zejména ve středním Polabí, v dolním Poohří, v Dyjsko-svrateckém, v Dolnomoravském a zčásti i Hornomoravském úvalu.
Jaká je nejúrodnější půda : Mezi naše nejúrodnější půdy patří černozemě a hnědozemě. Naopak nejméně úrodné jsou surové půdy, rankry nebo glejové půdy.